Mūzikas festivāla "Rīga Jūrmala" atklāšanas koncertā muzicē somu diriģente Suzanna Melki un Bavārijas Radio simfoniskais orķestris, solists - vijolnieks Julians Rahlins.

Starpbrīdī - Marutas Rubezes saruna ar vijolnieku Julianu Rahlinu, festivāla "Rīga Jūrmala" sabiedrisko attiecību vadītāju Ingu Vasiļjevu un fragments no Gundas Vaivodes sarunas ar Bavārijas Radio simfoniskā orķestra menedžeri Nikolausu Pontu.

Programmā:

Žans Sibēliuss - Pirmā simfonija miminorā op. 39
Sergejs Prokofjevs - Otrais koncerts vijolei un orķestrim solminorā op. 63 (solists - Julians Rahlins)
Rihards Štrauss - Svīta no operas "Rožu kavalieris"

Somu diriģente un čelliste Suzanna Melki (1969) ir Helsinku filharmoniskā orķestra galvenā diriģente (no 2016. gada) un Losandželosas filharmoniķu galvenā viesdiriģente (no 2016. gada). S. Melki izcilie sasniegumi mūzikā ir lauzuši daudzus stereotipus - viņa ir pirmā un līdz šim brīdim vienīgā diriģente sieviete, kas vadījusi pasaulslaveno ansambli Ensemble InterContemporain (kolektīvu 1976. gadā dibināja Pjērs Bulēzs).

Viņa ir pirmā sieviete – Losandželosas filharmoniķu galvenā viesdiriģente kopš šī amata izveidošanas 1981. gadā. Ņujorkas Metropoles operas 136 gadu vēsturē viņa ir bijusi ceturtā sieviete, kas jebkad diriģējusi prestižajā opernamā, un pirmā, kas bijusi pie diriģenta pults Metropolitan Opera Live HD translācijā.

Diriģentes karjeru Melki sāka Gēteborgas simfoniskajā orķestrī, pēc tam kļuva par Stavangeras simfoniskā orķestra māksliniecisko vadītāju. Šobrīd S.Melki ir gadīta diriģente pasaules prestižākajos opernamos – Vīnes valsts, Metropolitēna, Hamburgas valsts, Parīzes Nacionālajā operā, kā arī koncertē ar pasaules vadošajiem simfoniskajiem orķestriem – Bavārijas Radio simfonisko orķestri, Vīnes, Berlīnes un Londonas filharmoniķiem u.c. 

Melki ir saņēmusi Somijas augstāko valsts apbalvojumu - Somijas Lauvas ordeni, kā arī Francijas Goda Leģiona ordeni. 2016. gadā  kļuva par gada diriģenti pēc Musical America atzinuma, 2017. gadā saņēma Ziemeļvalstu padomes mūzikas balvu.

Vijolnieku Julianu Rahlinu (1974) mēdz saukt par vienu no pašiem aizrautīgākajiem un iedvesmojošākajiem mūsdienu mūziķiem. Viņš ir vijolnieks, kas jau kopš pusaudža gadiem muzicējis kopā ar klasiskās mūzikas korifejiem (pēc pirmajiem starptautiskajiem panākumiem Eirovīzijas konkursā 1988. gadā Julians kļuva par pašu jaunāko solistu, kāds jelkad spēlējis ar “Vīnes filharmoniķiem”). Julians Rahlins piedzima Viļņā, bet jau 1978. gadā ģimene emigrēja uz Vīni. Vijoļspēli Vīnes konservatorijā viņš studēja pie Borisa Kušnera un Pinkasa Cukermana. Kad lūdzis Marisu Jansonu skolot viņu diriģēšanā, Jansons ieteicis, viņaprāt, Julianam vispiemērotāko, pašu labāko diriģēšanas skolotāju – viņa mammu Sofiju Rahlinu, kas Pēterburgas konservatorijā diriģēšanu bija mācījusies tajā pašā laikā un pie tiem pašiem pedagogiem kā Jansons un Gergijevs.

Bavārijas Radio simfoniskais orķestris (BRSO), kas dibināts 1949. gadā, dažādās kritiķu aptaujās regulāri tiek atzīts par vienu no desmit labākajiem orķestriem pasaulē. Orķestra neparasti plašo repertuāru un programmas daudzveidību nodrošinājuši gan galvenie diriģenti, gan visu mūziķu neparastās spējas. BRSO Marisa Jansona vadībā ir saņēmis prestižo mūzikas balvu Grammy par “Labāko orķestra uzstāšanos” un “Labāko klasikas albumu”. BRSO plašais ieskaņojumu klāsts – albumi, kas tapuši vadošajos ierakstu namos un kopš 2009. gada septembra arī Bavārijas Raidsabiedrības dibinātā pašmāju zīmola BR-KLASSIK paspārnē, tiek regulāri novērtēti ar nacionālas un starptautiskas nozīmes apbalvojumiem. Kopš 2003. gada Mariss Jansons ir Bavārijas Radio simfoniskā orķestra galvenais diriģents.

---

* Suzanna Melki aizstās maestro Marisu Jansonu, kurš veselības problēmu dēļ atcēlis visus koncetus ar BRSO 2019. gada vasarā, tostarp piedalīšanos BBC Proms, Zalcburgas festivālā u.c.