24. novembra vakarā Spīķeru koncertzālē un "Klasikas" tiešraidē sekojam Baltijas jauno komponistu konkursa finālam, kurā Latvijas Radio bigbends starptautiskai žūrijai un publikai atskaņo četru finālistu jaundarbus, kas radīti īpaši bigbenda sastāvam.

Turpinot Latvijas Radio bigbenda un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas aizsākto tradīciju, jau trešo gadu pēc kārtas rudenī norisinās Baltijas jauno komponistu konkurss, kurā jaunie komponisti aicināti radīt jaundarbus džeza orķestrim ar solistu, šoreiz - trompetei vai flīgelhornam, solists - Dominiks Višņausks (Lietuva).

Konkursa fināla koncertā tiek izpildīti darbi, ko radījuši četri jaunie komponisti - Karolis Šarkus (Lietuva), Santa Kauliņa (Latvija), Anna Vibe-Gorkuša (Latvija) un Karlīna Priedēna (Latvija).

Saskaņā ar žūrijas lēmumu, 1. vieta piešķirta lietuviešu skaņradim Karolim Šarkum, 2. vieta - Annai Vibei-Gorkušai, bet 3. vietu dala Karlīna Priedēna un Santa Kauliņa.

Tiešraidi vada Anete Ašmane-Vilsone, noslēgumā uz sarunu aicinot konkursa uzvarētāju Karoli Šarku.

 

Latvijas Radio bigbenda mākslinieciskais vadītājs Kārlis Vanags atzīst, ka konkursa pieteikumu līmenis ar katru gadu aug: "Konkurence pusfinālā bija liela, visu iesniegto darbu līmenis augsts, un ļoti priecē augošā jauno džeza mūziķu un komponistu interese par šo notikumu - tā ir iespēja sevi parādīt ne tikai starp studentiem, bet arī plašākai auditorijai, turklāt dzirdēt savu darbu profesionāla kolektīva izpildījumā."

Spīķeru koncertzāles apmeklētājiem Latvijas Radio bigbends tradicionāli atskaņos arī aktuālāko bigbenda mūzikas žanrā, kā arī svaigāko no LRBB repertuāra - koncerta apmeklētāji dzirdēs gan fragmentus no bigbenda nesenās sadarbības ar aranžētāju un komponistu Matsu Holmkvistu, kurš aranžējis Antonio Karlosa Žobima slavenākās bosanovas, gan leģendārā Maikla Abenes (ilggadēja WDR bigbenda muzikālā vadītāja, kā arī trompetes lielmeistara Meinarda Fergusona aranžētāja) skatījumu uz Stinga mūziku, un kā ķirsītis uz kūkas skanēs pianista Džona Bīslija aranžējums Čārlija Pārkera tēmai Donna Lee, par ko Dž.Bīslijs šogad saņēma Grammy balvu!

Baltijas jauno komponistu konkurss norisinās trīs kārtās - vispirms žūrija iepazīstas ar ar dalībnieku iesūtītajām partitūrām un veic priekšatlasi, tad pusfinālam atlasīto 12 dalībnieku darbus žūrijai un publikai atskaņo JVLMA un Rīgas Doma kora skolas bigbends mākslinieciskā vadītāja Dāvja Jurkas vadībā, savukārt, finālam izvirzītos skaņdarbus interpretē Latvijas Radio bigbends un tā mākslinieciskais vadītājs Kārlis Vanags. Konkursu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un tā mērķis ir veicināt jaunu, oriģinālu kompozīciju rašanos bigbendam, kā arī popularizēt Baltijas jauno džeza mūziķu jaunradi.