Šonedēļ Dzintaru koncertzālē norisinājās 42. Starptautiskais Hansa Gabora Belvederes jauno operdziedātāju konkurss, kurā piedalījās jaunie operdziedātāji no visas pasaules.

Fināla kārtu "Klasika" pārraidīja tiešraidē, ko vadīja "Klasikas" galvenā redaktore Inga Saksone, kompānijā aicinot arī teātra un mūzikas kritiķi un zinātnieci Laumu Mellēnu-Bartkeviču. Starpbrīdī – gan Laumas pārdomas un iespaidi par konkursa norisi, gan saruna ar Cēsu Mākslas festivāla operas solistu direktori Ilzi Sprancmani.

Konkursa uzvarētāji:

1. vieta (un 10 000 eiro) – Jungrae Noah Kim (basbaritons, Dienvidkoreja)

2. vieta (un 5000 eiro) – Daniel O'Hearn (tenors, ASV)

3. vieta (un 3000 eiro) – Matthew Cairns (tenors, Kanāda)

Starptautiskās mediju žūrijas balva – Matthew Cairns (tenors, Kanāda)

Skatītāju balva – Thando Zwane (basbaritons, Svazilenda)

***

Vīnes kameroperas dibinātāja Hansa Gabora vārdā nosauktais prestižais konkurss ir izšķirošs notikums jauno dziedātāju karjerā, jo, piedaloties konkursā, viņi iegūst ne tikai naudas balvas, bet arī pastāvīgus sadarbības piedāvājumus.

Jau 42 gadu garumā konkurss jaunajiem vokālistiem ver durvis uz pasaules prestižākajām operas skatuvēm. Iepriekšējo dalībnieku un laureātu vidū ir operas zvaigznes Andžela Georgiu (Angela Gheorghiu), Marina Meščerjakova (Marina Mescheriakova), Ildiko Raimondi (Ildikó Raimondi), Irina Samoilova (Irina Samoilova), Staņislavs Švecs (Stanislav Schwez) u.c.

"Klasikai" ir īpašs prieks, ka finālā bija iekļuvusi arī mūsu jaunā dziedātāja Etīna Emīlija Saulīte!

Finālistu uzstāšanās secība:

Daniel Noyola – Volfgangs Amadejs Mocarts. "Dons Žuans" / Madamina, il catalogo
Teona Todua – Žoržs Bizē. "Karmena" / C’est des contrebandiers le refuge ordinaire/ Je dis
Jungrae Noah Kim – Džuzepe Verdi. "Dons Karloss" / Oh Carlo ascolta/Io morrò
Daniel O'Hearn – Džakomo Pučīni. "Bohēma" / Che gelida manina
Thando Zwane – Džuzepe Verdi. "Maskuballe" / Alzati, là tuo figlio
Matthew Cairns – Žoržs Bizē. "Karmena" / La fleur que tu m’avais jetée
Etīna Saulīte – Džakomo Pučīni. "Bohēma" / Si, mi chiamano Mimi
Hwapyeong Gwon – Šarls Guno. "Fausts" / Salut, demeure chaste et pure
Artur Garbas – Žoržs Bizē. "Karmena" / Votre toast, je peux vous le rendre

Kopā ar solistiem-finālistiem šajā vakarā bija Latvijas Nacionālās operas orķestris ar Mārtiņu Ozoliņu pie diriģenta pults.

***

Pēc konkursa atlases kārtām, kas sākās jau šī gada martā un noritēja daudzās pasaules valstīs, kopumā finālā piedalās 51 dalībnieks. To vidū ir jaunie dziedātāji no Ķīnas, Kanādas, Dienvidkorejas, Meksikas, Horvātijas, Latvijas, Ukrainas, Vācijas, Japānas, Izraēlas, Lietuvas, Norvēģijas, Amerikas Savienotajām Valstīm, Nīderlandes, Austrālijas, Francijas, Moldovas, Igaunijas, Slovākijas, Itālijas, Beļģijas, Polijas, Islandes, Portugāles, Namībijas, Gruzijas, Zviedrijas, Austrijas, Čīles, Lielbritānijas, Svatini Karalistes, Turcijas, Bulgārijas, Ganas un Serbijas.

Belvederes reģionālajā atlases kārtā šajā gadā piedalījās 24 dalībnieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Francijas, Moldovas, Ukrainas.

Žūrijā strādāja Guntars Ķirsis, Aleksandrs Antoņenko un Kaspars Ādamsons.

Uz fināla atlases kārtu tika izvirzītas solistes: Etīna Saulīte (Latvija), Ana Cucereavii (Moldova), Karmen Kõrnas (Igaunija).

Līdz maijam visā pasaulē notika aptuveni 50 atlases kārtas.

"Mēs esam priecīgi atkal atklāt daudzus jaunus talantus un nodrošināt viņiem ceļu uz starptautisku operdziedātāju karjeru," saka organizatori Izabella Gabora (Isabella Gabor) un Holgers Bleks (Holger Bleck). "Mums ir īpašs prieks atkal būt viesiem Jūrmalā. Jūrmala mūsu konkursam ir kļuvusi par kaut ko līdzīgu otrajām mājām, un mēs pateicamies direktoram Guntaram Ķirsim un viņa komandai par viesmīlību un lielisko sadarbību," piebilst organizatori.

"Esmu pateicīgs konkursa dibinātājiem un organizētājiem par Dzintaru koncertzāles komandai un man kā tās vadītājam uzticēto pienākumu un godu jau trešo reizi rīkot Belvederes konkursa finālu mūsu skaistajā Jūrmalā," saka Dzintaru koncertzāles direktors Guntars Ķirsis.

Žūrijas locekļi no slaveniem opernamiem

Arī šogad žūrijā būs pārstāvji no slaveniem teātriem un operas namiem, kas vērtēs jaunos talantus finālā. Rozmarija Džošua (Rosemary Joshua), Nīderlandes Nacionālās operas studijas Amsterdamā vadītāja; Deivids Goulends (David Gowland), Karaliskās operas "Covent Garden" Jetes Pārkeres Jauno mākslinieku programmas mākslinieciskais direktors; Melisa Vegnere (Melissa Wegner), Ņujorkas Metropoles operas Lindemana Jauno mākslinieku attīstības programmas un Lafona konkursa direktore; Maikls Aizenštats (Michael Ajzenstadt), Telavivas operas mākslinieciskais direktors; Kristofs Meijers (Christoph Meyer), Reinas operas nama Vācijā, Diseldorfā, ģenerāldirektors; Gajs Montavons (Guy Montavon), Erfurtes teātra ģenerāldirektors; Bjorns Peters (Björn Peters), Zempera operas Drēzdenē mākslinieciskais vadītājs; Kristofs Zēferle (Christoph Seuferle), Berlīnes operas direktors; Florians Šolcs (Florian Scholz), "Konsert Theater Bern" mākslinieciskais direktors jau apstiprinājuši savu dalību. Pirmo reizi žūrijas komandā būs arī Doroteja Hartmane (Dorothea Hartmann), "Hessisches Staatstheater Wiesbaden" nozīmētā direktore.

Konkursa finālā tiks pasniegta arī mediju balva.