2024.gada 2.marts – čehu komponista, astoņu operu autora Bedržiha Smetanas (1824–1884) 200. dzimšanas diena. To "Klasikas" vilnī svinējām  tiešraidē no Prāgas Nacionālā teātra, ar kura vēsturi arī cieši saaudusies Smetanas dzīve un daiļrade .

Prāgas Nacionālais teātris ir mājvieta trim institūcijām – operai, baletam un teātrim. Ideja par teātra dibināšanu dzimusi 1844. gadā, vispirms tapis „Provizoriskais teātris” vai „Pagaidu teātris”, kas vēris durvis 1862. gada 18. novembrī.  Turpat arī 1866. gada 30. maijā notikusi Smetanas operas „Pārdotā līgava” pirmizrāde. Arī tad, kad 1881. gada jūnijā, pieskaņojoties Austrijas kroņprinča Rūdolfa vizītei, durvis vēra jau nesalīdzināmi krāšņākais neorenesanses stilā būvētais Nacionālais teātris, notikumu krāšņoja Smetanas opera „Libuše”. Tā piedzīvoja vēl 11 izrādes, bet tad nams tika slēgts, lai veiktu vēl nepabeigtos darbus, kuru gaitā diemžēl izcēlās ugunsgrēks. Tā bija nacionāla mēroga katastrofa, tūlīt pat tika vākti ziedojumi atjaunošanai un pusotra mēneša laikā savākts miljons florīnu.  Nacionālā teātra pēdējā rekonstrukcija noritējusi 20. gadsimtā, laikā no 1977. līdz 1983. gadam.

Kopš 2022./2023. gada sezonas Prāgas Nacionālā teātra operas mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents ir Roberts Jindra. Šajā Galā koncertā viņam līdzās uz skatuves vēl trīs diriģenti – Rastislavs Štūrs, Jirži Rožens un Tomāšs Netopils. Solisti – pamatīga čehu un slovāku operdziedoņu plejāde.

Koncerta programmā skan fragmenti no operām:  

"Pārdotā līgava" (solisti soprāns Slavka Zamečņikova, tenors Alešs Brisceins, bass Peters Mikulašs,  diriģents Roberts Jindra)

"Divas atraitnes" (solisti Alešs Brisceins, soprāni Adriana Kučerova, Kateržina Kņežikova, diriģents Rastislavs Štūrs)

"Skūpsts" (solisti soprāns Slavka Zamečņikova, tenors Alešs Brisceins, baritons Pavels Kubans, diriģents Jirži Rožens)

 "Noslēpums" (solisti basbaritons Adams Plahetka, mecosoprāns Štepanka Pučalkova, basbaritons Peters Kellners, diriģents Roberts Jindra)

"Velna siena"(solisti Adams Plahetka, Alešs Brisceins, Peters Kellners, Nacionālā teātra koris, diriģents Tomašs Netopils)

 "Libuše"  (solisti soprāns Marija Porubčinova (Libuše), Alžbeta Polackova, Mihaela Zajmi, Svatopluks Sems, Peters Kellners, Alešs Brisceins, bass Peters Mikulašs, Pavels Kubans, diriģents Roberts Jindra).