Viena no populārākajām operetēm pasaulē - Franča Lehāra "Jautrā atraitne" - pirmizrādi piedzīvoja Vīnē 1905. gadā. Latvijas Nacionālajā operā tā pirmuzvesta 1933. gadā. Operetes jauniestudējums mūsu opernamā tapa un 22. septembrī pirmizrādi piedzīvoja muzikālā vadītāja un diriģenta Tomasa Rēznera (Thomas Rösner) un režisora Ūves Ērika Laufenberga (Uwe Eric Laufenberg) vadībā. Radošajā komandā strādāja arī diriģents Kaspars Ādamsons, scenogrāfs Jūliuss Teodors Zemmelmans, kostīmu māksliniece Jesika Karge, horeogrāfe Mirjama Lifka un gaismu mākslinieks Andreass Franks.

Lomās - Inga Šļubovska (Hanna Glavari), Aleksandrs Bešā (Danilo Danilovičs), Guntars Ruņģis (Barons Mirko Zeta), Laura Grecka (Valansjenna), Artjoms Safronovs (Kamijs de Rozijons), Gundars Āboliņš (Ņegušs) un Kalvis Kalniņš (Kaskada).

Izrādes starpbrīdī - saruna ar LNOB valdes priekšsēdētāju Egilu Siliņu, kā arī ieskats muzikologa Mikus Čežes  audiovizuālajā lekcijā "Kā iegūt miljonus, saglabājot tīru sirdsapziņu".

Operetes jauniestudējumā tiek dziedāts vāciski, bet runātie dialogi - dažādās valodās.

 

 

Saturs

I cēliens

Pontevedro sūtniecības salonā Parīzē tiek svinēta prinča dzimšanas diena, svinībās tiek gaidīta arī jaunā, ļoti turīgā atraitne Hanna Glavari. Pontevedro sūtnis, barons Zeta, ir norūpējies: ja atraitne par nākamo vīru izvēlētos kādu parīzieti, potenciāli maksātnespējīgā Pontevedro vairs negūtu finansiālu labumu no viņai piederošās bagātības, tādēļ barons Zeta plāno izprecināt Hannu sūtniecības sekretāram, grāfam Danilo Danilovičam. Grāfs tikmēr uzdzīvo ar grizetēm restorānā Pie Maksima. Ierodas Hanna, un tūlīt iegūst visu klātesošo kungu uzmanību. Sieviete saprot, ka daudzus interesē tikai nauda, nevis viņa pati.

Noguris no naksnīgajām izklaidēm, svinībās ierodas grāfs Danilo. Ar Hannu viņš ir pazīstams jau sen un reiz grasījies pat precēt, taču sievietes nabadzīgās izcelsmes dēļ pret kāzām iebildis viņa tēvocis. Danilo joprojām mīl Hannu, taču to neizrāda, jo nevēlas radīt aizdomas, ka atraitni iekāro tikai bagātības dēļ.

Barona Zetas jaunā sieva Valansjenna ir pazaudējusi vēdekli, uz kura viņas pielūdzējs Kamijs de Rozijons rakstiski ir atzinies mīlestībā. Vēl jo ļaunāk, šo vēdekli atrod barons. Viņš, par laimi, vēl nezina, ka tas pieder Valansjennai.

Dāmu dejā Hanna par savu partneri izvēlas Danilo, taču viņš atsaka un mēģina šo iespēju par desmit tūkstošiem franku notirgot citiem kungiem. Šādu piedāvājumu neviens nepieņem. Tādā veidā atbrīvojis dāmu no uzmācīgajiem pielūdzējiem, Danilo dejo ar Hannu, kurai sirds dziļumos grāfs joprojām ir ļoti tuvs.

II cēliens

Dienu vēlāk Hanna Glavari rīko svinības ar pontevedriešu dziesmām un dejām. Hanna dzied dziesmu par Vilju – meža jaunavu, kas pametusi huzāru. Hannas sirdī no jauna ir atplaukusi mīlestība pret grāfu Danilo. Tomēr viņš ir noraidošs, un arī aizņemts – grāfs atgaiņā kārtējos Hannas pielūdzējus un mēģina noskaidrot, kam pieder vēdeklis ar mīlestības apliecinājumu. Nejauši vēdeklis atkal nonāk Valansjennas rokās. Viņa paviljonā lūdz Kamiju bildināt Hannu Glavari. Barons Zeta ir slepus abus novērojis un liek atvērt paviljonu, taču Rozijons no tā iznāk ar Hannu, kura, lai glābtu Valensjannas godu, ātri ieņēmusi viņas vietu. Grāfs Danilo vairs nespēj apspiest savu greizsirdību. Kad Hanna paziņo par saderināšanos ar Kamiju de Rozijonu, viņa skaidri redz, ka Danilo viņu joprojām mīl. Grāfs liek saprast, ka atgriežas Pie Maksima.

III cēliens

Hanna ar Ņeguša palīdzību zāli pārvērtusi līdzīgu kabarē Pie Maksima. Danilo saprot, ka Hanna to izdarījusi tikai viņa dēļ. Barons Zeta joprojām ir norūpējies par Hannas miljonu likteni: ja Hanna apprecēs Rozijonu, Pontevedro bankrots būs nenovēršams. Danilo apelē pie Hannas tēvzemes mīlestības. Viņa francūzi precēt negrasās, tāpēc izskaidro Danilo to, kas notika paviljonā. Izdzirdējis stāstīto, Valansjennas vīrs vēlas šķirties un izsaka laulību piedāvājumu Hannai Glavari. Viņa to noraida, paskaidrojot, ka, atkārtoti apprecoties, viņa zaudētu visu mantojumu. Danilo var beidzot atzīties mīlestībā, jo Hanna viņam nu vairs nevar pārmest vēlmi precēties tikai naudas dēļ.

Visiem par lielu pārsteigumu Hanna atklāj, ka jaunu laulību gadījumā bagātība vairs nepiederētu viņai, jo tā pārietu viņas jaunā vīra īpašumā. Arī sūtnis izlīgst ar Valansjennu, jo viņa uz vēdekļa kā atbildi Rozijona mīlas vārdiem uzrakstījusi Es esmu krietna sieva.