Svētdien, 1. maijā, Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” izskanēja Berlīnes filharmonijas orķestra un tā mākslinieciskā vadītāja Kirila Petrenko sniegtais “Eiropas koncerts”, kas vēsta par Eiropas kultūras vienojošo garu, mieru un solidaritāti. Koncerta soliste - mecosoprāns Elīna Garanča.
Kopš 1991. gada 1. maijā šādi “Eiropas koncerti” notiek vēsturiski nozīmīgās kultūrvietās (piemēram, Orsē muzejs Parīzē, Versaļas pils, Teatro Real Madridē). Šogad orķestra 140. gadadienas koncertam bija paredzēts notikt Odesas Nacionālajā akadēmiskajā operā, taču karš Ukrainā licis mainīt norises vietu un izraudzīta Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars”.


Berlīnes Filharmonijas orķestra vijolnieks Stenlijs Dods:

“Mūsu domas, protams, ir ar cilvēkiem Odesā, kur koncertam sākotnēji bija jānotiek. Ar šo “Eiropas koncertu” mēs vēlamies sūtīt solidaritātes signālu Odesai un Ukrainai.

“Berlīnes filharmoniķiem” un Kirilam Petrenko jēdziens “Eiropa” apzīmē kopīgas vērtības un kopīgu kultūru, kas mūs vieno pāri visām nacionālajām robežām un vissaprotamāk izpaužas mūzikā. Īpaši šogad šīs Eiropas vērtības ir svarīgākas nekā jebkad agrāk. Kopā ar latviešu mecosoprānu Elīnu Garanču tapusi jauna programma, kuras centrā ir komponisti, kuru muzikālais vēstījums ir par brīvību un pašnoteikšanos”.

Iestājoties par kultūras vērtībām pāri robežām un pret karu Ukrainā, koncertam Liepājā tika sastādīta īpaša programma, iekļaujot latvieša Pētera Vaska Musica Dolorosa, ukraiņa Valentīna Silvestrova "Elēģiju", čeha  Leoša Janāčeka simfonisko poēmu "Tarass Buļba" un soma Žana Sibēliusa "Somiju", kā arī itāļa Lučāno Berio "Tautasdziesmas" ar Elīnas Garančas solo.

Elīna Garanča: Esmu ļoti, ļoti lepna un ārkārtīgi pateicīga, ka varu piedalīties šajā koncertā, jo gan politiskā, gan kultūrpolitiskā situācija pašlaik pasaulē ir tāda, ka šim koncertam ir bezgalliela nozīme. Maestro manam repertuāram izvēlējies Lučāno Berio tautasdziesmas – tas ir vienpadsmit dziesmas dažādās valodās, dažādās nokrāsās un dažādām pamatdomām, ko katra no šīm dziesmiņām sūta. Manuprāt, tieši šajā laikā, kādā pašlaik dzīvojam, tās ir ārkārtīgi svarīgas. Eiropa kaut kā apvienojas…

Neatceros, kad pēdējo reizi Eiropas koncertā būtu piedalījies solists – dziedātājs. Un vai vispār bijis? Tā ka man tā ir milzīga atbildība, turklāt tā būs tiešraide.

Protams, arī emocionāli psiholoģiskais spiediens ir liels, bet man patīk izaicinājumi, man ļoti patīk šis cikls un es dievinu Kirilu Petrenko, kuru pazīstu jau kopš 1999. gada, no Mainingenas teātra laika, kad viņš toreiz bija tā galvenais diriģents. Par "Berlīnes filharmoniķiem", protams, lieki vispār jebko runāt. Un fakts, ka tas pirmo reizi notiek Latvijā un notiek "Lielajā dzintarā" – tas ir kaut kas unikāls! Domāju, ka Latvijas kultūrai, Latvijas mūzikai Eiropas apzināšanas kontekstā tas ir ārkārtīgi svarīgs notikums."