Itāļu operģēnija Džuzepes Verdi operas "Ernani" koncertuzvedums Latvijas Nacionālajā operā pulcēja izcilu zvaigžņu plejādi...

Pie diriģenta pults bija diriģents Daniels Orens – viens no pasaulē labākajiem Verdi mūzikas interpretiem, kurš Latvijā viesojās pirmo reizi. Galvenās lomas interpretēja operzvaigznes Dināra Alijeva un Andreass BauersLiks Robērs un Franko Vasallo, kuru balsis skan pasaules vadošajos opernamos.

Savai operai "Ernani" Džuzepe Verdi iedvesmu smēlies Viktora Igo lugā – intriģējošā stāstā par trim vīriešiem, kas mīl vienu sievieti. Rīgā opera “Ernani” visā pilnībā nav skanējusi kopš 1931. gada LNO iestudējuma. Tiešraidi vadīja Ilga Auguste, starbrīžos piedāvājot sarunas par un ap "Ernani".

Operas saturs:

Bandīts Ernani (patiesībā Aragonas dons Džovanni, kurš kaļ sazvērestības plānu pret Spānijas karali donu Karlosu – viņa tēva slepkavu) slēpjas Aragonas kalnos kopā ar citiem laupītājiem. Ernani lūdz palīdzību: viņš esot iemīlējies Elvīrā, vecā dona Ruī Gomesa Silvas radiniecē un līgavā. Sabiedrotie apsola viņam palīdzēt Elvīru nolaupīt. Tikmēr Silvas pilī Elvīra sapņo par bēgšanu kopā ar mīļoto Ernani. Pie meitenes ierodas dons Karloss, kurš arī viņā ir iemīlējies. Elvīra viņa centienus noraida, un karalis mēģina viņu nolaupīt. Ierodas Ernani, un abi sāncenši izsaka viens otram draudus. Silva ir vīlies, sastopot savu līgavu kopā ar svešajiem vīriešiem, un izaicina viņus uz cīņu. Taču līdz ar karaļa ieročnesēja Rikardo ierašanos, Silva, arī klātesošā Elvīras aukle Džovanna un Silvas ieročnesējs Jago atskārš, ka viņu priekšā ir pats karalis. Dons Karloss citiem neatklāj, kas patiesībā ir Ernani, un mudina viņu bēgt. 

II

Silvas pilī notiek gatavošanās kāzām. Nomaskējies Ernani ierodas pilī un lūdz pajumti. Silva izrāda viesmīlību un iepazīstina viesi ar savu izredzēto. Ieraudzījis Elvīru kāzu kleitā, Ernani vīlies atklāj savu personību un ļauj nodot sevi karalim. Taču Silva tur iepriekš doto solījumu parūpēties par viesa drošību. Palikusi vienatnē ar Ernani, Elvīra skaidro, ka uzskatījusi mīļoto par mirušu un iecerējusi atņemt sev dzīvību īsi pirms kāzām. Silva pamana apskāvušos mīlniekus un, ierodoties karalim, sola Ernani atriebties, taču turpina slēpt viņu savā pilī. Kad Silva atsakās izdot Ernani, karalis paņem sev līdzi Elvīru kā ķīlnieci. Kad viņi prom, Silva izaicina Ernani uz dueli, taču pretinieks viņam atklāj, ka arī dons Karloss ir iemīlējies Elvīrā. Viņi vienojas – Ernani var būt brīvs un atriebties karalim, taču viņam būs jāšķiras no dzīves, tiklīdz atskanēs medību rags.

III

Āhenē, kapenēs, kur atdusas Kārlis Lielais, dons Karloss gaida Svētās Romas imperatora vēlēšanu rezultātus. Turpat netālu Ernani, Silva un citi plāno sazvērestību pret karali. Skanot taurēm, katakombās pāžu pavadībā ienāk vēlētāji – dons Karloss ir triumfējis vēlēšanās. Viņš pavēl konspirācijā iesaistītos augstmaņus nogalināt. Ernani vēlas mirt kopā ar pārējiem, taču Elvīra lūdz žēlastību. Cēlsirdības uzplūdā jaunievēlētais imperators apžēlojas un ļauj Ernani precēt Elvīru.

IV

Ernani, oficiāli atjaunots kā Aragonas dons Džovanni, un Elvīra svin kāzas pilī Saragosā. Starp dzīrotājiem klīst nomaskējies vīrietis. Kad jaunlaulātie tuvojas kāzu istabai, Silva sāk pūst ragu. Lūgšanas un izmisums nelīdz – zvērestu lauzt nedrīkst. Ernani noduras, un Silva izbauda saldo atriebes garšu.