Eiroradio tiešraidē no Metropoles operas Ņujorkā klausāmies Džuzepes Verdi operu "Falstafs". "Falstafs" ir humora un patiesu emociju pilna komēdija un leģendārā operkomponista pēdējā opera - kā spožs noslēgums viņa nepārspējamajai karjerai operas žanrā.

Operas sižets vētīts no Šekspīra darbu apvienojuma, kura pamatā "Jautrās vindzorietes" un galvenais tēls ar vienu no saistošākajām personībām literatūrā - Falstafs, kuru jautri ķircina trīs attapīgas sievietes, liekot viņam saņemt pelnīto sodu.

Vairākkārt strādājot pie šīs operas, Verdi ir apstājies, mocījies šaubās un bijuši pat tādi periodi, kad opera apstājusies un viņam zudusi ticība saviem spēkiem. Šis darbs tapa vairāku gadu garumā, un tā bija vienīgā nepasūtinātā Verdi opera. Tātad viņš tajā varēja izpausties, kā un cik ilgi gribēja - viņam nebija nolikts datums, kad operai jābūt pabeigtai. Iespējams, ar to arī tā tik īpaša, jo struktūra ir cita, mūzika ir citādāka - viņam bija "viss pasaules laiks" attīstīt, attīstīt un attīstīt muzikālo materiālu.

No visām Verdi daiļrades operām šī atšķiras ar to, ka tajā nav viņam raksturīgo "lipīgo" melodiju, kas publiku paķer uzreiz un liek dungot mājās ejot. Kā saka komponists Arturs Maskats: "Verdi "Falstafs" ir jāklausās ar gudrām ausīm un vērīgu dvēseli."

 

"Falstafa" 2023. gada uzvedumā no Ņujorkas Metropoles operas piedalās: Mihaels Folle (Volle) - Falstafs, Kristofers Moltmens (Maltman) - bagātnieks Fords, Ailina Peresa (Pérez) - Forda sieva Alise, Hera Haijesana Parka (Park) - Falstafa meita Naneta, Metropoles operas koris, Metropoles operas orķestris un diriģents Daniēle Rustioni (Rustioni).