Tiešraidē no Latvijas Nacionālās operas - Džuzepes Verdi operas “Luīze Millere” koncertatskaņojums izcilā itāļu maestro Pjēra Džordžo Morandi vadībā!

Tā ir traģiska melodrāma trīs cēlienos pēc Frīdriha Šillera lugas “Mīla un viltus” motīviem, kuras tēmu loks – mīlestības konflikts starp tēviem, bērniem un viņu mīļotajiem cilvēkiem.

Operas “Luīze Millere” pirmizrāde notika 1849. gadā 8. decembrī Neapolē. Šis būs pirmais operas atskaņojums Latvijā. 

Lomās: Jūlija Vasiļjeva (soprāns; Luīze), Liks Robērs (tenors; Rūdolfs), Marko Karia (baritons), Pavlo Balakins (bass; grāfs Valters), Rihards Mačanovskis (bass; Vurms), Monika-Evelīna Līva (mecosoprāns; Frederika), Artjoms Safronovs (tenors; zemnieks) un Laura Grecka (mecosoprāns; Laura).

Koncertuzveduma divos starpbrīžos tikāmies gan ar titullomas atveidotāju Jūliju Vasiļjevu, gan viņas varones iemīļoto cilvēku Rūdolfu - kanādiešu tenoru Liku Robēru, zemnieka lomas atveidotāju Artjomu Safronovu, gan arī šī koncertuzveduma vadītāju Pjēru Džordžo Morandi. Būs arī saruna ar grāfa Valtera lomas atveidotāju – šobrīd Igaunijā dzīvojošo ukraiņu basu Pavlo Balakinu, kurš stāstīs gan par savu jauno lomu, kas viņam Latvijas „Luīzē Millerē” būs debija, gan to, kā izjūt Ukrainas notikumus, būdams ukrainis.

Saturs

I cēliens | Mīlestība

Luīzi viņas dzimšanas dienā sveic ciemata iedzīvotāji. Kopā ar viņiem – grāfa Valtera dēls Rūdolfs, kurš izliekas, ka ir vienkāršs zemnieku puisis vārdā Karls. Luīzes tēvs iznesīgajam jauneklim tomēr neuzticas. Aizdomas vairo Vurms, kurš pats ir iemīlējies Luīzē. Vurms pārliecina jaunavas tēvu par Rūdolfa zemiskajiem nodomiem, atklājot konkurenta aristokrātiskās izcelsmes noslēpumu. Pilī mītošais vecais grāfs Valters no Vurma uzzina, ka viņa dēls iemīlējies vienkāršas izcelsmes meitenē. Tas, protams, ir šķērslis grāfa plāniem izprecināt Rūdolfu viņa māsīcai, Ostheimas hercogienei Federikai, kura kļuvusi par bagātu atraitni. Hercogiene savu brālēnu mīl jau kopš bērnības. Izraisot greizsirdību, Rūdolfs atklāj Federikai, ka mīl kādu citu. Milleru namā valda apjukums: tēvs izstāsta Luīzei visu, ko uzzinājis par viņas iemīļoto. Rūdolfs atzīstas savos melos un zvēr Luīzei uzticību. Kad saniknotais Rūdolfa tēvs ierodas pie Milleriem, lai viņus liktu apcietināt, grāfa dēls piedraud, ka visiem atklās tēva dzīves apkaunojošāko noslēpumu, ja Luīzei nāksies doties cietumā.  

II cēliens | Intriga

Luīze ir gatava uz jebko, lai glābtu tēvu no ilgstoša apcietinājuma. Jaunava piekrīt Vurma piedāvājumam uzrakstīt nepatiesu vēstuli, kurā teikts, ka Rūdolfs Luīzi interesējis tikai izcelsmes un naudas dēļ, bet patiesībā viņas sirds pieder Vurmam. Par šo notikumu pavērsienu Vurms informē veco grāfu, kuru šausmina iespēja, ka apkārtējie varētu uzzināt par viņa neģēlīgo rīcību tālā pagātnē: lai iegūtu titulu un stāvokli sabiedrībā, viņš pēc Vurma ieteikuma reiz noslepkavoja bezbērnu radinieku. Ostheimas hercogieni Federiku Luīzes meli pārliecina. Iemīļotās vēstule Rūdolfam liek spert izmisuma soļus: vispirms viņš mēģina uzbrukt Vurmam, bet tad, šķietami samierinājies ar Luīzes neuzticību, pārsteidzīgi piekrīt laulībām ar hercogieni. 

III cēliens | Inde

Atbrīvots no cietuma, Millers izlasa Luīzes atvadu vēstuli Rūdolfam, kurā viņa atzīstas, ka iepriekš rakstījusi nepatiesību. Luīze vēlas nomirt. Nelaimīgajam tēvam izdodas pierunāt jaunavu doties svešumā, lai tur sāktu jaunu dzīvi. Ierodas Rūdolfs, kurš nolēmis beigt savu dzīvi Luīzes klātbūtnē. Viņš saindē ūdeni, kuru iedzer gan viņš, gan arī iemīļotā. Apzinoties, ka strauji tuvojas dzīves beigas, Rūdolfs pieprasa, lai Luīze viņam atklāj visu, kas noticis. Pirms nāves Luīze satriektajam Rūdolfam izstāsta patiesību – un tādējādi atbrīvo sevi no zvēresta Vurmam, kurš ierodas kopā ar veco grāfu Valteru. Luīzes tēva rokās viņi ierauga mirstošo Luīzi un Rūdolfu, kurš, saņēmis pēdējos spēkus, nogalina Vurmu.