Ar vācu komponistu meistardarbiem – Maksa Rēgera vēlīno partitūru „Variācijas un fūga par Mocarta tēmu”, kas radīta īsi pirms komponista nāves, un Riharda Štrausa simfonisko poēmu „Varoņa dzīve” - Berlīnes filharmoniskais orķestris sava galvenā maestro Kirila Petrenko vadībā 25. augusta vakarā atklāja jauno rudens koncertsezonu.

„ Lielu izaicinājumu laikos cilvēki vienmēr ir ilgojušies pēc varoņiem un varonēm, kas spēj pārvarēt pat vissmagākos pārbaudījumus un visneparedzamākos uzdevumus.

2023./24. gada sezonā mūsu varoņu tēma atspoguļo dažādus varonības jēdzienus, kas pastāv mūzikā. Rihards Štrauss savā „Varoņa dzīvē” formulē ideju par varonību, kas bija pilnīgi jauna viņa dzīves laikā.” (Berlin Philarmoniker)

 Atgādinām, ka šī gada februārī par orķestra pirmo koncertmeistari kļuva latviešu vijolniece Vineta Sareika, orķestra pastāvēšanas 142. gados kļūstot par pirmo sievieti šajā nozīmīgajā un atbildīgajā amatā. Viņas pirmie koncerti pie pirmās pults aizritēja Lieldienu festivālā Bādenbādenē, kur līdzās R. Štrausa pēdējām četrām dziesmām izskanēja poēma „Varoņa dzīve” ar Vinetas Sareikas atskaņotajām solo vijoles epizodēm. Arī šovakar soliste bija latviešu vijolniece!

Kirils Petrenko ir divpadsmitais "Berlīnes filharmoniķu" galvenais diriģents kolektīva 141 gadu ilgajā vēsturē. Viņa slavenākie priekšgājēji ir Vilhelms Furtvenglers, Herberts fon Karajans, Klaudio Abado un Saimons Retls. Šajā amatā Bavārijas Valsts operas (Minhene) muzikālais vadītājs Kirils Petrenko tika ievēlēts 2015. gadā, taču savas gaitas jaunajā postenī oficiāli sāka 2019. gadā.

Kirils Petrenko dzimis 1972. gadā Sibīrijas pilsētā Omskā krievu ebreju ģimenē, mūzikas skolā mācījies klavierspēli. Vienpadsmit gadu vecumā sniedzis koncertu ar Omskas simfonisko orķestri. Kad Kirilam Petrenko bija astoņpadsmit gadu, ģimene pārcēlās uz Austriju. Viņš ir studējis diriģēšanu Vīnē, un pašlaik prese dēvē Kirilu Petrenko par austriešu diriģentu. Viņš sācis karjeru Vīnes Tautas operā, pēc tam kļuvis par Meiningenes teātra un Berlīnes Komiskās operas muzikālo vadītāju, strādājis opernamos Florencē, Vīnē, Drēzdenē, Barselonā, Parīzē, Londonā, Frankfurtē, Lionā un Ņujorkā, diriģējis daudzus Eiropas un ASV orķestrus.