Pirmo reizi Latvijas Radio 1. studijā un "Klasikas" tiešraidē uzstājas talantīgā džeza dziedātāja, komponiste un aranžētāja Arta Jēkabsone.

Kopā ar domubiedriem Arta piedāvā savu oriģinālkompozīciju programmu "Atspulgi", kas vienlaikus ir viņas diplomeksāmena programma, ar kuru jaunā māksliniece šogad absolvējusi prestižo Ņujorkas universitāti The New School for Jazz and Contemporary Music.

 

Artas Jēkabsones oriģinālkompozīciju atskaņošanā piedalās Latvijā labi pazīstami džeza mūziķi – pianists Edgars Cīrulis, kontrabasists Jānis Rubiks un sitaminstrumentālists Rūdolfs Dankfelds. Skaņu partitūru papildinās arī stīgu kvartets – vijolnieki Dita Immermane un Līva Tomiņa, altiste Madara Tupiņa un čelliste Sarma Gabrēna.

Arta Jēkabsone par koncertprogrammu: "Šī mūzika ir manas iekšējās pasaules iepazīšana un atspulgi – ko man nozīmē ziedoša puķe, kas ir mana vēja dziesma? Katra no šīm dziesmām ietver vairākas nozīmes. Ceru, ka šī sevis atklāšana caur mūziku ļaus klausītājam meklēt savas nozīmes un interpretācijas. Esmu daļa no mūzikas un dzīvīga krāsa plašajā mūzikas paletē. Kas esi tu, mans draugs?"

"Ar Edgaru Cīruli, Rūdolfu Dankfeldu un Jāni Rubiku mums izveidojusies cieša muzikālā saikne. Katru vasaru atgriežoties Latvijā uz neilgu brīdi,

muzicēt ar šiem mūziķiem ir kā satikšanās svētki mūzikā," par sadarbību ar mūziķiem – šī koncerta dalībniekiem – stāsta Arta Jēkabsone.

"Bet vijole līdzās balsij ir mans otrs sirds instruments… Bērnu mūzikas skolu pabeidzu kā vijolniece – neskatoties uz to, ka izlēmu profesionāli pievērsties balss izkopšanai, vijoli vienmēr turu sev blakus. Atbraucot uz Ņujorku, studiju laikā ļoti nopietni pievērsos kompozīcijai, un, studējot skolā, kurā ir tik daudz stīgu, man tika dota iespēja īpaši pievērsties stīgu kvarteta mūzikas rakstīšanai. Ar Ditu Immermani mūs saista kopīgā Kandavas mūzikas skola, kurā apguvām vijolspēli – jau studējot abas izdomājām, ka nākotnē būtu jāizveido kāda muzikālā sadarbība. Ir prieks, ka bērnības sapņi sāk īstenoties!"

Arta Jēkabsone mācījusies NMV Rīgas Doma kora skola, pēc tās absolvēšanas 2015. gadā iegūstot pilnu stipendiju džeza mūzikas studijām prestižajā Ņujorkas universitātē The New School for Jazz and Contemporary Music. Tajā Arta apguvusi džeza vokāla, komponēšanas un aranžēšanas prasmes.

2016. gada vasarā Arta Jēkabsone piedalījās vienā no atzītākajiem džeza konkursiem Eiropā – leģendārajā Motreux Shure Cocal Competition Šveicē, izpelnoties Grand Prix, līdz ar uzvaru gūstot arī iespēju piepildīt ikviena mūziķa sapni – ieskaņot savu debijas albumu. Pateicoties Montreux Jazz Artists Foundation atbalstam, tas tika īstenots 2017. gada vasarā Montrē, Hana Road Music Studio. Mūzika no šī albuma, kam dots nosaukums "Light" ("Gaisma"), pirmo reizi atskaņota 51. Montrē džeza festivāla ietvaros, bet pats albums, ko caurstrāvo gaismas un viegluma vibrācija, dienas gaismu ieraudzīja 2017. gada 16. decembrī. Tas ir divu gadu pārdomu un iedvesmas laiks, kas iemūžināts kopā ar daudzsološajiem Ņujorkas mūziķiem un Artas Ņujorkas ģimeni – pianistu Theo Walentiny, basistu Nick Dunston, ģitāristu Lucas Kadish un bundzinieku Connor Parks.

Koncerta norisi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.