Raidījumā "Tāda mūzika" - Pētera Ablingera, Bilianas Vučkovas un Olija Braisa darbu pirmatskaņojumi.

Avangarda mūzikai veltītā raidījuma "Tāda mūzika" 39. izlaidumā pirmo reizi skanēs drīz Rīgā gaidāmā austriešu komponista Pētera Ablingera (Peter Ablinger) "Mazā radio svīta", kā arī tiktāl nepublicēts brīvās improvizācijas vijolnieces Bilianas Vučkovas (Biliana Voutchkova) duets ar trompetisti Suzannu Santosu Silvu (Susana Santos Silva). Pēters Ablingers un vijolniece Biliana Vučkova būs dzirdami festivālā "Skaņu mežs" 23. septembrī.

Būs dzirdams arī skaņdarbs "Tidal License" no britu kontrabasista Olija Braisa (Olie Brice) septembrī gaidāmā albuma Fire Hills. Medijs London Jazz News Braisu nodēvējis par izdomas bagātu un uz nākotni vērstu, savukārt kritiķis Ričards Viljamss (Richard Williams) viņa kvintetu nodēvējis par vienu no interesantākajām grupām Lielbritānijas scēnā.

Pēters Ablingers strādājis kā viesdiriģents ansambļiem Klangforum Wien un United Berlin, un pasniedzējs Hardersfīldas universitātē. Ablingera daiļrades pamatā ir vēlme cilvēka ausij likt sašaubīties par to, ko tā dzird, un tas tiek panākts gan ar kultūrzīmēm bagātām skaņu mākslas instalācijām, gan ar skaudri abstraktām elektroniskām kompozīcijām, gan arī komiskiem performatīviem darbiem, kā arī kompozīcijām, kas klausītājam gluži vienkārši ir jāiztēlojas savā prātā. Komponists vaicā: “Kurā brīdī tas, ko dzirdam, pārstāj būt par mūziku un kļūst par informāciju vai troksni?”

Ir zināms, ka "Skaņu mežā" Ablingers pirmo reizi arī improvizēs, un uz aicinājumu ko tādu darīt viņš sniedza pozitīvu, bet komisku atbildi: "Šis viennozīmīgi ir uzbrukums. Bet laipni gaidīts uzbrukums!"

Ablingera mūziku "Skaņu mežā" nākammēnes izpildīs bulgāru izcelsmes vijolniece Biliana Vučkova, kas ir ne tikai laikmetīgās mūzikas interprete, kas spēlējusi Džordža Lūisa (George Lewis) un Džacinto Šelsi (Giacinto Scelsi) mūziku, bet arī atzīta improvizētāja. Šim raidījumam viņa ir piešķīrusi skaņdarbu no albuma DUOS2022, ko plāno izdot tikai tālākā nākotnē. Šis konkrētais skaņdarbs Bagra ir duets ar Portugāļu trompetisti Suzannu Santosu Silvu, kas, starp citu, pērn viesojās Skaņu mežā ar Makārtura "ģēniju granta" laureātu Entoniju Brekstonu (Anthony Braxton). Vučkova Santosu Silvu sauc par vienu no saviem iecienītākajiem akustiskajiem spēlētājiem.

Biliana Vučkova šogad tika izvēlēta par dalībnieci 13 avangarda festivālu veidotajā novatoriskās mūzikas platformā SHAPE+, ko atbalsta ES programma Radošā Eiropa.