"Klasikas" ēterā skan jau 26. avangarda mūzikai veltītā raidījuma "Tāda mūzika" izlaidums. Raidījums pilnībā veidots no ekskluzīviem materiāliem - LR3 ēteram jaunu mūziku ierakstījuši improvizētāji no Meksikas, Spānijas, Vācijas, Portugāles un Lielbritānijas.

Raidījumu ievada tiktāl apjomīgākais darbs, kas veltīts raidījumam "Tāda mūzika" - 33 minūtes garais Meksikā dzimušā vibrofonista Emilio Gordoa (Emilio Gordoa) trio ieraksts ar spāņu saksofonistu Donu Malfonu (Don Malfon) un vācu trompetistu Akselu Dērneru (Axel Dörner). 

Līdzās neideomātiskai improvizācijai Emilio Gordoa veido arī kompozīcijas, izmantojot grafisku notāciju, un salīdzinoši nesen sācis radīt arī skaņu mākslas instalācijas. Dalībai raidījumā "Tāda mūzika" Gordoa ticis uzrunāts pēc viņa spožās piedalīšanās prestižajā vācu frīdžeza un brīvās improvizācijas festivālā Moers Festival, kura ietvaros viņš sniedza veselus divus priekšnesumus.

Barselonā dzimušais 43 gadus vecais

Dons Malfons ir pārsteidzis un saņēmis uzslavas pat no brīvās improvizācijas meistara Matsa Gustavsona (Mats Gustafsson), kurš sacījis šādi: "Mani pašu reti kad pārsteidz saksofonu mūzika. Bet tas, ko Dons dara, ir kas pavisam jauns!

Viņam ir pilna kontrole pār viņa instrumentu un virkne netradicionālu instrumenta spēles tehniku un paņēmienu, ko es neesmu dzirdējis nekad iepriekš! Žilbinoši un neparedzami!"

Visbeidzot, pieredzējušākais spēlētājs šajā trijotnē ir Aksels Dērners, ko muzikoloģe Dženeta Halfjarda (Janet k. Halfyard) no Birmingemas konservatorijas savulaik nodēvēja par antitrompetistu,

savukārt Klifords Alens (Clifford Allen) no medija AllAboutJazz – par viennozīmīgi vismērķtiecīgāk eksperimentālo trompetistu kopš Bila Diksona (Bill Dixon).

Turpinājumā dzirdama šobrīd Nīderlandē dzīvojošā portugāļu kontrabasista Gonsalu Almeidas (Goncalo Almeida) soloimprovizācija. Ieraksts tapis bez mākslīgiem atbalss efektiem, ko ir vērts pieminēt, jo tas veikts kādā vecā baznīcā Roterdamā – vietā, ar ko mūziķim jau izveidojušās ciešas attiecības gluži kā ar citu spēlētāju: šajā pašā ar īpašu noskaņu un akustiku apveltītajā telpā viņš ierakstījis arī savu šogad izdoto solo albumu Monologos a Dois.

Raidījumu noslēdz britu klarnetista un ģitārista Aleksa Vārda (Alex Ward) darbs.

Ja brīvās improvizācijas laukā būtu pieļaujama tāda kategorija kā brīnumbērni, Vārds noteikti būtu vadošais tās piemērs -

viņš jau divpadsmit gadu vecumā spēlēja kopā ar neideomātiskās improvizācijas koncepta tēvu un teorētiķi Dereku Beiliju (Derek Bailey), savukārt jau 15 gadu vecumā publicēja savu pirmo ierakstu. Britu brīvās improvizācijas scēnai veltītajā Antuāna Prūma (Antoine Prum) dokumentālajā filmā Taking the Dog for a Walk tieši Alekss Vārds noslēgumā tika izcelts kā viens no nozīmīgākajiem jaunākas spēlētāju paaudzes pārstāvjiem, kas uztur šo mūzikas scēnu pie dzīvības. 

Šī solo klarnetes improvizācija būs tikai pirmā Vārda un raidījuma "Tāda mūzika" sadarbības daļa – mūziķis LR3 ēterā ar elektriskās ģitāras improvizāciju atgriezīsies arī nākammēnes.

Raidījumā skan:

Emilio Gordoa, Axel Dörner, Don Malfon - Untitled trio (iepriekš nepublicēts, 2021), 33:33
Goncalo Almeida - Improvisation for "Tāda Mūzika" (iepriekš nepublicēts, 2021), 11:23
Alex Ward - Bez nosaukuma (iepriekš nepublicēts, 2021), 10:19