29. septembrī skan jau 28. avangarda mūzikai veltītā raidījuma "Tāda mūzika" izlaidums, un jaunu mūziku tam ir veltījuši tādi mūziķi kā Fils Durāns (Phil Durrant, elektronika), Stīvens Gauči (Stephen Gauci, saksofons) un duets bBb, kurā muzicē Mārtins Kūhens (Martin Küchen, saksofons) un Ola Rubins (Ola Rubin, trombons).

Tāpat raidījumā skan arī ekskluzīvs koncertieraksts no prestižā brīvās improvizācijas festivāla Meteo Francijā - eksperimentālā hip-hopa mākslinieka un dzejnieka Maika Leda (Mike Ladd) jaunais sadarbības projekts ar improvizētājiem Tomu Malmendjē (Tom Malmendier, bungas) un Emīliju Škriēlu (Emilie Škrijelj, akordeons un elektronika).

Raidījumu aizsāk britu vijolnieka, elektroniskā mūziķa un pēdējā laikā arī ģitārista Fila Durāna jaundarbs Volatile Systems. Pirmā no ievērojamajām Durāna grupām bija trio ar saksofonistu Džonu Bučeru un ģitāristu Džonu Raselu. Šis ilgstošais trio bija aktīvs astoņdesmitajos un deviņdesmitajos gados, un ir uzskatāms par lielisku piemēru Džona Stīvensa ierosinātajam, ap kolektīvas balss meklējumiem veidotajam brīvās improvizācijas paveidam. Vēlāk Durāns vairāk pievērsās redukcionismam, strādājot ar Tomasu Lēnu un Radu Malfati. Sekojošajos gados Durāns vairāk pievērsās eksperimentiem tieši ar elektroniku improvizācijā, it īpaši "dzīvo elektroniku" un citu mūziķu spēlēto skaņu elektronisku apstrādi reālajā laikā, jau ap 2000. gadu sākumu ierakstos pārstājot spēlēt vijoli pavisam.

Šobaltdien Durāns nu jau atkal ir sevi pārdefinējis, sākdams spēlēt mandolīnu un nereti arī pseido-kompozicionālus elektroniskās mūzikas solo priekšnesumus. 

Kūhena un Rubina duets dokumentēts uz veca kasešu ierakstītāja un pēc tam digitalizēts. Šis process ir apzināts un pat izmanto vecas kasetes, kurās jau ierakstīta mūzika – dueta improvizācijas tika rakstītas pāri tai, brīžiem to dzēšot, bet brīžiem radot pauzes un mijoties ar to. Proti, starp dueta spēlētajām frāzēm brīžiem padzirdēsiet te 70. gadu elektropopu, te kabarē mūziku un pat itāļu valodas kursus. Katrs no šiem eksperimentiem tika ierakstīts vienā mēģinājumā; pēc tam tas netika redaktēts, piešķirot šai mūzikai gan absurditātes, gan spontanitātes noskaņu. 1. oktobrī šo mūziku plānots publicēt izdevniecības Scatter Archive paspārnē.

Trīs solo improvizācijas šim raidījumam ir ierakstījis arī saksofonists Stīvens Gauči. Gauči gandrīz zaudēja dzirdi bērnībā pieredzētas smagas slimības rezultātā – valoda, ar ko publikācijās tiek aprakstīts ievērojamo dzirdes traucējumu rezultāts, bieži vien ir diezgan neskaidra,

taču, cik saprotu, saksofonistam "ārpasaules" skaņu sadzirdēšanas pieprasa neaprakstāmu koncentrēšanos, tikmēr ķermeņa iekšpusē dzirdamās skaņas un tā saucamā iekšējā balss ir fenomeni, ko viņš dzird diezgan skaidri.

Līdz ar to arī spēlēšana Gauči gadījumā ir galvenokārt balstīta iekšējās un ārpasaulei dzirdamās balss salāgošanā, savukārt viņa spēlētais frīdžezs ir ir vienlaikus ļoti kontrolēts, taču arī rafinētā veidā robusts.

Gauči ir nozīmīgs Ņujorkas scēnas dalībnieks arī pateicoties tam, ka jau gadiem rīko pasākumu ciklu Bushwick Improvised Music Series; divu gadu garumā tā ietvaros ir notikuši vairāk kā 600 brīvās improvizācijas un frīdžeza koncerti, un tā ir ilgstošākā šī lauka koncertsērija Bruklinā, kas pandēmijas periodā sāka savus koncertus translēt internetā.

Raidījumā skan:

Phil Durrant - Volatile Systems (iepriekš nepublicēts, 2021), 12:51

bBb - Tape 2 (iepriekš nepublicēts, 2021), 31:58

Stephen Gauci -  Solo Improvisation I (iepriekš nepublicēts, 2021), 3:29

Stephen Gauci -  Solo Improvisation II (iepriekš nepublicēts, 2021), 3:27

Stephen Gauci - Solo Improvisation III (iepriekš nepublicēts, 2021), 2:48

Mike Ladd, Tom Malmendier, Emilie Emilie Škrijelj - Live at Meteo 2021 (iepriekš nepublicēts, 2021), 13:28