Svētku dienasgrāmatas 4. izlaiduma pirmajā daļā piedāvājam atskatu uz latviešu tautastērpu skati "Mēnesnīcā" un tiekamies ar laureātiem, kā arī ielūkojamies pūtēju orķestru koncertā "Laiks iet pāri" Wondersalā.
5. jūlijā kultūrvietā "Hanzas perons" notika latviešu tautastērpu skate “Mēnesnīcā”, godā ceļot tautastērpus no dažādiem gadsimtiem un visiem Latvijas novadiem.
Galveno balvu saņēma Janta Meža par Kurzemes novada tērpu kolekciju. Dina Dūdiņa-Kurmiņa tikās ar Jantas un Ilmāra Mežu ģimeni, sveica ar īpašās balvas par ilggadēju dalību latviešu tautas tērpu skatēs saņemšanu Maiju Kulakovu, diriģenti Airu Birziņu un Sandiju un Emīliju Kūlaiņus, kuru pārstāvētais Otaņķu etnogrāfiskais ansamblis saņēma godalgotu par19. gs. beigu 20. gs. sākuma Nīcas tērpiem.
"Dziesmusvētki ir kā liels, krāsains orķestris, kurā katrs dalībnieks ir individualitāte, bet, apvienojoties visiem kopā, veidojas krāšņie Latvijas skaņu raksti,"
tā saka pūtēju orķestru lielkoncerta "Laiks iet pāri" mākslinieciskais vadītājs Jānis Retenais. Viņš kopā ar savu asistentu Tomasu Kokamegi, režisori un scenārija autori Elīnu Apsīti, scenogrāfu Gintu Gabrānu, gaismu māksinieku Egilu Kupču, horeogrāfēm Diānu Gavari un Liliju Liporu, kā arī intermēdiju mūzikas autoru Edgaru Liporu koncertu veidojis kā ceļu no pūtēju orķestru tradīcijas aizsākumiem līdz mūsdienīgam skanējumam; kā latviešu tautas un vīrišķīgas un pieaugšanas stāstu - no gana stabulītes, strēlnieku dziesmām un karavīra staltuma līdz ēverģēlībām ballītēs un dziļām emocijām laikmetu griežos. 1930 mūziķi no 65 pūtēju orķestriem 5. jūlija vakarā Wondersalā vienojās pūtēju orķestru lielkoncertā "Laiks iet pāri".
Ieva Zeidmane tikās ar Solvitu, kura jauniešu pūtēju orķestrī "Auseklītis" spēlē sitaminstrumentus, Rīgas 6. vidusskolas pūtēju orķestra flautisti Ievu, Rīgas Doma kora skolas gospeļu kora dalībniekiem, komponisti Lolitu Ritmanis un klausītājiem.
Inta Zēgnere stāsta par diasporas amatierkolektīvu koncertā Esplanādes Zaļajā skatuvē sastaptajiem Ižui pilsētas Brazīlijā latviešu deju kopas “Staburags” dalībniekiem. Tā ir vienīgā deju kopā Latīņamerikā, kas nodarbojas ar latviešu tautas dejām, bet neviens no dalībniekiem nav etniskais latvietis, bet savās sirdīs viņi jūtas kā latvieši. Dziesmusvētku Latvijā viņi apmeklē jau otro reizi, bet šoreiz, lai tiktu pie līdzekļiem tālajam ceļam, ansambļa dalībnieki četrarpus gadus tirgoja picas. Par mīlestību pret Latviju un latviešu dejām stāsta kopas “Staburags” vadītājs Sandro Roberto Medeiross un dalībnieks Eliass Bergs.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X