Tikai reizi piecos gados visi – Dziesmu un deju svētku dalībnieki, skatītāji un svētku veidotāji – pēc Noslēguma koncerta Mežaparka Lielajā estrādē rada lielo kopkori un no sirds var izdziedāt iemīļotās dziesmas. Ar "Sadziedāšanās nakts" māksliniecisko vadītāju Juri Vaivodu un viņa domubiedriem - Katrīnu Dimantu (balss, vijole), Laimu Dimantu (balss, kazū), Andri Grunti (kontrabass), Artūru Uškānu (mandolīna) un Jāni Kalniņu (ģitāra) - Liene Jakovļeva tikās "Svētku studijā".
Sadziedāšanās jau vairākos dziesmusvētkos pēc noslēguma koncerta ir neiztrūkstoša parādība. Juri, tu esi mākslinieciskais vadītājs un komandas veidotājs, vai prātā ir, cik svētki jau noslēgušies ar sadziedāšanos?
Juris Vaivods: Pirmā reize bija 2008. gadā, tātad šī būs jau ceturtā.
Uz ko ir šoreiz likts akcents?
Juris Vaivods: Mēs atdodam godu latviešu tautasdziesmai, ar kuru arī sākās koru kustība, jo
Jāņa Cimzes „Dziesmu rota” ar „Lauku puķēm” bija tā, kas iedvesmoja pirmos latviešu korus. Tāpēc vēlējos, lai cilvēki varētu atcerēties senaizmirstas tautasdziesmas un mācīties arī jaunas.
Jā, tas ir, iespējams, diezgan drosmīgs solis, par rezultātu mēs varēsim spriest tikai pēc "Sadziedāšanās nakts", bet pēc caurlaides mēģinājuma un tur piedzīvotās jaudas, ko sniedza visi šie brīnišķīgie mūziķi, domāju, ka ballīte ir nodrošināta.
Katrīna Dimanta: Ir laiks iemācīties ko jaunu! Dziesmusvētku noslēguma programmā būs daudz darbu, kas vairumam varbūt nav tik zināmi, kā tas bija koncertā „Tīrums”, kad izskanēja ļoti daudz zināmu kordziesmu. Arī mums sadziedāšanās daļā Juris ir kārtīgi pastrādājis kopā ar Lauru Leontjevu, arī mēs, visi pārējie, kas atbild par novadiem, esam palīdzējuši sagatavot šo programmu un būs dziesmas, kas nāk no katra novada. Varu atklāt noslēpumu, ka būs arī brīnišķīgi solisti, piemēram, Aija Andrejeva, Jānis Aišpurs, Intars Busulis, Ance Krauze un Julgī Stalte, kura pārstāv arī lībiešus. Būs pamatīgs un ļoti krāšņs notikums.
Kad mums bija mēģinājums visiem kopā Dailes teātrī, ne sekundi cilvēki nesēdēja rāmi, arī pasākuma vadītāji Andris Keišs un Kristīne Zadovska lustēja līdzi.
Dziesmusvētku estrādē, brīnišķīgajā Sidraba birzī, būs ekrāni, kur dziesmu vārdus varēs redzēt, un tāpat tie būs pieejami arī digitālā formātā.
Juris Vaivods: Jā, mums ir paredzēta digitālā dziesmu grāmata, un paldies par to LMT, kuri palīdzēja īstenot mūsu darba ieraksta pusi. Daudzas no šīm dziesmām nav pieejamas ierakstos, un tāpēc tās tika ieskaņotas speciāli šai dziesmu grāmatai, lai cilvēki jau pirms noslēguma koncerta varētu iepazīt tās. Pievienotā vērtība ir tā, ka mēģinājām noskaidrot katras dziesmas teicēju. Dziesmusvētku vietnē ir atrodami gan vārdiņi, gan notis un varēs sekot līdzi viedtālrunī.
Cik dziesmas pavisam ir apgūtas?
Juris Vaivods: Etno sadaļā ir 62 dziesmiņas, bet mēs gribēsim atdot godu ukraiņiem un dziedāsim arī vienu brīnišķīgu ukraiņu dziesmu. Galvenais, ka
visur sajutīsim novadu īpatnējās krāsas un novadu dialektus, to visu bagātību, ko Latvijas dažādu nostūri nes, ko teicēji ir teikuši un pierakstītāji pierakstījuši daudzās ekspedīcijās.
Interesantākais, ka šeit mēs esam raibu raibais mūziķu sastāvs no dažādiem novadiem, un arī tautasdziesmas ir klejojušas no viena novada uz otru.
Cik stundām pietiek šo dziesmu?
Juris Vaivods: Mums ir paredzēts līdz pulkstens trijiem.
Katrīna Dimanta: Bet es jau zinu, ka viss notiks ilgāk, līdz rītam.
Ja cilvēki prasīs kaut ko no Raimonda Paula, vai repertuārā būs arī kas no „Dārza puķēm”?
Juris Vaivods: Jā, bet "Lauku puķes" būs tās, ar kurām mēs iesāksim ballēšanos un kārtīgi iekustināsim. "Dārza puķes" reizēm mēdz arī iznīkt, bet "Lauku puķes" paliek mūžīgi, kamēr neapsēs visu Latviju ar rapsi.
Katrīna Dimanta: Varēs visi dziedāt līdzi, lieli un mazi. Tie, kas jau ir izdziedājušies, tie, kas cītīgi klausījušies un grib sadziedāt, tādēļ aicinām nākt visus uz Mežaparka estrādi, tā sajūta ir fantastiska.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X