Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku ceturtajā dienasgrāmatā, kuru vada Anete Ašmane-Vilsone, kopā ar Signi Lagzdiņu dodamies uz folkloras konkursu laureātu koncertu “Bij’ manā pūriņā”. Ilga Auguste stāsta par pūtēju orķestru koncerta “Tā radās skaņa...” ģenerālmēģinājuma iespaidiem, un Inta Zēgnere dalās par tērpu parādē “StaroJums” piedzīvoto.

FOLKLORAS KONKURSU LAUREĀTI

Folkloras konkursu laureātu koncerts „Bij’ manā pūriņā” ir nemateriālā kultūras mantojuma apgūšanas un pārmantošanas programmas Pulkā eimu, pulkā teku dažādo konkursu – stāstniekiem – Teci, teci, valodiņa un Anekdošu virpulis, dziedātājiem – Dziesmu dziedu, kāda bija, muzikantiem – Klaberjakte un dejotājiem – Vedam danci – laureātu koncerts. Tas parāda bērnu un jauniešu iedziļināšanos tradicionālās kultūras mantojumā, dialogu ar to un mēģinājumus interpretēt mantojumu iespējami tuvu lokālo tradīciju īpatnībām, ievērojot izlokšņu daudzveidību, teikto dziesmu tuvību runas ritmam, daudzbalsības tradīcijas.

Muzicējot bērni un jaunieši pievēršas tradicionāliem mūzikas instrumentiem un cenšas atveidot arī to dažādu laikmetu vēsturiskos sastāvus, lai iepazītu un spētu parādīt dažādas vēsturiskas skaņu ainavas un tradicionālas melodiju aranžējumus.

Savukārt dejā akcents tiek likts uz dejas funkciju un lietojumu ikdienas un svētku situācijās, kur īpaša nozīme ir savstarpējām attiecībām un sadarbībai starp muzikantiem un dejotājiem. Folkloras konkursi notiek katru gadu, un katru gadu Pulkā eimu, pulkā teku nacionālajā sarīkojumā ir folkloras konkursu laureātu koncerts. Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku ietvarā šāds koncerts notiek piekto reizi.

Tā ir lieliska iespēja iepazīt Latvijas lokālo tradīciju daudzveidību individuālu izpildītāju un mazu grupu priekšnesumos, ņemot vērā tradicionālai muzicēšanai atbilstošu mērogu.

Svētku dienasgrāmatā uzzinām folkloras studijas „Garatakas jaunieši” un viņu vadītājas Asnates Rancānes sajūtas uz skatuves un aizkulisēs, soliste Elza Mikuse izstāsta, kāds bija ceļš, lai nonāktu līdz šim koncertam. Folkloristi Oskars Patjanko, Māra Raģe un klavesīniste Ieva Saliete atklāj arī savas emocijas pēc koncerta un dalās ar prieku par savu bērnu paveikto. Sarunājamies arī ar Luksemburgas folkloras kopas „Mazās dzērves” dalībniekiem un viņu vadītāju Aigu Ožehovsku.

TĒRPU PARĀDE "STAROJUMS"

10. jūlijā VEF Kultūras pilī notiek bērnu un jauniešu radītas tērpu kolekcijas parāde, kurai dots simbolisks nosaukums „StaroJums”.

Jau no pirmā brīža ir skaidrs, ka notikums būs pārsteigumiem bagāts gan krāsās, gan skaņās, gan horeogrāfijā,

un par to gādājusi radošā grupa ar režisori Madaru Botmani, scenogrāfu Valteru Krisbergu, horeogrāfi Lieni Gravu un gaismu mākslinieku Niku Ciprusu, savukārt Zanes Dombrovskas ziņā ir muzikālais noformējums, bet par skanējumu rūpējas Māris Brensons.

Kā staros VEF Kultūras pils, uzzinām no projekta vadītājas Sandras Miezes, kā arī no tērpu radītājām Angelīnas un Evelīnas, kas atbraukušas no Latgales; Sofijas, kas pārstāv Zemgali, kā arī Paulas, kura radoši darbojas Liepājā.

PŪTĒJU ORĶESTRI ĶĪPSALĀ "TĀ RADĀS SKAŅA..." ĢENERĀLMĒĢINĀJUMĀ

Pūtēju orķestru kopmuzicēšana Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos pēc 10 gadu  pārtraukuma ir kā jauns sākums, atdzimšana un apsolījums muzicēšanas tradīciju tālāknodošanai. Tāpēc koncerts tapis kā muzikāls stāsts par skaņas dzimšanu, mākslas rašanās brīnumu, par bērna izaugšanu par atbildīgu, radošu un aktīvu pilsoni.

2008. gadā mūsu trīs Baltijas valstu kopīgā nominācija “Dziesmu un deju svētku tradīcija un simbolisms Latvijā, Lietuvā un Igaunijā”  iekļauta UNESCO Cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma reprezentatīvajā sarakstā.

Pirms 33 gadiem kopā ar saviem kaimiņiem lietuviešiem un igauņiem atguvām savu brīvību, kuras nozīmību šajās dienās kara ēnā sajūtam īpaši. Tāpēc koncerta noslēgumā skanēs lietuviešu un igauņu komponistu sacerējumi / opusi, kā arī visus vienojošā Borisa Rezņika dziesma “Atmostas Baltija”, kuras atskaņojumā piedalās arī skolu pūtēju orķestri no Lietuvas un Igaunijas.

Raidījums tapis sadarbībā ar Valsts izglītības attīstības aģentūru.