Šīs nedēļas raidījums kalpo kā iederīgs papildinājums tiem klausītājiem, kuri brīvdienas pavadījuši pie dabas stundas brauciena attālumā no pilsētas, tikko iekāpuši automašīnā un brauc atpakaļ uz pilsētu, līdzi ņemot atmiņas par brīvdienās piedzīvoto.

Klausāmies skaņdarbus no dažādiem pasaules plašumiem: kalniem, salām, alām, grēdām, mežiem, pļavām. Otrajā pustundā palēkājam starp dažādiem skaņu laikmetiem.

Lūgums visiem, kuri klausās šo pārraidi: ja vien jums ir iespēja un vēlme, nofotografējiet un atsūtiet man uz e-pastu reinis@tirkultura.net fotogrāfiju ar savu radio, kuru tagad klausāties. Bildi izmantošu nākamā raidījuma vizuāļa izstrādē!

Kā ievadskaņdarbu esmu izvēlējies atskaņot arfistes Nailas Hanteres kompozīciju "Zilais baseins", kas sarakstīts 2020. gadā Kalifornijā. Tam seko kompozīcija no Austrālijas dueta Wilson Tanner, kuru veido Andrew Wilson un John Tanner. Skaņdarba nosaukums ir Before Lotus un tas tika klajā laists 2016. gadā, platē ar nosaukumu 69.

Pēc tā skan skaņdarbs "Dienu kalendārs", kuru radījuši trīs autori: Britton Powell, Huerco S. un Lucy Railton ar segvārdu PDP III. Pēcāk - Antverpenes skaņu mākslinieka Milan Warmoeskerken darbs Memo.

Milkweed nāk ar skaņdarbu Hospital Garden, kas atrodams mūzikas izdevējkompānijas music is kompilācijā A Day of Music, kas iznākusi 2021. gada nogalē.

Ir palikušas aptuveni 40 minūtes līdz galamērķim.... Nākamo skaņdarbu izpilda sds no Bordo pilsētas Francijā. Skaņdarba nosaukums ir l’ominiscient, un tas klajā nācis 2022. gada augustā. Autors iedvesmu smeļas bērnības atmiņās: viņa mūziku raksturo vienkārši, šķietami nesvarīgi un tomēr būtiski dzīves mirkļi – ikdienas dzīves smalkums, saules stari, kuri spīd cauri klusai mājai.

Kompozīcijas Everyrose autore Jamie Krasner ir vizuālā māksliniece un eksperimentālā mūziķe no Ņujorkas. Par sevi viņa raksta tā: "James K versija sastāv no kauliem, reaktīviem metāliem, balsenes un vasarraibumiem, kas katalizē šo sajaukšanos. Viņa producē savu mūziku un rada īslaicīgu patvērumu nepielūdzamiem dziesmu tekstiem – un tie nemitīgi mainās."

Kontrastam mazliet pavirzīmies tālākā pagātnē: skaņdarbs Lizard-Long-Tongue-Boy radīts 1969. gadā un to izpilda Bridget St John.

Seko kompozīcija An Acoustic Sleepwalk no dokumentālas filmas Cane Fire, kas pēta Havaju salas Kauai pagātni un tagadni, savijot četru paaudžu ģimenes vēsturi un daudzās Holivudas filmās atrastos kadrus, lai radītu kaleidoskopisku portretu par ekonomiskajiem un kultūras spēkiem, kas radījuši pamatiedzīvotājus un strādnieku šķiras iedzīvotājus. Skaņdarba autors - Mike Cooper.

Pēcāk dzirdam Catherine Jauniaux balsī beļģu autora Jan Van Den Broeke darbā Le Rêve De C.J.

Vēl pēc tam ieklausāmies grupas Orange Cake Mix sniegumā: tas ir Džima Rao projekts, un autors šo mūziku ierakstījis savās mājās Konektikutā. Viņa stilu iedvesmojis Toda Rundgrēna un Braiena Īno sintētiskā popa skaņdarbi.

Seko apvienība Slowdive ar skaņdarba Crazy For You alternatīvo versiju: grupa Slowdive pārstāv Shoegaze mūzikas žanru: tas apvieno ēterisku, virpuļojošu vokālu ar izkropļotu, saliektu vai atliektu ģitāru slāņiem, radot skaņu, kurā viens instruments nav atšķirams no cita. Pārsvarā skaļš, ar gariem, dūcošiem rifiem, kropļojumu viļņiem un reverberācijām.

Līdz galamērķim palikušas aptuveni 15 minūtes...

Un noslēgumā: austrāliešu komponista Joe Buchan skaņdarbs No Body of Water is Safe. Pats autors par sevi raksta tā: "Ar audioinženieriju aizrāvos, studējot kompozīciju Kalifornijas Bērklija Universitātē, kad atklāju Džona Osvalda un citu plunderphonic žanra komponistu darbus. Sāku eksperimentēt, vispirms izveidojot skaņas celiņu skeitborda video savam draugam. Esmu ieguvis bakalaura grādu mūzikas kompozīcijā un skaņas inženierijā: ticu cilvēku virzītai pieejai audioproducēšanā. Studija var šķist biedējoša un elitāra. Es iestājos par šīs kultūras dekonstruēšanu – tas ne tikai padara vidi draudzīgāku, bet arī sniedz vislabākos rezultātus."

Lisas Miosku skaņdarbu da da da da and some pretty dresses atklāju, klausoties "Tīrkultūras" interneta radio platformu, www.tirkultura.lv.

Un kā noslēdzošais šīvakara skaņdarbs, jums sasniedzot savu galamērķi, ir Playing For The City, kuru izpilda grupa Hubtone. Skaņdarba autors ir Andrew Tytherleigh.

Skaņdarbu saraksts:

Nailah Hunter – Bassin Bleu (Nailah Hunter) 5:59
Wilson Tanner – Before Lotus (Andrew Wilson, John Tanner) 3:04
PDP III – Calendar of Days (Brian Leeds, Britton Powell, Lucy Railton) 5:40
Milan W. – Memo (Milan Warmoeskerken) 2:35
Milkweed – Hospital Garden (Madeline Wakenight) 3:23
Sds – l’omniscient (Etienne Baritaud Figueroa) 3:02
James K – Everyrose (Jamie Krasner) 4:58
Bridget St John – Lizard-Long-Tongue Boy (Bridget St John) 3:09
Mike Cooper – An Acoustic Sleepwalk (Mike Cooper) 2:20
Absent Music – Le Reve De CJ (Jan Van den Broeke) 2:32
Orange Cake Mix – Close To Heaven/Always By Your Side (Jim Rao) 5:27
Slowdive – Crazy For You – Alternative Version (Neil Halstead) 4:41
Other Joe – No Body Of Water is Safe (Joseph Buchan) 6:02
Sicu – da da da da and some pretty dresses (Lisa Miosku) 2:12
Hubtone – Playing For The City (Andrew Tytherleigh) 6:41