Šis ir īpašs vakars mums visiem, jo ir taču mūsu Neatkarības atjaunošanas diena. Un pašlaik jau skan mums tik nozīmīgā melodija, gan nedaudz īpatnējā izpildījumā. To 2014. gadā, kad Rīga bija Eiropas kultūras galvaspilsēta, ieskaņoja Latvijas Radio bigbends kopā ar multiinstrumentālistu Džeimsu Morisonu, kurš, savukārt, ir pasaulē zināmākais un populārākais džeza mūziķis no Austrālijas. Džeimss pārvalda visdažādākos instrumentus – trombonu, flīgelhornu, saksofonu, klavieres un kontrabasu – tomēr vislabāk pazīstams kā džeza trompetists. Visu cieņu – pie reizes – varam atcerēties ekscentrisko amerikāņu mūziķi Rolandu Kērku, kurš pārvaldīja daudzus desmitus visdažādāko mūzikas instrumentu, pie tam pamanījās spēlēt pat trīs saksofonus vienlaicīgi… Skan "Pūt, vējiņi!"
Un ir vēl kāda dziesma ar tieši tādu pašu nosaukumu, kuras vēsture iestiepjas tikai dažos desmitos gadu, bet arī tās gars ir līdzīgs – tā taču arī ir patiesa Kurzemnieku dziesma, jo to taču sarakstījuši divi visīstākie Liepājinieki - Jānis Lūsēns un Guntars Račs. Mūsu uzmanībai - "Zodiaks" ar dziesmu "Pūt, vējiņi!"
Dažādu apstākļu sakritības dēļ aprīlī mums tikties neizdevās, tomēr šis mēnesis no dzīves taču nav svītrots un noteikti daudziem ir ko atcerēties. 1941. gadā amerikāņu mūziķis Džīns de Pols sarakstīja kompozīciju, kas tieši tā arī tika nosaukta – I’ll Remember April jeb "Es atcerēšos aprīli". Gadiem ejot, tā kļuva par vienu no daudzajiem džeza standartiem ar lielo burtu. Tāds nedaudz skumjas un apceri rosinošs mūzikas gabaliņš. Vienu jauku ierakstu šai dziesmai 1976. gada albumam Sentimental Journey veica arī vokālā grupa The Singers Unlimited.
Pagājušā gadsimta 50. gadu beigās Amerikas Savienoto Valstu automobiļu būves lielpilsētā Detroitā piedzima leģendārā ierakstu kompānija Motown, kurai jau sešdesmitajos gados bija lemts kļūt par vienu no veiksmīgākajām ierakstu kompānijām pasaulē. Nosaukums Motown nenozīmē neko citu kā atvasinājumu no vārdu salikuma Motor Town, tātad Motoru pilsēta. Kaut Motown izdeva gandrīz tikai melnādaino mūziķu ieskaņojumus, tās dibinātāja un ilggadējā prezidenta Berija Gordija mērķis bija radīt mūziku, kas uzrunātu visplašāko auditoriju, neatkarīgi no etniskās piederības. Kompānijas paspārnē tās pastāvēšanas laikā iemirdzējās neskaitāmas zvaigznes, bet joprojām viena no spožākajām skaitās dziedātājs Marvins Gejs, ne velti viņš pat tika dēvēts par The Prince Of Motown jeb Motaunas princi. Skan Inner City Blues.
Pastāv pieņēmums, ka mūsu Trešā atmoda sākās jau 1972. gadā, kad pirmo reizi Liepājas pilsētas estrādes kolektīvu skatē Dzelzceļnieku kultūras namā izskanēja Jura Pavītola dziesma "Vairogi" ar Vitauta Ļūdēna vārdiem. Skaidrs, ka šis ieraksts nav saglabājies, bet – pateicoties ansambļa "Vintāža" līdera Riharda Bērziņa entuziasmam, mums šodien iespēja paklausīties vismaz to, kā "Līvi" skanēja 1978. gadā. Droši, ka stipri līdzīgi… Skan dziesma "Ceļa gājējam".
Ja kaut kad kaut kur būtu bijis jākronē mambo karalis, tad šis tituls noteikti pienāktos kubiešu mūziķim Peresam Prado. Atceramies kaut vai vienu no viņa populārākajām kompozīcijām – Mambo No. 5, kura Lū Begas izpildījumā divas reizes pabija britu aptauju sarakstu pirmajā vietā. Un tad ir Čīliešu mūziķis – saksofonists Rauls Gutjeress, kurš bija pasācis itin bieži ceļot uz Kubu un uzskatīja par savu svētu pienākumu neļaut nogrimt aizmirstībā Kubiešu mūzikas tradīcijām un pērlēm. Un tā tapa Gutjeresa un viņa kubiešu bigbenda veltījumu albums Peresam Prado – Bonito Y Sabroso.
Astoņdesmito gadu beigās Mailss Deiviss koncertēja Eiropā un nejauši izdzirdēja skaņdarbu "Ceļojošās kāpas" no itāļu dziedātāja Cukero (Zucchero) albuma. Viņš nepazina ne tādu Cukero, nedz nojauta, par ko viņš dzied – kur Mailss, kur itāļu valoda, bet saprata, ka šī dziesma jāieraksta vēlreiz – tagad abiem kopā. Neilgu brīdi pēc abi jau satikās Ņujorkā un ieraksts tapa. Pēc tam abi devās uz restorānu, kur Mailss adresēja Cukero viedus vārdus: "Man patīk tava balss, patīk tava mūzika, bet tev jādzied itāliski…" Diemžēl itāļu zvaigznei neizdevās vienmēr sekot padomam – vispirms jau tam iebilda ierakstu kompānijas. Gribi gūt panākumus ārpus Itālijas – nāksies vien, draudziņ, dziedāt angliski. Tā nu Cukero nācās laipot, mēģinot sasniegt mērķus te itāliski, te angliski, te vēl Dievs vien zina kādās valodās… Mūsu uzmanībai – dziesma Dune Mosse.
Hulio Iglesiass joprojām skaitās nepārspēta latīņu populārās mūzikas zvaigzne, bet šķiet, ka astoņdesmito gadu beigās viņam bijusi doma pievienot sava talanta cienītājiem arī tos, kuri saprot kādu vārdu franciski… Joks:dziedāšana dažādās valodās taču ir tāda savdabīga Hulio Iglesiasa vizītkarte – viņš ierakstījis albumus ne tikai spāņu, bet arī vācu, franču, itāļu un angļu valodās. No Iglesiasa klausāmies franču dziesmu popūriju.
Nav laimes bez nelaimes – ģitāra Hulio Iglesiasa rokās nonāca slimnīcā, kur viņš bija nokļuvis pēc smagas autoavārijas, kas, savukārt, pārvilka svītru viņa futbolista karjerai. Neatdarināmais amerikāņu saksofonists Deivids Senborns kopš trīs gadu vecuma slimoja ar bērnu trieku – pie tam tik smagā formā, ka līdz 11 gadu vecumam nešķīrās no mākslīgās elpināšanas aparāta. Un tad ārstējošam terapeitam ienāca prātā doma – varbūt mēģināt nostiprināt organismu, regulāri trenējoties spēlēt kādu pūšamo instrumentu – tāpat jau ko zaudēt nebija… Deivids izvēlējās saksofonu – viņam vienmēr bija paticis radio klausīties Čārlija Pārkera spēli. Skan Smoke Gets In Your Eyes.
Portugāļu dziedātāja Kriština Branku šodien ir viena no interesantākajām mūsdienu fadu izpildītājām – viņa it kā no jauna atklāja un pārveidoja tradicionālās šī stila dziesmas, pievienojot tām revolucionārus mūzikas stilus – kā džezu, blūzu un bosanovas ritmus. Paradokss slēpjas tur, ka dziedātājas karjeru un pirmos lielos panākumus viņa guva ārpus Portugāles. Un tas ir veiksmes stāsts, jo daļā sabiedrības tur, Portugālē, joprojām valda diezgan konservatīva attieksme pret visu, kas saistās ar fadu tradīcijām. Jādzied tieši tāpat, kā tas darīts pirms simts gadiem. Krištinas Branku sniegumā skan Menino d’Oiro.
Bet atvadāmies ar grupas "Trīs no Pārdaugavas" ierakstu "Dziesma tālāk iet".
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X