Pirmo Lieldienu vakarā zvaigznes sakārtojušās tā, ka šo stundu pavadām kopā "Pavasara zīmē". Ne tikai tāpēc, ka beidzot pie mums iestājies šis ilgi gaidītais gadalaiks, vienkārši – raidījumā "Stunda kopā ar..." debitē Latvijas Radio kolēģis Ansis Pavasaris!

Pavasaris nāk ar gaismu un sauli. Light And Sun – tieši šāds nosaukums dots skaņdarbam, kuru klausāmies. Tas ir fragments no čehu/amerikāņu mūziķa Jana Hammera pirmā solo albuma ar nosaukumu The First Seven Days, tātad – "Pirmās septiņas pasaules radīšanas dienas". Apbrīnojami, ar kādu izdomu Hammers mācēja likt lietā tā laika elektronisko mūzikas instrumentu iespējas, jo albums iznāca teju pirms pusgadsimta – 1975. gadā.

Mūzika: Light And Sun   

Kas var būt skaistāks, kā būt Parīzē, jo sevišķi aprīlī. Tieši tā tapa dziesma April In Paris, kad pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados komponists Vernons Djuks Ņujorkā pusdienoja restorānā kopā ar draugiem un runāja par Parīzi. Un viens no viņiem sapņaini izsaucās: "O, ja tagad – aprīlī – varētu nokļūt Parīzē…" Turpat pie pusdienu galda Vernons sacerēja šo melodiju un tā tika iekļauta mūziklā Walk a Little Faster. Uzvedumu šodien neviens neatceras, bet dziesma iekļuvusi džeza standartu zelta sarakstā. Starp citu, Vernons Djuks ir pseidonīms, komponista īstais vārds ir Vladimirs Dukeļskis, viņš dzimis Pleskavā un jaunībā mācījies Kijivas konservatorijā. Bet dziesmu April In Paris klausāmies vokālās grupas The Singers Unlimited versijā.

Mūzika: April In Paris   

Ņujorkā un nevis Parīzē uz vecumdienām apmetusies uz dzīvi par Kalipso māti dēvētā dziedātāja Calypso Rose, kas arī, protams, ir pseidonīms. Ik pa brīdim viņa gan aizbraucot apraudzīt dzimteni, kas ir mūsu hercoga Jēkaba slavenā kolonija Tobago. Kalipso Roze paspējusi sacerēt kādu tūkstoti dziesmu un saņēmusi visus iespējamos apbalvojumus un pagodinājumus, kādi pieejami māksliniekiem no Karību salām. Klausāmies viņas dziesmu Rum And Cocacola.

Mūzika: Rum And Cocacola

Grūti iedomāties grupu Pink Floyd spēlējam kopā ar dižāko džeza vijolnieku Stefanu Grapelli. Bet šāds gadījums tiešām bijis – 1975. gadā franču vijolnieks kopā ar Jehudi Menuhinu strādāja Abbey Road studijā Londonā, kad blakus telpā Floidi rakstīja albumu Wish You Were Here. Kad abi vijolnieki ienāca apskatīties, kas tad tur notiek, viņiem tika piedāvāts piedalīties. Menuhins pieklājīgi atteicās, bet azartiskais Grapelli bija sajūsmā. Un tad 36 gadus tika uzskatīts, ka šis ieraksts ticis nodzēsts, līdz to pavisam nejauši atrada! 2011. gadā tas tika ievietots speciālajā albuma izdevumā. Grupas bundzinieks Niks Meisons par šo tituldziesmas variantu izteicās: "Tas ir dārgakmens mūsu ierakstu arhīva kronī."

Mūzika: Wish You Were Here

Šogad pirmo reizi tika svinēta Lībiešu mantojuma diena. Šī pasākuma ietvaros daudzviet notika putnu modināšanas rituāls – sena tradīcija, kas kādreiz iezīmēja gada sākumu un visa dzīvā atmošanos. Bet jau 1986. gadā putnus pirmajā koncertā modināja kameransamblis "Marana", atskaņojot Valta Pūces "Gadskārtu ieražu" dziesmu ciklu.

Mūzika: "Putnu modināšana"   

Kurš tik līdz šodienai nav pamanījies apdarināt "Bītlu" dziesmas pa savai modei. 1969. gadā par sensāciju pasaules mērogā kļuva ģitārista un dziedātāja Džordža Bensona albums The Other Side Of The Abbey Road, kas iznāca tikai pāris mēnešus pēc slavenā "Bītlu" veikuma. Džordžs, pārkāpjot visus tolaik nerakstītos žanra likumus, izdeva pilnu Liverpūles kvarteta albuma versiju savā gaumē. Tolaik saistīties ar "Bītliem" skaitījās sliktais tonis, jo viņi taču spēlēja rokmūziku, bet Bensons skaitījās džeza mūziķis. Kas neriskē, tas nevinnē: producents noklausījās un teica, ka, principā, neesot nemaz tik slikti.

Mūzika: Golden Slumbers   

Kā pierāda kaut vai Džordžs Bensons un miljoniem citu mūziķu, lieliski skan ģitāras elektriskais variants, protams, ja to spēlēt māk. Un tomēr – viskrāšņāk ģitāras iespējas atklājas akustiskajā – flamenko stila mūzikā, reizē arī prasot no izpildītāja visaugstākās meistarības virsotnes. Pie šādiem meistariem pieder arī spāņu mūziķis Visente Amigo, kas uzstājies arī mūsu Baltajā namā.

Mūzika: Le Tarde Es Caramelo 

Visente Amigo, protams, nav vienīgais pasaulē atzinību guvušais mākslinieks, kurš viesojies pie mums – tāds ir arī izcilais tenors Andrea Bočelli, kurš veiksmīgi pārcēlis klasikas izsmalcinātību un eleganci uz popmūzikas pasauli. Kāds varbūt teiks, ka viņa panākumi ir pārspīlēti, bet varbūt vērts ieklausīties Selīnas Dionas vārdos: "Ja Dievs dziedātu, viņa balss skanētu kā Andrea Bočelli!"

Mūzika: Champagne   

Džons Lī Hūkers – dziedātājs un ģitārists, visā pasaulē atzīts un mīlēts blūza tīrradnis, kura hipnotiskās "viena akorda" tēmas bija reizē gan bezgala primitīvas, gan tikpat nemirstīgas. Ar ģitāru plecā viņš pavadīja teju septiņdesmit gadus, bet lielākos panākumus guva tieši dzīves beigās, kad visi par viņu bija gandrīz aizmirsuši: vispirms vētru sacēla 1989. gada albums The Healer ("Dziednieks"), kura ierakstā piedalījās tādas zvaigznes kā Bonija Raita, Roberts Krejs un Karloss Santana.

Mūzika: Healer     

Duetu albumi bieži atnes panākumus. Arī atsevišķas dziesmas, izpildītas tieši divatā, negaidīti kļūst populāras. Pat tādas, kuras ar mūsdienu tehnikas iespējām tiek radītas mākslīgi. Tāds bija Natālijas Koulas duets ar tēvu Netu Kingu Koulu dziesmā Unforgettable un arī Šarls Aznavūrs 1997. gada albumā ievietoja vienu dziesmu, ko viņš it kā izpilda kopā ar Edīti Piafu. Skan brīnišķīgi, gluži kā viņi kopā būtu atgriezušies piecdesmitajos gados, kad Šarls sarakstīja šo dziesmu.

Mūzika: Plues bleu… 

1975. gadā Stīvijs Vonders bija nopietni izlēmis mest mūziku pie malas un pārcelties uz Ganas republiku Rietumāfrikā, lai palīdzētu turienes bērniem ar īpašām vajadzībām. Bija jau gatavs scenārijs atvadu koncertam, kad Stīvijs pēkšņi pārdomāja. Noslēdza jaunu līgumu ar Motown par tiem laikiem nedzirdētu honorāru un nākamajā gadā bija gatavs šedevrs – dubultalbums Songs In The Key Of Life, ko daudzi uzskata par vienu no virsotnēm mūziķa daiļradē.

Mūzika: Ordinary Pain   

Izcili skaistu melodiju dziesmā Stardust ("Zvaigžņu putekļi") radījis amerikāņu komponists Hougijs Kārmaikls. Ne velti tā ir viena no visvairāk ieskaņotajām 20. gadsimta tēmām. Vairāk nekā pusotrs tūkstotis mākslinieku to iekļāvuši savā repertuārā. Dziesma, protams, nav par zvaigznēm, bet mīlestību. Vienu no sirsnīgākajiem variantiem 1956. gadā iedziedājIs Nets Kings Kouls.

Mūzika: Stardust   

Vēl tikai labu nakti mums visiem novēl Ringo Stārs. Pēdējā dziesma no "Bītlu" "Baltā albuma", ko savulaik Džons Lenons veltīja toreiz piecgadīgajam dēlam Džulianam.

Mūzika: Good Night 1