Februāris jau pāri pusei, arī pilnmēness aiz muguras, un aiz loga beidzot – vai nu kādam tas patīk vai nepatīk – ieradusies ziema.
Mūzika bieži vien ir tā, kas var radīt lielisku garastāvokli un, protams, arī to samaitāt... Mūsdienu informācijas pārsātinātības laikmetā pār mums ik brīdi gāžas arī lērums dažādu skaņu, kuras reizēm ir stipri tālu no jēdziena mūzika… Te paldies jāsaka Tomasam Edisonam un netieši – februāra mēnesim, jo viņš – Edisons, ne jau februāris – pirmo skaņu konservēšanas iekārtu, kas, starp citu, svēra 150 kilogramus, patentēja tieši februāra mēnesī, tikai notika tas pasen – 1878. gadā. Un tā tas viss sākās.
Arī pirms simt gadiem cilvēku prātus aizņēma domas par muzikālajām aptaujām. Tā 1925. gada februārī Amerikas Savienoto Valstu Billboard aptaujā pirmajā vietā iekārtojās komponista Vinsenta Jūmena populārākais skaņdarbs Tea For Two dziedātājas Merionas Herisas versijā. Meriona gan nebija pirmā, kura izpildīja šo dziesmiņu, toties bija viena no pirmajām baltajām dziedātājām, kura nopietni ķērās pie džeza un blūza repertuāra. Simt gadu laikā šī melodija piedzīvojusi visdažādākos izpildījuma un arī pielietojuma veidus – atcerēsimies kaut vai savulaik populāro franču komēdiju "Lielā pastaiga" ar Luiju de Finesu un Burvilu galvenajās lomās…
Merionai Herisai ar šo dziesmu ilgi noturēties pirmajā vietā gan neizdevās, kaut gan kopumā šis ieraksts aptaujas sarakstu atstāja tikai pēc 11 nedēļām. Nav jau ilgi jāzīlē, kam tad izdevies visilgāk noturēties Billboard aptaujas pirmajā vietā. Lai gan aptauja skaitās amerikāņu – 20 reizes šo sacensību uzvarēja "Bītli" – deviņas nedēļas pirmo vietu savulaik neatstāja Pola Makartnija Hey Jude… Elviss un Meraija Kerija ar tikai 19 pirmā lieluma singliem saņēma sudraba godalgas…
Bītlomānijas ziedu laikos, tātad 1964. gada aprīlī, piecas "Bītlu" dziesmas bija okupējušas saraksta augšgalu. Vispār Pols Makartnijs skaitās pats veiksmīgākais no komponistiem, kuri pāstāvēti šajā aptaujā – 32 reizes viņa sacerētās melodijas vai nu paša, vai "Bītlu" izpildījumā nostājušās Billboard aptaujas pirmajā pozīcijā. Toties pats lielākais neveiksminieks esot Džeimss Brauns – 99 viņa dziesmas savulaik iekļuvušas aptaujas sarakstā, bet pilnīgi neviena nav varējusi pakāpties līdz pirmajai vieta… Skan All The Way.
Vispār jau briti rāda klasi. Runājot par to pašu aptauju – 30 gadus kopš 1970. gada nebija gada, kad starp 40 populārākajām dziesmām ASV nebūtu atrodama kāda Eltona Džona dziesma. Leģendārā Šēra visiem pierādīja, ka arī 53 gados var iedziedāt pirmā numura grāvēju, līdzīgu varoņdarbu paveica arī Luiss Armstrongs – kad 1964. slavas laurus plūca Hello, Dolly, viņam jau bija 62 gadi…
Vispār jau mūzika nav sports, un tomēr: statistika ir interesanta zinātne. Itāļu dziesminieks Vasko Rosi mūsdienās kļuvis par vienu no visveiksmīgākajiem un populārākajiem Itālijā. Uz skatuves drīz jau būs pavadījis pusgadsimtu. Dzimis viņš ir slavenajā autobūves provincē Modenā. Pašu Modenas pilsētu par savām mājām uzskata 185 tūkstoši cilvēku. Var tikai minēt, kā viņi jutās, kad Vasko Rosi uzstāšanos 2017. gadā Enco Ferrari pilsētas parkā ieradās vairāk nekā 225 tūkstoši viņa talanta cienītāju. Šim pasākumam par godu tika norīkoti 35 speciāli vilcieni, parkā tika uzstādīti 900 skaļruņu. Pats fanātiskākais koncerta apmeklētājs iekārtojās uz dzīvi teltī parkā jau mēnesi pirms paša pasākuma, lai būtu drošs, ka viņam būs laba redzamība… Tikai vēsture klusē, kādu rekordu uzstādīja rindas pie labierīcībām… Skan Vasko Rosi dziesma Siamo Qui.
Atgriežoties pie aptaujām. Arī 1940. gada februārī par populārāko tika atzīts šodien viens no populārākajiem instrumentālā džeza standartiem – Glena Millera orķestra In The Mood. Vēlāk arī šī tēma tika pie vārdiem. Protams, arīdzan populārākie Eiropas orķestri ar skubu metās iekļaut šo melodiju repertuārā. In The Mood kļuva par vienu no pirmajām melodijām, ko piecdesmito gadu pašā sākumā Mančestras universitātē atskaņoja neredzēts tehnikas brīnums – kompjūters Ferranti Mark 1. Starp citu – vēl pirms Glena Millera šī kompozīcija nonāca slavenā klarnetista Artija Šova orķestra repertuārā. Aranžējums bija divas reizes garāks un lēnāks, tādējādi nekādi neietilpa parastajā 78 apgriezienu skaņuplatē, bet koncertos Artijs to atskaņoja, lai gan godīgi – publikai patika tā ne visai, bet atcerēties vēsturi tačU ir tik interesanti…
Divus gadus vēlāk – tātad 1942. gada februārī – Glena Millera orķestris tika pagodināts ar vēsturē pirmo tā dēvēto zelta disku – tika pārdots viens miljons vēl viena grāvēja – Chatanooga Choo Choo kopiju…
Toties 1945. gadā Savienotās Valstis iepazina, kas par zvēru ir calypso. Februārī pirmajā vietā aptauju sarakstos droši nostājās māsu Endrjūsu bezrūpīgā dziesmiņa Rum And Coca-Cola. Māsas Endrjūsas patiešām bija trīs visīstākās māsas un kļuva par populārāko meiteņu vokālu grupu 20. gadsimta pirmajā pusē. Kad 1998. gadā tika nodibināta vokālo grupu slavas zāle, māsas bija starp pirmajām, kas tika tajā uzņemtas…
Gadi ritēja viens aiz otra un arī publikas gaume lēnām sāka mainīties. 1952. gada februārī Billboard aptaujas sadaļā par labāko Rhythm & Blues stila dziesmu tika atzīts blūza karaļa B. B. Kinga veikums Three O’Clock Blues – starta šāviens blūza karaļa panākumiem un līdz pat mūža beigām tika nospēlēts praktiski visos B. B. Kinga koncertos. 2000. gadā dziesmas kārtējais variants tika iekļauts pirmajā kopīgajā albumā ar Ēriku Kleptonu un godam nopelnīja Grammy balvu.
Ja jau pieminam slavenos ģitāristus, 1959. gada 20. februārī pirmo reizi 16 gadu vecumā publikas priekšā stājās Džimijs Hendrikss. Uzstāšanās notika šādai mūzikai tādā diezgan dīvainā vietā – Sietlas Temple de Hirsch sinagogas pagrabā. Toreiz Džimija spēle negāja pie dūšas pat ansambļa biedriem – pēc pirmā taima, par mežonīgu spēli viņš tika padzīts… Skan Hey, Joe!
Ja jau pieminam slavenos ģitāristus, 1959. gada 20. februārī pirmo reizi 16 gadu vecumā publikas priekšā stājās Džimijs Hendrikss. Uzstāšanās notika šādai mūzikai tādā diezgan dīvainā vietā – Sietlas Temple de Hirsch sinagogas pagrabā. Toreiz Džimija spēle negāja pie dūšas pat ansambļa biedriem – pēc pirmā taima, par mežonīgu spēli viņš tika padzīts… Skan Hey, Joe!
Dīvaini, ka tā izrīkojās ar Hendriksu – tolaik lai nu kur, bet Amerikā bija jābūt pieradušiem pie rokenrola pionieru uzvedības! Starp citu, arī vecais, labais rokenrols iedalās vēl dažādos paveidos, un viens no tādiem ir Rockabilly, ko izpildīja pārsvarā baltie mūziķi no dienvidu štatiem, liekot uzsvaru uz rokenrola kantrimūzikas saknēm. Šajā stilā tapa arī pirmie Elvisa Preslija ieraksti, šādi muzicēja mūsu Pits Andresons. Vēlu – tikai 1997. gada 21. martā – tika izveidota Rockabilly slavas zāle un kā pirmais tajā tika uzņemts šī stila pionieris – dziedātājs Džīns Vinsents, kurš arī dzimis februāra mēnesī. Šī gada 11. februārī viņam būtu apritējuši 90 gadi… Skan dziesma Be Bop A Lula.
Februārī dzimis arī francūzis Seržs Geinsbūrs. Dzimis Parīzē, no Harkovas iebraukušu ebreju ģimenē. Un īstais vārds viņam bija Lusjēns Ginzburgs. Vēlāk Lusjēns pārtapa par Seržu – lai pasvītrotu krieviskās saknes, bet Ginzburgs par Geinsbūru kļuva par godu angļu gleznotājam Tomasam Geinsboro, jo Seržs Geinsbūrs taču kara gados mācījās mākslas skolā, bet ar gleznošanu neaizrāvās, tā vietā līdz pat 30 gadu vecumam iztiku pelnīja pamatā kā pianists bāros… Skan viņa dziedātā Bonnie And Clyde.
Lai kā "Bītli" 60. gados dominēja visur, 1967. gada 14. februārī Areta Frenklina Ņujorkā ierakstīja savu variantu Otisa Redinga dziesmai Respect, un togad, pēc Billboard aptaujas sastādītāju domām, tā tika pasludināta par Gada dziesmu numur viens…
Un tad 1969. jau nāk gada februāris – "Bītli" ķērās pie albuma Abbey Road ieskaņošanas, bet pa vidu šai nenopietnajai nodarbei Pols Makartnijs bija atradis laiku, lai klajā nāktu viņa aizbilstamās – dziedātājas Mērijas Hopkinas debijas albums Post Card, kurā kā pirmā ievietota viņas slavenākā dziesma Those Were The Days…
Tā nu februāra mēnesis ir pienācīgi godināts, bet atvadāmies ar veltījumu Jānim Peteram, kurš 27. janvārī devās Aizsaulē… Ar viņa rakstīto dzeju skan Maestro Raimonda Paula "Mēmā dziesma".
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X