Šo stundu pavadām kopā ar mūziku, kura uzrunājusi Ansi Pavasari un noteikti neatstās vienaldzīgus arī "Klasikas" klausītājus!

"Mēnesgaisma" – tā sauc poētisko Kloda Debisī skaņdarbu, kam jaunas krāsas reiz piešķīra viens no elektroniskās mūzikas pamatlicējiem – japāņu mākslinieks Isao Tomita. Albums ar Debisī mūziku iznāca 1974. gadā un var iedomāties, kāds darbs tika ieguldīts – Tomita to rakstīja 14 mēnešus: daudzbalsīgie sintezatori vēl nebija izgudroti, katru balsi nācās rakstīt atsevišķi. Strādāja viņš studijā, ko bija uzbūvējis mājās. Albumu izdot vēlējās amerikāņu ierakstu kompānija RCA un sūtīja vēstuli: "Tomita san, mēs jums uzbūvēsim tieši tādu pašu studiju, kā jums mājās – tikai atbrauciet uz štatiem!" "Nekā nebija," atbildēja Isao. "Jūs brauksiet pie manis un tad es pateikšu, cik tas maksās…" Vēl varētu piebilst, ka tajā gadā šis albums ar Debisī mūziku kļuva par visvairāk pirkto klasiskās mūzikas albumu pasaulē…

Like A Rolling Stone – amerikāņu dziesminieka Boba Dilana dziesma, kuru viņš sacerēja 1965. gadā, atgriezies mājās noguris, iztukšots un vīlies no turnejas angļu zemē. Publika viņu nebija uzņēmusi pietiekami atsaucīgi, viņš pat apsvēra iespēju mest pie malas nodarbošanos ar mūziku. Dziesma pie tam vēl iznāca sasodīti gara, Columbia records vilcinājās ar tās izdošanu. Kad pēc mēneša kopija nejauši nonāca jauna mūzikas kluba dīdžeju rokās un viņi to sāka atskaņot, ierakstu kompānija sadūšojās izdot ierakstu kā singlu. Šodien ietekmīgais mūzikas izdevums Rolling Stone 2004. un 2010. gada 500 visu laiku vērtīgāko dziesmu sarakstā šo gara darbu ievietoja godpilnajā 1. vietā. Kā zināms – Bobs Dilans mūziku neatstāja, šodien ticis pie Nobela prēmijas, bet šīs dziesmas manuskripts 2014. gadā izsolē tika pārdots par nieka diviem miljoniem dolāru – absolūts rekords šāda veida darījumam…

Vēl kāda dziesma, kuras varēja arī nebūt – Over The Rainbow jeb "Pāri varavīksnei" no slavenās amerikāņu muzikālās filmas "Oza zemes burvis". Filma 1939. gadā galvenās lomas atveidotāju Džūdiju Gārlendi padarīja par pirmā lieluma zvaigzni, bet dziesma kļuva par dziedātājas vizītkarti. Filmas veidotāji šo komponista Herolda Ārlena kompozīciju sākumā vispār vēlējās svītrot no scenārija, jo "mierīgā balāde velk atpakaļ dinamisko darbību uz ekrāna"... Šodien šo dziesmu Amerikas filmu institūts atzinis par pašu vērtīgāko 20. gadsimta mūziku, kas sacerēta kinofilmai. Un tūkstošiem mūziķu vēlējušies savā oriģinālā veidā pakāpties pāri varavīksnei – arī dziedātāji no Anglijas ar pieticīgo nosaukumu The King’s Singers.

Kad 1995. gadā Kubā ierakstīties kopā ar īru folkmūzikas grupu The Chieftains ieradās amerikāņu mūziķis, producents un rakstnieks vienā personā Rejs Kūders, viņš nejauši nonāca dziedātājas Omaras Portuondo koncertā. Dzirdētais un redzētais viņu tā sajūsmināja, ka Kūdera galvā zibenīgi nobrieda plāns, ko mēs šodien pazīstam ar nosaukumu Buena Vista Social Club – kubiešu mūzikas veterānu ansamblis. Šodien Omara Portuondo ir vienīgā dziedātāja no oriģinālā Buena Vista Social Club sastāva. Viņa dzīvo Havanā, mājā ar skatu uz līci. Omaru droši var saukt par nopelniem bagātu visu kubiešu dziedātāju vecmāmiņu – šogad viņa atzīmēs 93. dzimšanas dienu, bet joprojām bieži sastopama, uzstājoties dažādos naktsklubos. Iespējams, ka vēl šodien viņa tur izpilda arī populārāko dziesmu no Robertas Flekas repertuāra Killing Me Softly tikai sev ierastajā – spāņu valodā.

Nez ko teiktu romantiķis Fricis Bārda, ja dzirdētu, kā viņa dzejoli par pavasari licis lietā Uģis Prauliņš un viņa grupa "Vecās mājas". Bet – katram laikam savi tikumi. Pirms gadiem simtdivdesmit neviens jau iedomāties nevarēja par tādu joku kā ārtroks. Skan dziesma "Ai, zeme kūpošā".

Astoņdesmito gadu otrajā pusē populāra bija dziesma Don’t Give Up, ko ierakstīja Pīters Geibriels kopā ar Keitu Bušu. Nav vārdam vietas – lielisks duets. Diez vai vajadzētu mēģināt atkārtot. Tikai dažus gadus vēlāk – kantrimūzikas leģenda Vilijs Nelsons, kurš, starp citu, aprīļa beigās ar vairākiem jubilejas koncertiem atzīmēja 90. dzimšanas dienu, uzrunāja īru dziedātāju Šainedu O’Konoru un gatavs bija nebūt ne sliktāks variants, varētu teikt – pat sirsnīgāks. Vispār iedomāties – salikt duetā Šainedu un Viliju…

1936. gadā trompetists, bet vispār jau vairāk dziedātājs un kumēdiņu rādītājs Luiss Prima ierakstīja dziesmu Sing, Sing, Sing. Benijs Gudmens, kurš tajā laikā bija slavas zenītā, ātri izveidoja dziesmas instrumentālu variantu, kas kļuva par vienu no Benija Gudmena orķestra lielākajiem grāvējiem. Vēl šodien Sing, Sing, Sing skaitās viens no pazīstamākajiem svinga ēras standartiem. Bet ko Luiss – viņš bija tas, kurš iedvesmoja uz varoņdarbiem agrīnos rokenrola izpildītājus, jo rokenrols nevarēja rasties tukšā vietā… Skan Just a Gigolo.

Kāds var sastapt savā dzīves ceļā budistu mūku un neko no tā neiegūt. 1976. gadā ikoniskā dziesminiece Džonija Mičela pa ceļam uz Losandželosu satika Budistu meditācijas meistaru ar mums neizrunājamu vārdu un atmiņai par šo tikšanos tapa lieliska dziesma Refuge Of The Roads – "Ceļu patvērums", kas kļuva ne tikai pašai par vienu no mīļākajām, bet droši, ka iepatikās vēl daudziem jo daudziem.

Bosanova – šodien visā pasaulē pazīstams mūzikas stils, kas radies Brazīlijā. Dižākais stila komponists, protams, ir Antonio Karloss Žobims. Ar dzejnieku Vinisiusu de Moraesu viņš satikās un kopā sāka radīt 1956. gadā. Divus gadus viņu sacerētās melodijas nebija nekas novatorisks. Tad – it kā no nekurienes - parādījās jauns dziedātājs, kurš sevi pavadīja uz ģitāras un piešķīra šīm dziesmām svaigu vokālo interpretāciju un ritmu. Tūlīt visu pasauli aplidoja nedzirdēts mūzikas stils – bosanova. Un jaunā cilvēka vārds bija Žuans Žilbertu. Klausāmies viņu skaņdarbā Desafinado.

Kad itāļu dziedātājs un komponists Lučo Dalla 1965. gadā pirmo reizi kāpa uz skatuves Kantadžēro festivālā, aplausu vietā viņš saņēma tomātus. Pagāja tikai nieka desmit gadi un no bārdaina klauna Lučo bija kļuvis par visu iemīļotu zvaigzni. Viņa dziesmu "Karūzo" savā repertuārā iekļāva gan Lučāno Pavaroti, gan Andrea Bočelli, Hulio Iglesiass un Mireija Matjē.

Bet atvadāmies ar veltījumu Latvijas Radio orķestra leģendai – lieliskajam trompetistam un brīnišķīgajam cilvēkam Zigurdam Lindem. Viņam 8. maijā būtu apritējuši 85 gadi… Skan kompozīcija "Dziesma tev".