Cēsu Mākslas festivāls sadarbībā ar koncertzāli "Cēsis" šogad turpinājis jau tradicionālo "Vāgneriānu" ar Riharda Vāgnera ilgus gadus lolotās operu tetraloģijas "Nībelunga gredzens" noslēdzošās operas "Dievu mijkrēslis" koncertatskaņojumu, kurā 3. augustā uz skatuves kāpa spoži pasaules un Latvijas opersolisti, kā arī Valsts akadēmiskais koris "Latvija" un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris dedzīgā un pasaules atzinību strauji iemantojušā somu diriģenta, starp citu – liela Vāgnera mūzikas cienītāja – Tarmo Peltokoski vadībā. "Klasika" aicina šo vērienīgo iestudējumu klausīties ierakstā!
Skan operas trešais cēliens.
Trešā cēliena saturs
Ragu skaņas vēsta par notiekošajām medībām. Upes viļņos rotaļājas Reinas meitas un dzied par reiz zaudēto zeltu. Zīgfrīds, pazaudējis zvēra pēdas un apmaldījies, attopas, vērojam daiļo meitu spēles. Tās viņam saldi lūdz atdot pirkstā mirdzošo gredzenu. Zīgfrīds jau apsver domu šo lūgumu izpildīt, līdz viena no upes meitām vēsta par briesmām, ko nolādētais gredzens nes sev līdzi, un tāpēc pārdomā, jo pārdrošais varonis nepakļausies muļķīgiem draudiem! Reinas meitas viņu pamet, pareģojot gredzena nēsātājam drīzu bojāeju.
Iznāk mednieki, kuru vidū arī Hāgens un Gunters. Zīgfrīds tukšo Hāgena doto kausu, un tā saturs liek atgriezties zaudētajai atmiņai. Zigfrīds atceras Brinhildi un tai doto zvērestu.
Pāri galvai, skaļi ķērkdami, lido divi kraukļi – tie novērš Zīgfrīda uzmanību. Viņš pagriežas, un Hāgens acumirklī tā mugurā triec šķēpu. Zīgfrīds mirst ar Brinhildes vārdu uz lūpām. Mednieki paceļ viņa nedzīvo ķermeni, un uz pili virzās sēru procesija.
Gutrunei šķiet, ka tā dzirdējusi Zīgfrīda ragu, taču viņš nav atgriezies. Viņa redzējusi, kā Brinhilde dodas Reinas virzienā. Sirdi piepilda satraukums.
Tuvojas Hāgens, un pilī tiek ienests Zīgfrīda nedzīvais ķermenis. Gutrune apsūdz Gunteru Zīgfrīda nogalināšanā, taču Gunters vaino Hāgenu. Hāgens dodas no Zīgfrīda rokas noņemt gredzenu, taču viņam ceļā stāv Gunters, kurš divcīņā krīt. Hāgens vēlreiz sniedzas pēc gredzena, taču mirušā Zīgfrīda roka draudīgi paceļas... Hāgens šausmās atkāpjas.
Nakts. Saglabājot skumju mieru, ierodas Brinhilde un stāsta, kā Zīgfrīds viņai devis mūžīgo zvērestu. Gutrune nolād Hāgenu un skauj mirušā brāļa ķermeni. Brinhilde, atguvusi savu dievišķo gudrību, saprot, ka visu nelaimju cēlonis ir gredzena nestais lāsts. Tomēr nu ir par vēlu – mieru dos tikai ceļš nāvē. Brinhilde pavēl upes krastā aizdegt varoņa cienīgu sārtu, tuvojas Zīgfrīdam, noņem tam no pirksta gredzenu un apsola, ka tas tiks atdots Reinas meitām.
Brinhilde baļķu kaudzei uzmet degošu lāpu, un tā acumirklī aizdegas. Viņa lec zirga mugurā un dodas pretī liesmām. Uguns aptver visu un iznīcina arī dievu mitekli Valhallu. Reinas ūdeņi kāpj pāri krastiem un dzēš postošās uguns atliekas. Turpat arī Reinas meitas, un vienai no tām pirkstā mirdz gredzens. To pamanījis, Hāgens metas upē tai pakaļ un tiek ievilināts pašā dzelmē.
Pār pasauli nu pārlaidies ilgi gaidīts miers. Ļaunuma spēkus un viltu ir uzvarējusi nāve.
***
Koncertatskaņojumā piedalās pasaules vadošie operdziedoņi, kas šobrīd atrodas savas karjeras augstākajā punktā.
Zīgfrīda lomā – Mihaels Veiniuss (Michael Weinius, Zviedrija), kurš bija izcils Zīgmunds operas "Valkīra" Cēsu koncertuzvedumā 2019. gadā, savukārt pērn – pārliecinošs titullomas atveidotājs operā "Zīgfrīds" Cēsīs.
Brinhildes lomā šogad iejuties dāņu soprāns Trīne Mellere (Trine Møller, Dānija), kas aktīvi piedalās Vāgnera operu iestudējumos kopš 2022. gada un par Brinhildes lomu operā "Valkīra" Dānijas Karaliskās operas iestudējumā apbalvota kā gada labākā dziedātāja.
Nībelunga Alberiha dēla – Hāgena – lomu dzied viens no pieprasītākajiem Vāgnera lomu atveidotājiem, bass Ains Angers (Ain Anger, Igaunija).
Gunters – baritons Bogdans Baču (Bogdan Baciu, Rumānija), kurš dzied labākajos Eiropas opernamos un pērn ar koncertu viesojies arī Latvijā.
Gutrunes, Trešās nornas un Reinas meitas Voglindes lomu dzied soprāns Liene Kinča.
Valkīras Valtrautes lomā iejūtas mecosoprāns Zanda Švēde.
Nībelunga Alberiha lomu iedzīvina baritons Armands Siliņš-Bergmanis.
Pirmā norna un Reinas meita Floshilde – mecosoprāns Irma Pavāre.
Otrā norna un Reinas meita Velgunde – soprāns Aira Rūrāne.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X