Cēsu Mākslas festivāls sadarbībā ar koncertzāli "Cēsis" šogad turpinājis jau tradicionālo "Vāgneriānu" ar Riharda Vāgnera ilgus gadus lolotās operu tetraloģijas "Nībelunga gredzens" noslēdzošās operas "Dievu mijkrēslis" koncertatskaņojumu.

3. augustā uz skatuves kāpa spoži pasaules un Latvijas opersolisti, kā arī Valsts akadēmiskais koris "Latvija" un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris dedzīgā un pasaules atzinību strauji iemantojušā somu diriģenta, starp citu – liela Vāgnera mūzikas cienītāja – Tarmo Peltokoski vadībā. "Klasika" aicina šo vērienīgo iestudējumu klausīties ierakstā!

Skan operas otrais cēliens, pirms kura ieklausāmies Marutas Rubezes sarunā ar Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra direktori Indru Lūkinu:

Savukārt starpbrīdī – Marutas Rubezes intervija ar:

* komponistu Pēteri Vasku

* Eiroradio kolēģi Juliusu Grickeviču no Lietuvas 

***

Otrā cēliena saturs

Nakts. Pie Gībihungu pils ieejas snauž Hāgens, kuru nolēmis apciemot viņa tēvs Alberihs. Hāgens izklāsta savus plānus: drošākais veids, kā atgūt varu un gredzenu –nogalinot Zīgfrīdu. 

Aust gaisma. Zīgfrīds ir atgriezies, atguvis savu izskatu un stāsta, ka nepazīts tas šķērsojis burvju liesmas un nolaupījis Brinhildi. Ar raga skaņām Hāgens aicina savus vasaļus, kas ir pārsteigti, ka kaujas vietā šoreiz gaidāmas svinības. Līgavainim Zīgfrīdam pretī steidzas laimē starojošā Gutrune. Visi gatavojas dzīrēm.

Pie pils kāpnēm piestāj laiva. No tās izkāpj Guntars, kurš svinīgi ved savu līgavu Brinhildi. Tās glītais vaigs sajūsmina viesus, taču viņa ir bāla, drūma un vienaldzīga. Pretī jaunlaulātajiem iznāk Gutruna un Zīgfrīds. Ieraugot Zīgfrīdu, Brinhildi pārņem neziņa un dusmas: vai viņš ir aizmirsis par savu mīļoto?! Brinhilde tam pirkstā redz nolaupīto gredzenu un pārmet Zīgfrīdam nodevību un, citiem par mulsumu, apgalvo, ka tas ir viņas vīrs. Zīgfrīds Brinheldi atceras vien kopš vakardienas un apstiprina, ka drauga izredzētajai nav pieskāries, taču par savu taisnību zvēr arī Brinhilde. Zīgfrīds aicina viesus doties dzīrēs. 

Pils priekšā Brinhilde sūdzas Gunteram un Hāgenam par Zīgfrīda nodevību. Sākotnēji tā nicīgi noraida Hāgena piedāvājumu atriebt viņas godu, bet, savās dziļākajās jūtās aizvainota, tā tomēr izpauž Zīgfrīda noslēpumu: teju viss tā ķermenis noburts neievainojams, varonim nāvīgs ir vien zobena cirtiens mugurā, un muguru Zīgfrīds ienaidniekam nepagriež nekad. Lai arī nodevības sāpināts, Gunters uz aicinājumu nogalināt Zīgfrīdu medību laikā reaģē ar šausmām, bet viņu pārliecina iespēja iegūt gredzenu. Gutrunei tiks sacīts, ka vīru medībās nogalinājis mežakuilis. No pils sākas kāzu gājiens.

***

Koncertatskaņojumā piedalās pasaules vadošie operdziedoņi, kas šobrīd atrodas savas karjeras augstākajā punktā.

Zīgfrīda lomā – Mihaels Veiniuss (Michael Weinius, Zviedrija), kurš bija izcils Zīgmunds operas "Valkīra" Cēsu koncertuzvedumā 2019. gadā, savukārt pērn – pārliecinošs titullomas atveidotājs operā "Zīgfrīds" Cēsīs.

Brinhildes lomā šogad iejuties dāņu soprāns Trīne Mellere (Trine Møller, Dānija), kas aktīvi piedalās Vāgnera operu iestudējumos kopš 2022. gada un par Brinhildes lomu operā "Valkīra" Dānijas Karaliskās operas iestudējumā apbalvota kā gada labākā dziedātāja.

Nībelunga Alberiha dēla – Hāgena – lomu dzied viens no pieprasītākajiem Vāgnera lomu atveidotājiem, bass Ains Angers (Ain Anger, Igaunija).

Gunters – baritons Bogdans Baču (Bogdan Baciu, Rumānija), kurš dzied labākajos Eiropas opernamos un pērn ar koncertu viesojies arī Latvijā.

Gutrunes, Trešās nornas un Reinas meitas Voglindes lomu dzied soprāns Liene Kinča.

Valkīras Valtrautes lomā iejūtas mecosoprāns Zanda Švēde.

Nībelunga Alberiha lomu iedzīvina baritons Armands Siliņš-Bergmanis.

Pirmā norna un Reinas meita Floshilde – mecosoprāns Irma Pavāre.

Otrā norna un Reinas meita Velgunde – soprāns Aira Rūrāne.