Cēsu Mākslas festivāls sadarbībā ar koncertzāli "Cēsis" šogad turpinājis jau tradicionālo "Vāgneriānu" ar Riharda Vāgnera ilgus gadus lolotās operu tetraloģijas "Nībelunga gredzens" noslēdzošās operas "Dievu mijkrēslis" koncertatskaņojumu.

3. augustā uz skatuves kāpa spoži pasaules un Latvijas opersolisti, kā arī Valsts akadēmiskais koris "Latvija" un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris dedzīgā un pasaules atzinību strauji iemantojušā somu diriģenta, starp citu – liela Vāgnera mūzikas cienītāja – Tarmo Peltokoski vadībā. "Klasika" aicina šo vērienīgo iestudējumu klausīties ierakstā!

Skan operas 1. cēliens, kura starpbrīdī – trīs sarunas: 

* ar Brinhildes lomas atveidotāju – dāņu soprānu Trīni Melleri (Trine Møller), kas aktīvi piedalās Vāgnera operu iestudējumos kopš 2022. gada un par Brinhildes lomu operā "Valkīra" Dānijas Karaliskās operas iestudējumā apbalvota kā gada labākā dziedātāja;

* Nībelunga Alberiha dēla – Hāgena – lomas iedzīvinātāju, vienu no pieprasītākajiem Vāgnera lomu atveidotājiem pasaulē, basu Ainu Angeru (Ain Anger, Igaunija);

* Nībelunga Alberiha lomas atveidotāju, latviešu baritonu Armandu Siliņu-Bergmani.

***

Prologs

Nakts kalnos. Trīs Nornas vērpj Likteņa pavedienu. Pirmā Norna stāsta, kā sen atpakaļ Votāns nācis padzerties no Gudrības avota. Par upuri viņš devis savu aci, bet no oša darinājis savu šķēpu. Otrā norna piebilst, ka kāds drosmīgs varonis kaujā šo šķēpu lauzis, kopā ar šķēpu zaudēdams savu varenību. Votāns pavēlējis nozāģēt svētā oša stumbru, sacirst to gabalos un aizvest uz Valhallu. Bet Trešā norna turpina, ka svētā koka bluķi sakrauti ap dievu mītni, un kādu dienu tie tiks aizdedzināti. Ies bojā Valhalla, ies bojā dievi.

Skan Lāsta motīvs. Pavediens pārtrūkst. Iztrūcinātās normas nolaižas zemē. Tuvojas rītausma. Klints virsotnē parādās Zīgfrīds un Brinhilde, kura pie pavadas ved zirgu: viņa sūta mīļoto veikt lielus varoņdarbus un mudina atcerēties viņu mīlestību. Zīgfrīds kā uzticības apliecinājumu sniedz Brinhildei gredzenu, bet Brinhilde apmaiņā mīļotajam piedāvā savu zirgu, kurš nu būs drošsirdīgā varoņa uzticamais draugs.

Pirmais cēliens

Savā mītnē pie Reinas Gībihungu jaunais karalis Gunters vaicā pusbrālim Hāgenam padomu. Alberiha dēls Hāgens, kaldams savtīgus plānus, pārliecinoši apgalvo: ja Gunters apņems sievu, bet māsa Gutrune – vīru, dzimtas reputācija būs nesatricināma. Hāgens stāsta par daiļo Brinhildi, kas mīt uguns liesmu apņemtajā klintī un gaida savu atbrīvotāju. Gunters kā apburts ir gatavs steigties pēc izvēlētās, taču Hāgens apgalvo, ka tikai varonis Zīgfrīds var iziet cauri burvju liesmām un atvest Brinhildi karalim. 

Hāgens iesaka Gutrunei par vīru izraudzīties leģendām apvīto varoni, kurš, pa pasauli ceļodams, iespējams, iegriezīsies arī viņu mājās. 

Skan taure, ziņojot par Zīgfrīda tuvošanos. Viņu sagaida Gunters un Gutrune, kura dārgajam viesim sniedz biķeri ar dzērienu, ko Zīgfrīds paceļ par Brinhildi un viņu mīlestības piemiņu. Acumirklī viņš ir aizmirsis pagātni, aizmirsis mīļoto un tai doto zvērestu. Viņu apbur skaistā Gutrune, un viņš nekavējoties tai piedāvā savu roku.

Kad Gunters Zīgfrīdam pastāstījis par uguns ieskautā klintī mītošo sievieti, Zīgfrīds ir gatavs izpildīt karaļa vēlēšanos un atvest šo sievieti, lai abi pāri – Zīgfrīds un Gutrune un Gunters un Brinhilde – svinētu kāzas.

Uz liesmu apņemtās klints sēž Brinhilde, apcerēdama mīļotā Zīgfrīda atmiņas un aplūkojot viņa atstāto gredzenu. Klusumu pārtrauc vējš, pērkons un zibens. Spārnotā zirgā tuvojas Brinhildes māsa Valtraute. Tā lauzusi Votānam doto solījumu un ieradusies pie Brinhildes, lai lūgtu Reinas nārām atdot nībelunga gredzenu, kas mirdz māsas pirkstā, un tādējādi glābtu dievus no bojāejas.

Brinhilde atsakās dot vīra atstāto ķīlu – tā dārgāka par visu, pat par Valhallu, pat par dieviem. Dziļās skumjās Valtraute dodas projām. Paveras mierīga vakara ainava, bet šis miers ir mānīgs: jo vairāk satumst, jo spožāk uzliesmo klinti apņemošā uguns.

Skan taures skaņas, Brinhilde satraukumā skrien sagaidīt mīļoto, bet satraukums pārvēršas neizpratnē, kad viņai pretī veras svešs bruņinieks: Brinhilde nezina, ka Zīgfrīds ar burvju bruņucepures palīdzību pieņēmis Guntera izskatu... Bruņinieks tai ar varu atņem gredzenu un, nakšņojot klints alā, starp abiem liek zobenu. Zīgfrīds ir solījis neaizskart Guntera izredzēto...

***

Koncertatskaņojumā piedalās pasaules vadošie operdziedoņi, kas šobrīd atrodas savas karjeras augstākajā punktā.

Zīgfrīda lomāMihaels Veiniuss (Michael Weinius, Zviedrija), kurš bija izcils Zīgmunds operas "Valkīra" Cēsu koncertuzvedumā 2019. gadā, savukārt pērn – pārliecinošs titullomas atveidotājs operā "Zīgfrīds" Cēsīs.

Brinhildes lomā šogad iejuties dāņu soprāns Trīne Mellere (Trine Møller, Dānija), kas aktīvi piedalās Vāgnera operu iestudējumos kopš 2022. gada un par Brinhildes lomu operā "Valkīra" Dānijas Karaliskās operas iestudējumā apbalvota kā gada labākā dziedātāja.

Nībelunga Alberiha dēla – Hāgena – lomu dzied viens no pieprasītākajiem Vāgnera lomu atveidotājiem, bass Ains Angers (Ain Anger, Igaunija).

Gunters – baritons Bogdans Baču (Bogdan Baciu, Rumānija), kurš dzied labākajos Eiropas opernamos un pērn ar koncertu viesojies arī Latvijā.

Gutrunes, Trešās nornas un Reinas meitas Voglindes lomas dzied soprāns Liene Kinča.

Valkīras Valtrautes lomā iejūtas mecosoprāns Zanda Švēde.

Nībelunga Alberiha lomu iedzīvina baritons Armands Siliņš-Bergmanis.

Pirmā norna un Reinas meita Floshilde – mecosoprāns Irma Pavāre.

Otrā norna un Reinas meita Velgunde – soprāns Aira Rūrāne.