Klaudio Monteverdi pēdējā opera „Popejas kronēšana” Barselonas Gran Teatre del Liceu 2023. gada 7. decembra izrādes ierakstā.
Opera „Popejas kronēšana” ir viena no vēsturē pirmajām operām, agrīnā baroka paraugs, kurā sasniegta rečitatīva izcilība, un viens no nedaudzajiem 17. gadsimta pirmās puses darbiem, kas tiek atskaņots vēl šodien. Monteverdi to sarakstījis 75 gadu vecumā, un pirmizrāde notika Venēcijā 1642. gada ziemā [1], visticamāk, karnevāla sezonas vidū. Libreta autors ir venēciešu jurists Džovanni Frančesko Buzenello (Giovanni Francesco Busenello), un darbs tapa, balstoties Tacita un citu seno autoru tekstos, un Buzenello nolūks bija kritizēt monarhiju kā pārvaldes formu, tāpēc viņš izvēlējās morālās korupcijas gadījumu imperatora Nerona valdīšanas laikā.
Librets vēsta par reālu vēsturisku epizodi – kurtizānes Popejas nonākšanu Romas imperatores tronī.
Ar savām pavedināšanas spējām viņa piespiež imperatoru Neronu atteikties no savas likumīgās sievas Oktāvijas un kronēt viņu par imperatori. Interesanti, ka Nerons un Popeja ir antivaroņi un viņu uzvara sakauj tikumu, tomēr operas ideja joprojām ir tipiska 17. gadsimta alegorija par mīlestības triumfu, kurā atsevišķu cilvēku liktenis nav tik svarīgs. [2]
Šo iestudējumu veidojis katalāņu režisos Kalisto Bjeito (Calixto Bieito), un tas pirmo reizi izrādīts Cīrihes operteātrī 2018. gadā. Lomās - pazīstami baroka mūzikas interpreti:
- franču soprāns Žilī Fuka (Julie Fuchs), kura atveido Popeju, Romas imperatora Nerona mīļāko,
- austrāliešu kontrtenors Deivids Hansens (David Hansen) Nerona lomā (tā rakstīta kastrātam) [3],
- čehu mecosoprāns Magdalēna Kožena (Magdalena Kožená) kā Oktāviju, imperatori, no kuras Nerons atsakās,
- argentīniešu bass Nauels di Pjero (Nahuel Di Pierro) – filozofa un Nerona mentora Senekas lomā,
- katalāņu kontrtenors Ksavjērs Sabata (Xavier Sabata) kā Otonu, dižciltīgu romieti.
Pie diriģenta pults - Žordi Savaļs, kurš vada vienu no saviem ansambļiem Le Concert des Nations, kas specializējas baroka skaņdarbu atskaņošanā, kā arī Barselonas Gran Teatre del Liceu mūziķus, kuri piedāvā mums partitūru, kas gadsimtiem ilgi tika uzskatīta par pazaudētu, līdz 1888. gadā tika atklāta no jauna.
„Popejas kronēšana” ir sarežģīta opera muzikālo reģistru ziņā: tajā saplūst renesanses mūzikai un Monteverdi skaņradei raksturīgie līdzekļi: dziedāšana rečitatīvos, ārijas da capo [4], dueti un madrigāli ar neticamu vokālo un instrumentālo virtuozitāti un dramatismu.
Pirmā cēliena satura īss atstāsts
Iepazīsimies ar pavedinošo, ambīcijām apveltīto Popeju, kuru sargā Amors. Popeja vēlas kļūt par Romas imperatori, un lai to panāktu, viņai jāprecas ar despotisko imperatoru Neronu.
Popeja vērpj dažādas intrigas, lai pārvarētu viņai liktos šķēršļus. Viņa nodod savu mīļāko, imperatora favorītu Otonu, un liek Neronam apsolīt, ka viņš atteiksies no savas sievas, lēdijas Oktāvijas.
Oktāvija lūdz palīdzību filozofam Senekam, Nerona mentoram, un Seneka mēģina atrunāt imperatoru, taču nesekmīgi. Popejai izdodas panākt, ka Nerons notiesā Seneku ar nāvi.
Šajā pirmajā daļā mēs varēsim baudīt brīnišķīgus muzikālus fragmentus, piemēram: mīlas duetu starp Popeju un Neronu, kurā ambiciozā Popeja izmanto savu pavedināšanas mākslu, lai noturētu imperatoru Neronu. Un... Nerona un Senekas agresīvo dialogu.
Operas otrā un trešais cēliena satura īss atstāsts
Otrā daļa sākas ar paziņojumu, ka imperators ir piespriedis Senekam nāvi. Filozofs atvadās no saviem mīļajiem, pārgriežot vēnas izmisušās ģimenes un draugu acu priekšā. Nerons atzīmē filozofa priekšzīmīgo nāvi.
Oktāvija pavēl Otonam nogalināt Neronu, ko viņš mēģina izdarīt, pārģērbies savas mīļotās, galma dāmas Drusillas, tērpā. Tomēr Amors viņam to neļauj. Neveiksmīgais sazvērestības plāns izraisa Oktāvijas oficiālu krišanu, un viņa tiek notiesāta ar izraidīšanu trimdā. Izraidīti tiek arī Otons un Drusilla.
Pēdējā aina, kurā Popeju apbalvo konsuli, tribūni un dievi, noslēdzas ar abu mīlētāju krāšņu duetu, kas ir pēdējā no trim lielajām jutekliskās mīlestības ainām operā. Tas ir duets Pur ti miro, pur ti godo („Es skatos uz tevi, es priecājos par tevi”), viens no slavenākajiem operas skaņdarbiem, kura autors nav ne Klaudio Monteverdi, ne libretists Buzenello. To 1651. gadā, deviņus gadus pēc operas pirmizrādes Venēcijā, Neapolē sarakstīja kāds anonīms rakstnieks, bet fragments tiek piedēvēts citam komponistam: Benedeto Ferrari. Klausāmies Monteverdi operas „Popejas kronēšana” otro un trešo cēlienu ierakstā no Barselonas.
Uzvedumu ar subtitriem angļu valodā līdz 11. jūlijam iespējams noskatīties portālā Arte.tv:
[1] 1656. gada libreta izdevums: L'Incoronazione di Poppea di Gio. Francesco Busenello. Opera musicale rappresentata nel Teatro Grimano l'anno 1642. Venetia, appresso Andrea Giuliani [si vende da Giacomo Batti], 1656. Skat.
[2] Arnold, Denis (1980). "Monteverdi [Monteverde], Claudio Giovanni [Zuan] Antonio". In Sadie, Stanley (ed.). The New Grove Dictionary of Music and Musicians. Vol. 12. London: Macmillan Publishers. – P. 527.
[3] Turpat.
[4] Da capo – no sākuma (tulk. no itāļu val.)
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X