Latviešu basbaritons Egils Siliņš kļuvis par pirmo latviešu dziedātāju, kurš kāpis uz leģendārā Baireitas festivāla skatuves Riharda Vāgnera operas "Loengrīns" jauniestudējumā, kura pirmizrāde notika 25. jūlijā – festivāla atklāšanas dienā. Šo notikumu "Klasika" aicina izbaudīt ierakstā, operas starpbrīdī piedāvājot Lienes Jakovļevas sarunu ar dziedātāju.

Baireitas operfestivāls notiek kopš 1876. gada, un šogad tajā pirmizrādi piedzīvoja opera "Loengrīns", kurā Egilam Siliņam uzticēta karaļa herolda loma. Titullomu šajā iestudējumā atveido poļu tenors Pjotrs Bečala (Pjotr Beczala), Elza ir Anja Harterosa (Anja Harteros). Vēl iestudējumā piedalās Georgs Cepenfelds (Georg Zeppenfeld), Valtraude Meijere (Waltraud Meier), Tomašs Koņečnijs (Tomasz Koniecny), Baireitas festivāla koris, oķestris un diriģents Kristians Tīlemans (Christian Thielemann). Iestudējuma režisors – Juvals Šārons.

Pirmizrāde tiešraidē tika rādīta pasaules kinoteātros un pārraidīta radio stacijās, un kā katru gadu to apmeklēja arī Vācijas kanclere Angela Merkele.

Sākotnēji bija paredzēts, ka "Loengrīna" iestudējumu 2018. gada Baireitas festivālam režisēs Alvis Hermanis, taču, protestējot pret Vācijas bēgļu politiku, viņš no darba pie iestudējuma 2016. gada rudenī atteicās.

"Man bija liels pagodinājums, kad pirms pāris gadiem Katarīna Vāgnere piedāvāja radīt jaunu Loengrīna iestudējumu 2018. gada sezonai. Tomēr 2016. gada rudenī informēju Baireitas festivālu, ka atsakos no šī darba. Pirms pāris nedēļām festivāls par to oficiāli informēja arī presi, jo mana dalība bija iepriekš jau izsludināta. Iemesls ir saistīts ar gadu veciem notikumiem, kad publiski apšaubīju Vācijas "atvērto robežu" politiku. Joprojām man vācu prese nespēj piedot, ka mans viedoklis atšķiras no oficiālā. Baireitas festivāls ir pasākums ar ļoti jūtīgu politisku kontekstu, un uzskatu, ka viņiem labāk pameklēt režisoru, kura politiskie uzskati atbilst Vācijas oficiālajai ideoloģijai. Back in USSR. Man tas vairs nav interesanti. Déjà vu," presei paskaidroja režisors, kurš uzskatu sadursmes dēļ 2015. gada rudenī pārtrauca sadarbību arī ar Hamburgas Thalia Theater.