"Sestdienas vakars operā" šonedēļ piedāvā Džuzepes Verdi operas "Aīda" jauniestudējumu, kas pirmizrādi Bastīlijas operā Parīzē piedzīvojis 21. februārī.

Titullomā - viena no pasaules labākajām Verdi dziedonēm – kanādiete Sondra Radvanovska, Amnerisas lomā – strauji uzlecošā uzbeku operzvaigzne Ksenija Dudņikova, Radamess – Jonass Kaufmanis, Ēģiptes faraona lomā – harismatiskais afroamerikānis Solomans Hovards, bet etiopiešu valdnieks Amonasro – viens no izcilākajiem franču dziedoņiem Ludoviks Tezjē. Pie Parīzes operas kora un orķestra diriģenta pults – Mišels Marioti.

Iestudējuma pirmizrāde, protams, notika bez publikas, atsevišķās ainās – pat māksliniekiem darbojoties sejas maskās.

Iestudējuma režisore ir vairāku režijas godalgu laureāte, Amsterdamas eksperimentālās operkompānijas Operfront izveidotāja un Vīnes operas nākamā galvenā režisore, starp citu – pirmā sieviete šajā amatā Vīnes operā - nīderlandiete Lotte de Bēra.

Etiopiešu princeses Aīdas stāstu par viņas nokļūšanu Ēģiptes faraona meitas Amnerisas verdzībā, par Aīdas mīlestību uz (patiesībā ienaidnieku) ēģiptiešu karavadoni Radamesu, par ilgām pēc zaudētās dzimtenes un smago izvēli starp mīlestību un pienākumu, režisore risinājusi kā savu skatījumu uz Eiropas kolonizēto valstu pagātni, aicinot kritiski paraudzīties uz kolonizēto tautu pārstāvību Eiropā mūsdienās. Viens no šāda skatījuma impulsiem bijis 19. gadsimta Ēģiptes valdnieka un Suecas kanāla rakšanas darbu organizētāja un operas "Aīda" pasūtinātāja Ismaila Pašā lozungs ka "mana valsts vairs nav Āfrika, bet gan daļa no Eiropas".

Tālab "Aīdā" nemitīgi notiekošais karš starp Ēģipti un Etiopiju izrādē traktēts kā kultūru konflikts starp Eiropu un tās kolonijām.

Savukārt otru režijas atslēgu "Aīdas" jauniestudējumam sniedzis Francijas prezidenta Emanuela Makrona vēsturiskais paziņojums par to, ka Francija gādās, lai savās izcelsmes valstīs atgrieztos tie mākslas objekti, kas Francijā nonākuši, izlaupot tās bijušās kolonijas.

Pēc "Aīdas" jauniestudējuma pirmizrādes Bastīlijas operā Parīzē tā demonstrēta mākslas kanālā Arte, ciklā Arte Opera. Līdz 20. augustam šīs operas videoversiju iespējams noskatīties vietnē Arte.tv, bet pēc tam Lotes de Bēras iestudējums sāks savu dzīvi uz pasaules ekskluzīvāko kino ekrāniem.

Savukārt mums šovakar ar Eiroradio starpniecību ir dota ekskluzīva iespēja un tiesības šīs operizrādes vienreizējai raidīšanai "Klasikas" ēterā.