Vācu komponista Johana Simona Maira (Johann Simon Mayr) opera "Čeruski" (I Cherusci) sarakstīta 1808. gadā, kas ir ļoti turbulents gads Eiropā, it sevišķi vācu zemēs.
"Runa ir par Napoleona kariem, par šī jaunā Francijas imperatora agresīvo militāro politiku. Nacionālisma kustība kā kultūras fenomens izpausmes formas rod dažādos žanros, arī mūzikā. Pirmais un būtiskais impulss nacionālajām kustībām Eiropā bija franču revolūcija 1789. gadā. Vecās feodālās valsts sabrukums bija patiess šoks daudziem Eiropas intelektuāļiem, bet šokam ir dažādas funkcijas - tas var gan stimulēt piedalīties politikā, un tādā gadījumā uztver izmaiņas ar sajūsmu, bet, protams, ir arī bailes, apjukums. Nedrošība izpaužas arī konservatīvajās reakcijās. Līdz ar to 18. gadsimta beigās eiropieši pirmoreiz vairāku gadsimtu garumā pieredzēja ļoti straujas pārmaiņas. Vēsture paātrinājās tāpat kā 20. gadsimta 80. gadu beigās, kad šķita, ka padomju impērija būs uz mūžu, bet pēkšņi tas viss beidzās," - tā kultūrpētnieks Deniss Hanovs, kurš savu vakara stāstījumu veltījis vācu nacionālajai kustībai.
Johana Simona Maira operas "Čeruski" iestudējumā piedalās Markuss Šēfers (Markus Schaefer, tenors), Ivonne Prentki (Yvonne Prentki, soprāns), Andrea Lorena Brauna (Andrea Lauren Brown, soprāns), Andreass Matersbergers (Andreas Mattersberger, bass), Bavārijas Valsts operas koris, Simona Maira koris, Concerto de Bassus un diriģents Francs Hauks (Franz Hauk).
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X