Ciklā "Sestdienas vakars Operā" laiks pienācis trimdas latviešu komponista Bruno Skultes operai "Vilkaču mantiniece", kas sacerēta 20. gadsimta 40. gadu beigās un savulaik iestudēšanai Maskavā to ieteicis pasaulslavenais diriģents Leopolds Stokovskis, tomēr tam nebija lemts notikt.
Pirmais operas koncertuzvedums Latvijā notika 2005. gadā Latvijas Nacionālās operas Jaunajā zālē. Koncerts tika ierakstīts, un to publicēja kompānija Albany Records Troy. Par operas koncertierakstu žurnāls Das Opernglas rakstīja šādus vārdus: "Visai veristisks stils, ko varētu ierindot kaut kur starp Pučīni un 20. gadsimta 50. gadu filmu krāšņo mūziku, piešķir operai pievilcīgu vitalitāti."
Pasaules pirmizrādi jau īsta operuzveduma formātā mūsu Baltajā namā "Vilkaču mantiniece" piedzīvoja tikai 2011. gadā; režiju veidoja Ināra Slucka, bet pie diriģenta pults bija Andrejs Jansons, kurš pēc komponista nāves pilnībā pabeidza operas muzikālo materiālu.
Bruno Skulte (1905-1976) ir viens no spilgtākajiem trimdas komponistiem. Latviešu mūzikas vēsturē viņš iegājis ne vien kā talantīgs un ražīgs komponists, bet arī kā aizrautīgs un iedvesmojošs diriģents, temperamentīgs ērģelnieks un aktīvs sabiedriskais darbinieks. B.Skultes darbu sarakstā ir kora dziesmas, kantātes, opera, baleti, instrumentālā un vokālā kamermūzika, simfoniskie sacerējumi, skaņdarbi balsij ar orķestra vai ērģeļu pavadījumu, miniatūras koklēm, ērģelēm, kinomūzika... Pēckara Latvijā par šiem skaņdarbiem bija zināms nedaudziem, jo B.Skultes sacerējumi Padomju Latvijā bija aizliegti.
Mēs mēdzam slavēt latviešu tikumus aizgājušajos gadsimtos: tie bijuši bargi, bet taisnīgi un negrozāmi. Tomēr aizliegtā mīlestība ir pastāvējusi vienmēr - slepena un nosodīta, bet neizdzēšama un neapslāpējama. Un tieši tādas ir Dievlodziņu saimniekdēla Raita jūtas pret svešinieci Marutu - skaisto raganu no nīstajām Vilkatu mājām. Tik ugunīgas jūtas var gan sildīt, gan sadedzināt... Operas "Vilkaču mantiniece" pamatā ir Ilonas Leimanes romāns.
"Klasikas" vilnī "Vilkaču manitnieces" iestudējumā dzirdēsim solistus Andželu Gobu (soprāns), Armandu Siliņu (baritons), Guntaru Ruņģi (tenors), Ingu Šļubovsku (soprāns), Antru Bigaču (mecosoprāns), Nauri Indzeri (baritons), kā arī Latvijas Nacionālās operas kori un orķestri, bet pie diriģenta pults - Andrejs Jansons.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X