Šovakar koncertzālē "Cēsis" jau piekto reizi klausītājus priecē Andrejam Žagaram (1958-2019) veltītais opermūzikas galā koncerts "Draugi – Andrejam Žagaram" ar pasaules mēroga zvaigžņu piedalīšanos. Koncertprogrammā tiks atskaņots Džuzepes Verdi "Rekviēms".

Harismātisko aktieri, režisoru, ilggadējo Latvijas Nacionālās operas vadītāju Andreju Žagaru, kuram 16. oktobrī apritētu tikai 65. gadskārta, šovakar "Klasikā" pieminēsim arī mēs, klausoties viņa režisēto Volfganga Amadeja Mocarta operu "Dons Žuans", kas pirmizrādi mūsu Baltajā namā piedzīvoja 2009. gada 16. maijā. 

""Dons Žuans" ir mans desmitais iestudējums un pirmā Mocarta opera, ar kuru strādāju. Tā manā redzeslokā nonāca brīdī, kad man kā režisoram šķita svarīgi atrast jaunu izaicinājumu," toreiz sacīja Andrejs Žagars.

"Stāsts par donu Žuanu visiem ir labi zināms, taču vienlaikus tajā paslēptas daudzas mīklas, kuras atminēt ir sarežģīts, bet interesants uzdevums - tas paver plašas interpretācijas iespējas. Šajā operā ir ne tikai izcila mūzika, bet arī spēcīgs dramaturģiskais materiāls. Vēlējos veidot grodus, spilgtus, pretrunīgus tēlus, atsakoties no stereotipiem un cienot solistu personības."

Šovakar līdzās operas iestudējumam ieklausīsimies arī fragmentos no Andreja Žagara un Džuliana Reinoldsa uzstāšanās preses konferencē pirms pirmizrādes.

***

Senā leģenda par neremdināmo dzīves un mīlas dēku baudītāju donu Žuanu LNO iestudējumā norisinās uz spoži balta kruīza kuģa, kur operas varoņi ir spiesti nemitīgi sastapties, atkal un atkal izspēlējot savas kaislību spēles bez iespējas no tām izstāties. 

Neremdināmais dzīves baudītājs dons Žuans, kam svēts ir tikai sievietes skaistums, mīl nežēlīgas spēles: vieglu sirdi pamest dāmu, aizvilt līgavu no pašas kāzām, pat nogalināt - nekas viņam nešķiet neatļauts. Donnas Annas tēvs Komandors kritis duelī, un nu dons Žuans aicina uz dzīrēm viņa kapa pieminekļa statuju. Bet līdz operas baisajam iznākumam šajā stāstā pavīd arī maigā, piemīlīgā, tomēr gudrā Cerlīna, dona Žuana uzticamais sabiedrotais Leporello un leģendārais viņa kunga mīlas varoņdarbu saraksts, noslēpumainā, ar donu Žuanu apsēstā donna Elvīra, atriebes kārā donna Anna, un pāri visam - Mocarta ģeniālā mūzika.

Iestudējumā piedalās: Laimons Pautiens, Krišjānis Norvelis, Romāns Poļisadovs, Inga Kalna, Asmika Grigorjana, Inga Šļubovska-Kancēviča, Pāvels Černohs un Raimonds Bramanis, Latvijas Nacionālās operas koris un orķestris, diriģents Džulians Reinolds.