Atzīmējot Džordža Gēršvina (George Gershwin) 125. gadskārtu, Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestris rīko bezmaksas sezonas atklāšanas koncertus, repertuārā iekļaujot atpazīstamas Gēršvina kompozīcijas.

11. oktobrī orķestris uzstāsies 2023. gada Mālpils Kultūras centrā, 12. oktobrī Salacgrīvas kultūras centrā un 13. oktobrī Rīgas Latviešu biedrības namā. Visi koncerti sāksies plkst. 19.00, un tos diriģēs kapteinis Aleksandrs Kreišmanis.

Par visu plašāk "Klasikai" stāsta NBS orķestra galvenais diriģents, majors Andis Karelis, kurš sarunā ar Intu Pīrāgu atklāj, ar kādu nolūku programmas centrā izvēlēts tieši Džordžs Gēršvins, kādi viņa skaņdarbi iekļauti programmā un kāda ir aranžējumu specifika pūtēju orķestra sastāvam. Sarunas gaitā arī par konkrētajām koncertvietām, tiltu ar sabiedrību un to, kāda izvērtīsies šī sezona.

***

"Džordža Gēršvina kompozīcijas ir spējušas uzrunāt un iedvesmot cilvēkus visā pasaulē. Klausoties viņa meistardarbu aranžējumus pūšaminstrumentu orķestrim, auditorijai būs unikāla iespēja iejusties 20. gadsimta pirmās puses mūzikas pasaules gaisotnē. Ikkatrs ir laipni gaidīts Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestra sezonas atklāšanas koncertos, lai iepazītu Džordža Gēršvina mūzikas mantojumu," aicina Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestra priekšnieks kapteiņleitnants Guntis Kumačevs.

Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestris koncertu programmā iekļāvis mūziku no pirms 88 gadiem oktobrī Brodvejā pirmatskaņotās operas “Porgijs un Besa”. Kompozīcija, atspoguļojot 20. gadsimta dzīvi Amerikas Savienotajās Valstīs, sniegs izpratni par mūzikas lomu sabiedrības dzīvē. Turpinājumā karstasinīgās tautas enerģija un ritma impulsi būs saklausāmi kompozīcijā “Kubiešu uvertīra”, bet simfoniskās poēmas “Amerikānis Parīzē” interpretācija iepazīstinās ar Francijas galvaspilsētu pirms 100 gadiem.

Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestris ir dibināts 1992. gada 3. februārī, un tā ir viena no atpazīstamākajām Latvijas armijas vienībām. Sabiedrībā orķestris visbiežāk asociējas ar valstī nozīmīgiem svētkiem un sarīkojumiem. Orķestra darbībā ir apvienotas vairākas funkcijas – ceremonijas, parādes, defilē programmu demonstrējumi, orķestra un kameransambļu koncerti.

Pastāvēšanas laikā Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestris ir piedalījies daudzos starptautiskos un pasaulē ievērojamos militārās mūzikas festivālos, kā arī sadarbojas ar atpazīstamiem diriģentiem, solistiem un kameransambļiem. Šogad orķestris ar panākumiem piedalījies Virdžīnijas Starptautiskajā defilē festivālā (Virginia International Tattoo) Norfolkā, Virdžīnijas štatā, ASV, kā arī Starptautiskajā NATO alianses dalībvalstu orķestru defilē festivālā “Military Tattoo Lithuania 2023” Viļņā, Lietuvā.