"Klasikas" studijā sveicam viesus – latviešu pianistus Sanu Villerušu un Franci Gaiļus, kā arī viesi no Vācijas – diriģentu Ridu Murtadu, jo šonedēļ ar trim koncertiem pirmo reizi Latvijā viesojas "Orchester der Musikfreunde Bremen" jeb "Brēmenes Mūzikas draugu orķestris".

Diriģenta Ridas Murtadas vadībā 23. jūlijā pulksten 18 orķestris uzstāsies Ventspils koncertzālē "Latvija", bet 25. jūlijā pulksten 19 koncertzālē "Cēsis", klausītājiem piedāvājot Antona Bruknera, Roberta Šūmaņa un Friderika Šopēna mūziku: soliste Šopēna Pirmajā klavierkoncertā būs Sana Villeruša.

Savukārt 26. jūlijā pulksten 16 orķestris muzicēs Rīgas Sv. Pētera baznīcā, un šajā koncertā skanēs mazliet cita programma: Šopēna klavierkoncerta vietā skanēs Johana Sebastiana Baha Lamažora koncerts, kuru atskaņos Francis Gaiļus. 

Jāatzīmē, ka latviešu pianisti Sana Villeruša un Francis Gaiļus 25 gadus nodzīvoja tieši Vācijā, bet, atgriežoties Latvijā, kā pirmo pieturas punktu izvēlējās Ventspili.

"Lai gan līdz šim esmu sadarbojusies ar daudziem Vācijas orķestriem, tieši ar šo Brēmenes orķestri saspēle ritēs pirmoreiz," stāsta Sana Villeruša. Viņa arī atklāj: "Ideja par sadarbību radās jau sen, jo diriģents Rida Murtada ir mana vīra Franča studiju biedrs un labs draugs jau no agrākiem laikiem.

Vienmēr esam bijuši radošā kontaktā, un jau sen bija doma, ka varētu kaut ko kopā arī nospēlēt. Tagad, pēc tik daudziem gadiem, tas nenotiek vis Vācijā, bet gan Latvijā! Ja Dievs dos, rudenī uzstāsimies arī Brēmenē. "

Uz jautājumu, kālab tieši Šopēna Pirmais klavierkoncerts, pianiste neslēpj: "Šis koncerts man ir neizsakāmi tuvs jau kopš jaunības… Gan studējot Vācijā, gan vispār visu savu līdzšinējo mūžu esmu palikusi romantisma ietvaros – tas man saistās ar senākiem laikiem, un tagad, pēc vairākiem gadiem, gribējās ar šodienas izpratni to vēlreiz atsvaidzināt savā repertuārā."

Arī Francim Gaiļum, kura pārziņā Pēterbaznīcā būs Johana Sebastiana Baha Lamažora koncerts, šī būs pirmā sadarbība ar šo orķestri. "Ar Ridu esam pazīstami jau kopš 1992. gada – kopā studējām diriģēšanu pie Mārtina Fišera Diskava Brēmenē. Es studijas pabeidzu ātrāk, 1997. gadā, bet Rida vēl palika: viņam bija pilnīgi skaidrs, ka viņš vēlas diriģēt vairākus orķestrus, un tas nu ir piepildījies. Bet mūsu sadarbība šobrīd patiešām notiek pirmo reizi," stāsta Francis.

Koncertos varēs baudīt arī Antona Bruknera Uvertīra solminorā WAB 98 un Roberta Šūmaņa Ceturtā simfonija reminorā op. 1.

"Esmu dzimis Vācijā un sāku spēlēt vijoli vēl tad, kad biju mazs," atceras diriģents Rida Murtada. "Atminos – kad dzirdēju, kā skan Hendeļa "Mūzika uz ūdens", tas mani tā iespaidoja, ka nolēmu kļūt par diriģentu! Pēc studijām sāku diriģēt dažādos opernamos, arī pasniegt – daudzas lietas darīt. Ar Franci Gaiļu mūs saista ļoti ilga draudzība jau vairāk nekā trīsdesmit gadu garumā. Iepriekš tikāmies pirms sešiem gadiem."

Diriģents arī atzīst: "Šis ir īpašs orķestris, jo Vācijā tā ir īpaša kultūra, ka orķestros pulcējas cilvēki, kas pēc savas pamatprofesijas nav mūziķi – tādējādi izveidojusies amatieru orķestru kustība.

Šajā orķestrī spēlē daudz skolotāju, ir arī juristi un citu profesiju pārstāvji. Pirms diviem gadiem svinējām orķestra simtgadi – tās ir ļoti nopietnas tradīcijas! Kopumā esam apmēram 64 mūziķi."

Vaicāts, kuras profesijas dominē orķestra mūziķu vidū, diriģents atbild, ka lielākā daļa mūziķu esot skolotāji parastajās skolās – pamatskolās, vidusskolās. Vai tas nav grūti – sadarboties ar skolotājiem? Jo skolotāji jau vienmēr visu zina labāk! "Nē, nē, visi skolotāji ir ļoti jauki!" smejas diriģents.

"Šiem cilvēkiem orķestris nenozīmē tikai vienreiz nedēļā doties uz mēģinājumu, bet tā patiešām ir draudzība! Un draudzība ir ļoti svarīga šī orķestra sastāvdaļa. Tāpēc arī būtiski ir ceļojumi. Tagad dzīvojam vienā viesnīcā un visas dienas varam pavadīt kopā."

Visbeidzot, kā skaidrojama amatierorķestru kustība, kas ir tik ļoti izplatīta Vācijā? "Iespējams, tas saistās ar savulaik izcīnīto labas situētības jeb labklājības koeficientu septiņdesmitajos gados, kad cilvēki pēc 1945. gada no jauna bija uzbūvējuši Vāciju, un materiālie apstākļi ļāva kaut kam atstāt arī brīvu telpu, un tas izrādījās garīgums," prāto Francis Gaiļus. "Cilvēki alka pēc sistemātiskas saskares ar garīgumu, un dažādās profesijās tas iedeva tādu kā viļņveidīgumu: labklājība ir, tagad darīsim vēl kaut ko – pagleznosim, padejosim, spēlēsim. Mums ir tikpat daudz draugu Vācijā, kas nesaskaras ar mūziku, un tikpat daudz to, kuri mīl to un ikdienā paši muzicē, lai gan ir pavisam citu profesiju pārstāvji – ārsti, juristi. Varbūt tāpēc vērojama šādu amatierorķestru kvantitāte."

Vizītkarte

"Brēmenes Mūzikas draugu orķestrim" ir vairāk nekā simt gadu sena vēsture – tas dibināts 1922. gadā un vienmēr apvienojis mūziķus, kas ikdienā (ar dažiem izņēmumiem) aizņemti citās profesijās. Tas nav traucējis izveidot sastāvu ar visiem klasiskajā simfoniskajā orķestrī pārstāvētājiem instrumentiem, un orķestris regulāri uzstājas koncertzālē Die Glocke, kā solistus piesaistot daudzus arī starptautiski pazīstamus māksliniekus.

Kopš 2014. gada orķestra diriģents ir Rida Murtada, kurš jau daudzus gadus ir arī regulārs viesdirģents Nacionālās mūzikas konservatorijas orķestrī Ammānā, Jordānijā. Vācija dzimušais Murtada 2000. gadā kļuva par pirmo arābu izcelsmes diriģentu, kurš strādājis ar Izraēlas orķestriem, bet kopš 2003. gada ir arī Haidna orķestra diriģents Hamburgā.