1. augustā plkst. 16.00 Rankas muižas dārzā izskanēs operdziedātājas Rudītes Ruško piemiņai veltīts klasiskās mūzikas koncerts "Ceriņu dārza melodijas", par ko "Klasikai" tuvāk vēsta dziedātāji Anta Jankovska un Nauris Indzeris.

Pagājušā gada pavasarī Rankas muižā tika iestādīts ceriņu dārzs un izskanēja pirmais opermūzikas koncerts − veltījums operdziedātājai, vokālajai pedagoģei un koncertu producentei Rudītei Ruško, kura 2018. gada nogalē negaidīti devās mūžībā. Šogad, lai arī sākotnēji ieplānotais koncerts maija sākumā bija jāatceļ, tradīcija tiks turpināta un koncerts pārcelts uz augustu. Turklāt tas arī no iekštelpām pārcelts uz skaisto, ziedošo Rankas muižas dārzu, tāpēc organizētāji lūdz skatītājiem ņemt līdzi pledus, saulainu laiku un labu garstāvokli, silti iesakot saģērbties atbilstoši laika apstākļiem un koncerta laikā ievērot valstī noteiktos piesardzības pasākumus.

Koncertā piedalīsies soprāns Anta Jankovska, mecosoprāns Irma Pavāre, baritons Nauris Indzeris un pianiste Helēna Kundrāta, programmā - operu, operešu un mūziklu fragmenti no pasaules klasikas zelta fonda, kā arī operdziedātājas Rudītes Ruško iemīļotākie skaņdarbi.

***

Ilze Medne: Koncertam vajadazēja izskanēt jau pavasarī...

Anta Jankovska: Jā, šis koncerts bija paredzēts maijā, ceriņu ziedēšanas laikā, tāpēc arī nosaukumā ir "Ceriņdārza melodijas", jo Rudītei Ruško Rankas muižā ir iestādīts ceriņu dārzs.

Nauris Indzeris: Tas patiešām ir iestādīts par godu Rudītei - viņa Dobeles ceriņu dārzam bija koncertu producente, rīkotāja, arī pati piedalījās šajos koncertos.

Anta Jankovska: Tādēļ arī Ābolu ģimene Rankas muižā viņai veltījusi šo dārzu. Kādu laiku arī viņu meita mācījās pie Rudītes. Pagājušogad, kad dārzs tika atklāts, notika pirmais koncerts, un šogad ir turpinājums - mēs gribētu, lai Rudītei veltītais piemiņas pasākums kļūtu par tradīciju. Šoreiz tas būs 1. augustā.

Kaut ceriņi sen jau noziedējuši, nosaukumu atstājām, jo runa ir par Rudītes dvēseles dārzu, kas vienmēr zied.

Nu jau pagājuši gandrīz divi gadi, kopš par dziedātāju un vokālo pedagoģi Rudīti Ruško diemžēl runājam pagātnes formā. Ko katram no jums viņa nozīmēja, kā jūsu ceļi krustojās?

Anta Jankovska: Rudīti pazinu, taču ceļi ar viņu vairāk krustojās Naurim un mūsu pianistei Helēnai.

Nauris Indzeris: Rudīte man bija brīnišķīga skatuves kolēģe - bija ļoti viegli ar viņu dziedāt. Lieliska partnere gan duetos, gan arī koncertprogrammās - esam kopā dziedājuši ļoti daudzos koncertos. Rudīte bija arī viens no tiem cilvēkiem, kas mēģināja producēt operetes izrādes. Pateicoties Rudītei, esmu nodziedājis tādas lomas kā Misters Ikss, Eskamiljo Bizē "Karmenā", kas bija par godu Dzintaru koncertzāles jubilejai.

Kā partnere - ārkārtīgi iejūtīga. Viens no retajiem cilvēkiem, par kuru jūti - viņš ir tavs cilvēks.

Vienmēr korekta, vienmēr gatava dzīvot līdzi visiem jokiem, nekad neieslīga rutīnā. Lieliska Karmena, neapoliešu dziesmas skaisti dziedāja. Viņas firmas zīme bija Besame mucho un Esmeralda Zigmara Liepiņa operā "Parīzes Dievmātes katedrāle".

Anta Jankovska: Domāju, ka Rudīte galvenokārt cilvēkiem arī asociējas ar Esmeraldas lomu, kas bija viņas firmas zīme, kas iemūžināta arī ierakstā.

Centāmies arī šo koncertprogrammu veidot tā, lai iekļautu skaņdarbus, ko viņa pati ir dziedājusi un kas viņai pašai bija mīļi. Mūsu kolēģe Irma Pavāre dziedās Karmenu, kas Rudītei bija īpaši mīļa,

un arī Perikolas āriju, ko pati Rudīte savulaik izpildīja. Tāpat dziedāsim arī neapolitāņu dziesmas, kas Rudītei bija tik tuvas. Beigās, protams, arī O Sole Mio, kas bija Rudītes favorītdziesma. Esam sastādījuši programmu tā, ka pirmajā daļā būs opermūzika - arī tāda, ko paši līdz šim neesam dziedājuši, bet mums bija karantīnas laiks, kad varējām sagatavot kaut ko jaunu. Bet otrajā daļā būs operetes, sarsuela, neapolitāņu dziesmas. Programma būs interesanta visu žanru mīlētājiem.

Kas būs jūsu atbalsts pie klavierēm?

Anta Jankovska: Helēna Kundrāte, mūsu draugs un arī ilggadējā pianiste, ar kuru esam visu laiku sadarbojušies. Uzticams cilvēks, lieliska mūziķe, Jautrītes Putniņas skolniece.

Vairāk un plašāk - ierakstā.