30. jūlijā Baldonē notiks Jāņa Dūmiņa 100 gadu jubilejas atcerei veltītie Dziesmu svētki "Zeme, Cilvēks, Dziesma". Tie tiks atklāti pulksten  12:30 ar Jānim Dūmiņam veltītas ozolu audzes stādīšanu Spēka vietā - Vanagkalnu pļavā, kam sekos ikgadējās kopdziedāšanas akcijas "Dziesmu ziedi" koncerta ceļš "Dieva zīme dabā" Baldones pilsētas centrā.

Svētku gājiens pūtēju orķestru pavadījumā dosies no Baldones baznīcas uz Vanagkalnu estrādi, kur notiks Dziesmu svētku kopkora koncerts "Zeme, Cilvēks, Dziesma".  Svētkos piedalīsies vairāk nekā 700 dalībnieku no dažādām Latvijas pilsētām un Gruzijas. To vidū kori, vokālie un koklētāju ansambļi, folkloras kopas, solisti un pūtēju orķestri, un Latvijā un pasaulē pazīstami mūziķi.

Par šo skaisto kultūrnotikumu telefonintervijā plašāk stāsta diriģents Andris Veismanis.

***

Dziesmu svētku kopkoncertā "Zeme, Cilvēks, Dziesma" izskanēs tādas latviešu tautai nozīmīgas dziesmas kā "Gaismas pils" un "Saule. Pērkons. Daugava", gan dziesmas, kuras kļuvušas neaizmirstamas tieši Maestro Jāņa Dūmiņa interpretācijā - "Jāņuvakars" un "Manai dzimtenei", kā arī XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu svētku tituldziesmas "Tīrums" un "Sidraba birzs" un Vispārējo latviešu Dziesmu svētku simtgadē 1973. gadā izskanejusī gruzīnu tautas dziesma "Straujā Aragva" un citas iemīļotas kora dziesmas.

Koncerta caurviju attīstības līniju, kas veidota režisores Silvijas Andersones iecerē, uzturēs vijolnieka Raimonda Ozola līdzdalība. Koncerta mākslinieciskais vadītājs ir diriģents Andris Veismanis, un vakara gaitā korim pievienosies arī solisti - operdziedātāji Sonora Vaice un Latvijas Republikas Kultūras ministrs Nauris Puntulis. Kopā ar dziedātājiem uz skatuves būs pūtēju orķestri Jāņa Puriņa vadībā.

Vienlaicīgi ar Dziesmu svētkiem notiekošajos Baldones pilsētas svētkos sportisko aktivitāšu cienītājus sagaidīs dažādas sporta spēles un izaicinājumi Baldones sporta kompleksā un svētku tirgus ar amatnieku darinājumiem un gardumiem.

Pēc Dziesmu svētku noslēguma koncerta sekos zaļumballe ar grupu "Krauja Band".

Jānis Dūmiņš ir izcila un unikāla personība latviešu mūzikas vēsturē – jaunu ideju meklētājs un realizētājs, verienīgu projektu veidotājs un vadītājs. 53 gadus viņš ir bijis virsdiriģents un goda virsdiriģents 13 Vispārējos latviešu dziesmu svētkos, 7 skolu jaunatnes un 6 studentu dziesmu svētkos, kā arī svētkos "Rīgai 800", tādējādi kļūstot par diriģentu ar (pagaidām) visilgāko dziesmusvētku virsdiriģenta stāžu. 

Jānis Dūmiņš vasarās dzīvoja savu priekšteču dzimtenē Baldonē, un jau no 1936. gada dziedāja Baldones jauktajā korī, ko vēlāk arī vadīja un sagatavoja 1938. gada Dziesmu svētkiem. Tāpat Jānis Dūmiņš vienmēr ir bijis aktīvs Baldones kultūras dzīves atbalstītājs.

Jāņa Dūmiņa simtgades Dziesmu svētki "Zeme, Cilvēks, Dziesma" notiek laikā, kad pasaule ir trausla, cilvēku attiecības saspringtas. Dziedināsim dvēseles un stiprināsim garu kopībā un dziesmā!