Nule klajā nācis žurnāla "Mūzikas Saule" 2022. gada rudens laidiens, kas ir krāsains kā mūsu rudens lapas. Par to tuvāk stāsta žurnāla galvenais redaktors Orests Silabriedis.

Inta Pīrāga: Kādēļ un kam nāca ideja prātā par to, ka šoreiz centrā jāliek tāds fenomens kā klavieru dueti?

Orests Silabriedis: Varu atbildēt, kas ir šīs idejas autors – tā ir mūsu kolēģe Ilze Medne, bet, ja tu man jautā, kāpēc, īstenībā nevaru pateikt, kāpēc tas tā dzima. Vienkārši likās, ka reizi dzīvē taču ir jāaplūko arī šāds fenomens, un ir

liels prieks, ka visupirms jau mūsu vāka varone – komponiste Gundega Šmite – atsaucās aicinājumam un deva radošu impulsus, respektīvi, pirmās taktis savam pirmajam opusam, kas ir domāts diviem pianistiem, un mēs ļoti ceram, ka šī kompozīcija izvērtīsies līdz visai pilnībai.Tās nosaukums ir "Rudens saule" – skice divām klavierēm, un to var aplūkot jaunā žurnāla otrajā atvērumā.

Un tad atliek tikai šķir tālāk un mēģināt saprast, kā tad galu galā darbojas šis mehānisms. Juris Griņevičs dod vēsturisku atskatu, mēs satiekamies ar Māri Švinku un atceramies Raimondu Redbergu: Latvijas Radio fondos atrodamie ieraksti liecina, ka šis mūsu pirmais profesionālais klavieru duets pēckara gados bijis patiešām ļoti augstas kvalitātes – ne jau velti izstudējuši Gņesinu mūzikas institūtā un ieguvuši diplomu tieši šajā specialitātē. Un tad jau dodamies tālāk: Antra un Normunds Vīksnes, Nora Novika un Rafi Haradžanjans. Starp citu,

par māsām Gudbergām – zinājām, ka viņas spēlēja duetā, bet ka viņām bija tik ļoti lielu atzinība Eiropā un pēc tam Amerikā – tas patiešām bija atklājums. Paldies Ilzei Mednei, kura ar Daces Aperānes starpniecību satikās ar vienu no māsām, kas vēl ir mūsu vidū – Ingrīdu Gudbergu. 

Un kā gan bez Vitjas Vronskas un Viktora Babina, kurus mēs vēlamies uzskatīt par savējiem. Jara Tāla un Adreass Grothūzens atsaucās Gundai Miķelsonei – pasaules  slavenības, bet ļoti vienkārši, ļoti sirsnīgi labprāt dalījās savā pieredzē. Ir arī Johans Randvere, igauņu pianists, kas Latvijā labi pazīstams, un vēl divi Latvijas dueti – Rihards Plešanovs un Edgars Tomševics, kuri gan it kā uz brīdi ir pārstājuši spēlēt kopā, bet mēs ļoti ceram, ka atkal atgriezīsies pie tā. (..) Un noslēdzam šo tēmu ar Roksanu Tarvidi un Kasparu Bumbišu, kuri spēlē aktīvi un turklāt vēl ir dažādu starptautisku konkursu laureāti.

Protams, žurnālā ir vēl daži atvērumi. Vispirms man

gribētos teikt lielu paldies Vilim Daudziņam, kurš mums uzticēja dažas skices no sava komiksa jeb stāsta par Pirmajiem latviešu Dziesmu svētkiem. Vilis, iedvesmas mākts, Straupes pilī vienā agrā ziemas rītā pēc grimēšanās Dziesmu svētku filmai sāka pēkšņi zīmēt to, kā, viņaprāt, varēja izskatīties cilvēki, kas bija iesaistīti pirmajos Dziesmu svētkos:

viņš izdomā koristus, viņš izdomā vārdus, viņš skatās, kādi varēja būt diriģenti, kāda varēja būt Ķeizardārza vāvere Zigrīda, kas noskatās koristos un zem kokiem ietur maltīti, un visu noslēdz gotiņa Rasa, kura pieradusi pie koristus dziedāšanas, bet pēkšņi visi koristi ir prom un slaukšanas brīdī ir negaidīts klusums... Ir aizraujoši ļauties Viļa Daudziņa stāstam! 

Noteikti gribētu pieminēt "Citu dziesmu svētkus", par kuriem izvērstu analītisku rakstu ir devis Linards Kalniņš, un paldies arī režisoram aktierim Mārtiņam Meijeram, kurš uzticēja "Citu dziesmu svētku" scenāriju. 

Vēsmai Lēvaldei paldies par Liepājas operas simtgades rakstu, Ilona Breģe mums atgādina "Musse fest" svinības 1992. gadā, un šis raksts liekas sevišķi aktuāls saistībā ar nesen parakstīto līgumu par Vāgnera zāles atjaunošanu. Ceram uz ļoti labu rezultātu! Uldis Rudaks sveic festivālu "Skaņu mežs" 20. gadadienā, un Armands Znotiņš dod rakstu par dažiem ukraiņu komponistiem. Var jautāt, kāpēc šie, bet tikpat labi var jautāt – kāpēc ne šie. Lai cik dramatiski būtu notikumi pasaulē, šī izziņa liekas tik ļoti nepieciešama, un būsim priecīgi šo sēriju nākotnē turpināt.

***

Uzmanības lokā — klavierdueti:

  • Gundega Šmite dod cerību, ka komponēs rudens mūziku klavierduetam;
  • Gunda Miķelsone sazvana vienu no pasaules labākajiem tandēmiem — Jaru Tālu un Andreasu Grothūzenu — un pēc tam meklē periodikā ziņas par Vitju Vronsku un Viktoru Babinu;
  • Orests Silabriedis dodas viesos pie Māra Švinkas, lai atcerētos Raimondu Redbergu;
  • Liene Jakovļeva sarunājas ar Antru un Normundu Vīksnēm;
  • Ilze Medne ar Daces Aperānes starpniecību izjautā leģendāro māsu Gutbergu dueta dalībnieci Ingrīdu;
  • Anete Ašmane satiekas ar Roksanu Tarvidi-Kasparu Bumbišu un Rihardu Plešanovu-Edgaru Tomševicu;
  • Anna Marta Burve uzdod jautājumus igauņu pianistam Johanam Randverem;
  • Baiba Santa Vanaga uzklausa Rafi Haradžanjana atmiņas par Noru Noviku.

Vēl laidienā:

  • Vilis Daudziņš zīmē pirmo dziesmusvētku dalībniekus;
  • Linards Kalniņš recenzē “Citu dziesmu svētkus”, un Mārtiņš Meiers dod svētku scenāriju;
  • Armands Znotiņš izvēlas Ukrainas komponistus;
  • Ilona Breģe atceras “Musse fest” jubilejas svinības 1992. gadā;
  • Vēsma Lēvalde atgādina par Liepājas operas lielo jubileju;
  • Daiga Mazvērsīte satiekas ar pasaules ceļotāju, kontrabasistu Māri Ārentu;
  • Dāvis Eņģelis piedāvā refleksiju par mūzikas instrumentu kā cilvēka organisma sastāvdaļu;
  • Juris Griņevičs turpina pētīt mūziķu harismu;
  • Velga Kince raksta par grāmatnieku Jāni Misiņu un mūziku;
  • Uldis Rudaks sveic dzimšanas dienā festivālu “Skaņu mežs”.

Jaunus CD vērtē Ilze Cepurniece, Klāvs Kalnačs, Ēriks Miezis, Uldis Rudaks, Oskars Patjanko, Armands Skuķis, Valters Sprūdžs, Toms Treibergs, Dace Volfa, Kaspars Zaviļeiskis, Armands Znotiņš.

Uz žurnāla vāka — komponiste Gundega Šmite, fotogrāfs Jānis Porietis.

Tirdzniecības cena — 4,00 EUR.

Žurnālu var iegādāties: “Valtera un Rapas” grāmatnīcā, Narvesen, Rimi un citos lielveikalos, kioskos u. c.
Žurnāla “Mūzikas Saule” izdošanu finansē Valsts kultūrkapitāla fonds
Žurnāla galvenais redaktors — Orests Silabriedis
Izdevējs: Mūzikas un mākslas atbalsta fonds, e-adrese: saule@muzikassaule.lv