Telefoniski sazināmies ar a cappella grupas Latvian Voices vadītāju Lauru Jēkabsoni, jo grupa jau astoto reizi aicina uz a cappella festivālu, kas no 15. līdz 17. augustam norisināsies Valmierā.

Festivālā uz koncertiem un meistarklasēm ik gadu pulcējas a cappella mūzikas cienītāji, dziedātāji, mūziķi, pedagogi un vokālās mākslas interesenti. Šoreiz festivāls veltīts mūzikas izpildījuma veidam ar nosaukumu akustiski jeb bez skaņu pastiprinošām iekārtām.

Jautāta, cik populāra Latvijā ir mūzika, kas tiek atskaņota bez skaņu pastiprinošajām iekārtām, Laura Jēkabsone saka tā: "A cappella nav tā pati populārākā kultūra, un tas ir viens no iemesliem, kāpēc arī Latvijā radies šis festivāls – lai to vairāk popularizētu.

Protams, ne tikai šo gadu laikā, kopš notiek festivāls, bet arī iepriekšējos piecpadsmit gadus ļoti daudz esam koncertējušas  ārpus Latvijas, viesojoties dažādos a cappella mūzikas festivālos."

Tāpat Laura atzīmē: "Ļoti, ļoti vēlamies, lai a cappella dziedāšana Latvijā ienāktu vairāk – tā iemesla pēc, ka mēs taču esam koru zeme, dziedātāju zeme. Zeme, kas dzied. Tāpēc a cappella dziedāšana mums ir īpaši piemērota.

Skatoties uz festivāla pieaugošo meistarklašu apmeklētāju skaitu, mums ir ticība un cerība, ka šis dziedāšanas stils Latvijā tiek pietiekami labi arī popularizēts."

17. augustā pulksten 18 Valmieras sākumskolā festivāla noslēguma koncertā uzstāsies visi meistarklašu dalībnieki. Kādi īsti ir cilvēki, kas apmeklē šīs meistarklases? Vai ir vairākas vecuma grupas, vai tomēr iezīmējas tendence uz kādu konkrētu? "A cappella pavisam noteikti nepaģēr kādus ierobežojumus, un to mēs arī jūtam, apmeklējot gan citu rīkotos festivālus, gan rīkojot savējo," saka Laura. "Un tad nu noslēguma koncertā uzstāsies gan sešas jau pastāvošas vokālās vienības – turklāt pilnīgi dažāda vecuma robežās, gan arī tiks izveidota jauna a cappella grupa no visiem tiem, kas uz meistarklasēm pieteikušies individuāli – bez savas vokālās grupas. Mums ir gan jaunieši no Ventspils, kas vēl mācās skolā, pat pamatskolā, ir jauni dziedātāji un ir arī dziedātāji ar daudz lielāku dziedāšanas pieredzi."

***

Festivāla ietvaros norisināsies vairāki vokālās mūzikas koncerti:

15. augustā plkst. 19.30 privātajā saimniecībā “Mičkēni” uzstāsies tradicionālās dziedāšanas grupa “Saucējas”, kas apgūst un popularizē latviešu tautiskās dziedāšanas manieres un tehnikas, īpašu uzmanību veltot daudzbalsības tradīcijām.

16. augustā Valmieras Sv.Sīmaņa baznīcā plkst. 19.30 izskanēs koncerts “Akustiski un Telpiski”, kurā pamīšus uzstāsies vokālās grupas “Latvian Voices”, “Ēra” un “Skonai”. Telpas akustika bez skaņu pastiprinošām iekārtām, ieskaujot klausītāju 360 grādu amplitūdā, ir koncerta stūrakmens. Dažādu balsu un akustikas saspēle autentiskā veidā atgriezīs klausītāju pie a cappella dziedāšanas pamatvērtībām.

17. augustā plkst. 14.00 Valmieras Kultūras centrā jaunākos klausītājus gaidīs Valsts Akadēmiskais koris “LATVIJA” un diriģents Māris Sirmais ar Lauras Jēkabsones kora kameroperas bērniem “EJ NU EJ” uzvedumu. Kameroperas pamatā ir stāsts par pilsētas puiku, kurš izdzīvo plašu emociju gammu, nonākot tramvajā, ciemojoties pie vecmammas piejūras lauku mājās un domājot par, piemēram, tēta miegu vai laika zoba sagrauztu žogu. Gatavība aizraujošiem piedzīvojumiem un negaidītiem pavērsieniem vijas cauri krāsainajai un atraktīvajai koncertizrādei. Mārtiņa Meijera veidoto libretu, kas balstīts Marta Pujāta dzejā, papildina horeogrāfijas elementi un koša scenogrāfija.

Neatņemama festivāla sastāvdaļa ir arī meistarklases, kuras, kā ierasts, arī šogad vadīs Latvian Voices dalībnieki un arī vairāki viesmākslinieki: etnomuzikoloģe un folkloriste Zane Šmite; VAK “Latvija” mākslinieciskais vadītājs un diriģents Māris Sirmais; dziedātāja un diriģente Nora Kalniņa.