5. jūlijā Drustu luterāņu baznīcā ar restaurēto ērģeļu atklāšanas koncertu sāksies jau VIII Vēsturisko ērģeļu svētki "Latvija – ērģeļu zeme".

Ilonas Birģeles izlolotais un mūzikas mīļotāju gaidītais projekts priecēs klausītājus no Ugāles Kurzemē, Vijciema Vidzemē līdz pat Viļakas staltajam dievnamam Latgalē. Izcilu mākslinieku sniegumā piedzīvosim vēsturisko ērģeļu skanējumu kopā ar solistu balsīm, kā arī ļausimies flautas un elektriskās ģitāras saspēlēm. Par visu plašāk "Klasikai" stāsta pati Ilona Birģele.

Vēsturisko ērģeļu svētki "Latvija – ērģeļu zeme" ir vienīgais notikums, kas tik plaši atspoguļo ērģeļmākslu reģionos; tas guvis ievērojamu atzinību un kļuvis par iemīļotu pasākumu, kuru ik gadu apmeklē plašs klausītāju loks.

Šovasar plānota īpaši krāšņa un daudzveidīga programma. Centrālo vietu Vēsturisko ērģeļu svētkos ieņems 2023. gadā restaurētās vienīgās Radziņa ērģeles Vijciemā, atjaunotā instrumenta atklāšanas koncerts Drustos, tostarp unikālais Hammond vēsturiskais instruments Liepājā. Svētki norisināsies arī Kandavā, Ugālē, Valmierā, Preiļos un Viļakā. Nozīmīga vieta tiks atvēlēta latviešu komponistu radītajai ērģeļmūzikai, jaundarbiem un komponistiem – jubilāriem: Rihardam Dubram, Jānim Lūsēnam. Izskanēs astoņi koncerti, muzicēs seši izcili ērģelnieki – Aigars Reinis, Ligita Sneibe, Ilona Birģele, Atis Andersons, Diāna Jaunzeme-Portnaja. Atbalstot Ukrainas mūziķus, koncertā Ugālē piedalīsies Ļvivas filharmonijas ērģelniece Nadija Veļičko.

Vēsturisko ērģeļu svētku instrumenti ir izvēlēti apzināti, rūpīgi izvērtējot to unikalitāti un nozīmīgumu Latvijas Valsts kultūrvēsturiskajā aspektā. Katras ērģeles ir īpašas, katrām ir sava vēsture un stāsts, kuru pirms koncertiem ievadsarunā vai pēc koncertiem pie ērģelēm izstāstīs ērģelnieki un ērģeļmeistars Jānis Kalniņš. Ērģeles ir būvētas dažādos laika posmos, un katrā norises vietā tās ir radījusi cita ērģeļbūves firma vai ērģeļmeistars. Ir izraudzīti vadošo ērģeļbūves firmu un meistaru instrumenti – Kornēlijs Rāneuss, Frīgrihs Ladegasts (Vācija), brāļi Blombergi (Polija), Emils Martins (Latvia), P.C.O Hermann (Liepāja), Heriberts Kolbe (Latvija), Radziņš (Latvija), VEF Hammonds. Pat ja instrumenti ir būvēti vienā laika periodā, meistaru rokraksti ērģeļu būvē ļoti atšķiras.

***

5. jūlijā pl. 19 Drustu evaņģēliski luteriskajā baznīcā notiks restaurēto ērģeļu un arī festivāla atklāšanas koncerts. Muzicēs ērģelnieks Aigars Reinis un tenors Mārtiņš Zvīgulis.

6. jūlijā pl. 18 notiks koncerts Concerto barocco Kandavas luterāņu baznīcā, kurā uzstāsies ērģelniece Diāna Jaunzeme-Portnaja un soprāns Nora Kalniņa.

14. jūlijā pl. 19 Vijciema luterāņu baznīcā būs iespēja dzirdēt ģitāras un ērģeļu dialogus ērģelnieces Ilonas Birģeles un ģitārista Armanda Alkšņa izpildījumā.

28. jūlijā pl.13 Valmieras Svētā Sīmaņa baznīcā skanēs "Dziesmas sirdij un priekam". Uzstāsies ērgēlniece Ligita Sneibe un flautists Hokans Sundīns (Zviedrija).

3. augustā pl. 16 Viļakas katoļu baznīcā koncertā "Mūzika debesīm. CD prezentācijas koncerts" tiksies Ilona Birģele un soprāns Ilze Grēvele-Skaraine.

9. augustā Liepājas Lutera baznīcā Hammond ērģeles spēlēs Atis Andersons un pie ērģelēm būs Ilona Birģele.

16. augustā pl. 19 Ugāles luterāņu baznīcā koncertā "Saucot uz mieru" ērģeles spēlēs Ļvivas (Ukraina) filharmonijas ērģelniece Nadija Veļičko. Koncerta laikā savāktie ziedojumi tiks izmantoti profesionālo mūziķu atbalstam Ukrainā. 

23. augustā festivālu noslēgs koncerts Preiļu katoļu baznīcā. Koncerts sāksies pl. 19 un tajā klausītājus priecēs ērģeļu duets Riga Organum Duo, kurā muzicē Ilona Birģele un Diāna Jaunzeme-Portnaja.

Koncertos varēs dzirdēt latviešu komponistu radīto ērģeļmūziku jaundarbus, īpašu uzmanību pievēršot šā gada jubilāriem Rihardam Dubram un Jānim Lūsēnam. "Katrai koncertprogrammai būs savs stāsts – tiks atskaņots ļoti bagātīgs un daudzveidīgs un, kā ierasts, pat mazliet eksperimentāls repertuārs. Katrā norises vietā instrumentu karalieni būs iespēja dzirdēt dialogā ar dažādiem sastāviem, tostarp VEF Hamond vēsturisko instrumentu duelī ar stabuļu ērģelēm," atklāj festivāla rīkotāji.