Babītes novada jauktais koris "Maska" atraktīvā diriģenta Jāņa Ozola vadībā 31. jūlijā devies uz Zviedrijas pilsētu Gēteborgu, lai 3. augusta vakarā sacenstos ar deviņiem Eiropas koriem starptautiskajā amatierkoru konkursā “Eirovīzijas koris 2019”.

Turēt īkšķus par mūsējiem varēs, vērojot konkursa tiešraidi Latvijas Televīzijas 1. kanālā no plkst. 21.25, un par šo satraucošo notikumu "Klasikai" plašāk stāsta LTV Kultūras redakcijas vadītāja Ieva Rozentāle.

Koris “Maska” uz Gēteborgu devies gandrīz taisnā ceļā no Japānas, kur aizvadīta kolektīva līdz šim vērienīgākā turneja. Tā bijusi arī atzinībām bagāta.

Korim “Maska” Gēteborgā būs jāsacenšas ar kolektīviem no Beļģijas, Dānijas, Vācijas, Norvēģijas, Skotijas, Slovēnijas, Zviedrijas, Šveices un Velsas.

Atšķirībā no konkursa “Eirovīzijas gada koris”, kas 2017. gadā tika aizvadīts Rīgā, Gēteborgā uzvarētājs tiks noteikts divās kārtās. Pirmajā kārtā visi desmit kori izpildīs četras minūtes garu a cappella priekšnesumu. Pēc tam žūrija apspriedīsies un dalībai fināla kārtā izvirzīs trīs korus. Finālistiem būs jāizpilda īpaši finālam sagatavota četras minūtes gara a cappella programma. Uzvarētājus noteiks profesionāļu žūrija. Konkursa uzvarētājs saņems ne vien uzvarētāja titulu, bet arī iespēju nākamgad doties uz Pasaules koru spēlēm Beļģijā.

Tiešraidi LTV1 komentēs LTV kultūras raidījumu vadītāji – Kristīne Komarovska un Jānis Holšteins-Upmanis. Piecas minūtes pirms tiešraides pieslēguma – atskats uz to, kā korim veicies Gēteborgā līdz lielajam notikumam.

Svaigā atmiņā vēl pirmais Eirovīzijas koru konkurss, kas 2017. gada vasarā notika Rīgā – toreiz visas organizatoriskās rūpes uzņēmās Latvijas puse. Latvijas Televīzijas ļaudis tiek aicināti talkā arī šoreiz, jo konkurss notiek ar Eiroradio atbalstu.

"Konkurss gan netiek rādīts pašā Gēteborgā – Zviedrijas televīzija to rāda, bet paši neproducē, jo producēšana ir starptautiska – mēs šo projektu veidojam kopā, vairākām valstīm sadarbojoties,” stāsta Rozentāle. "Mūs koordinē Šveice – Eiropas Raidorganizāciju apvienība (EBU), un arī mazā 'kopīraitera' jeb programmas piederības zīmīte piederēs tieši viņiem; es šīs apvienības vārdā strādāju Gēteborgā un esmu viena no šī projekta vadošajām producentēm.”

Otrs vadošais producents ir Pīters Maniuri no Londonas BBC, kura galvenie pienākumi saistīti ar režiju.

"Pīters Maniura ir tas pats režisors, kurš bija pie mums gan uz Eirovīzijas koru konkursu, gan tas pats, kurš Rīgā nofilmēja un pasaulei parādīja koncertu "Dzimuši Rīgā", kas notika pie Latvijas Nacionālās operas kultūras galvaspilsētas pasākumu ietvaros 2014. gadā.

Līdz ar to esam jau labi sastrādājušies. Ļoti svarīgs ir BBC atbalsts un viņa redzējums, kopīgais uzstādījums. Savukārt es palīdzu ar daudzām praktiskām lietām, turklāt man ir arī zināma pieredze ar kormūziku. Līdz ar to

viss projekts, uzstādījums faktiski nāca no mums – no Latvijas un manis; iedvesma gan jātur visu laiku klāt, jo bieži vien daudzas valstis it kā neredz un neizprot kormūzikas milzīgo iespaidu, kādu tā var atstāt uz skatītājiem un cik labi tā uzrunā publiku.

Kolēģi Eiropas Raidorganizāciju apvienībā par to ļoti priecājas un brīnās – ai, cik interesanti, ka arī "parasti" cilvēki to var skatīties, un tas nemaz nav tik sarežģīti – ka tā ir mūzika, kas var uzrunāt jebkuru."

Vairāk un plašāk šeit!