Viens no "Lielās mūzikas balvas 2019" nominantiem kategorijā "Gada uzvedums" ir Frānsisa Pulenka operas "Karmelīšu dialogi" iestudējums Latvijas Nacionālajā operā, un viena no šī iestudējuma dalībniecēm ir Ieva Parša, kura iejutusies mātes Marijas tēlā. Kas 2019. gadā iedvesmojis mūsu brīnišķīgo mecosoprānu?

"Pirmais brīdis, kas nāk prātā, ir tieši "Karmelīšu dialogu" sakarā, bet tam ir mazliet senāka vēsture un tikai neliels pieskāriens "Karmelīšu dialogiem"... Reiz piedalījos laikmetīgās kamermūzikas koncertā nelielā kafejnīciņā, kas vēl aizvien atrodas aiz Nacionālā teātra, kanāla malā, tikai nu jau ar citu nosaukumu. Dziedāju Gundegas Šmites divas dziesmiņas franču valodā un vēl daudz ko citu. Koncerts bija jauks un publikai ļoti patika.

Pēc koncerta pie manis pienāca divas kolosālas, mūzikas iedvesmotas kundzes, lai pateiktos par koncertu un pastāstītu, cik ļoti viņām ir paticis, cik iespaidotas jūtas un cik bijis jauki un kolosāli.

Vienā brīdī viņas jautā - kādā valodā es esot dziedājusi? Atbildēju, ka franču. Ak, tā? Nu, nemaz nevarēja pateikt! Es domāju - ārprāts... Laikmetīgajā mūzikā jau grūti sazīmēt pat latviešu valodu, it sevišķi Gundega Šmite ļoti mīl rotaļāties ar zilbēm un dažādiem vibrato.

Var sanākt tā, ka neviens neko nesapratīs. Un tad viena no kundzēm saka - viņa esot franču valodas skolotāja... O, tad varbūt tieši tas ir tas, kas man ir vajadzīgs? Jauka tikšanās, sāksim sadarbību! Un patiesi! Sāku sadarbību ar šo kundzi, kuras vārds ir Edīte Bērziņa - viņa savulaik man palīdzēja iestudēt Masnē Šarlotes partiju, kas ir diezgan apjomīga. Tā nu kopā ar viņu studējām un nonācām līdz pat "Karmelīšu dialogiem".

Vienmēr, kad man kaut kas jāzina un jādzied franču valodā, uzmeklēju Edīti - viņa ir ļoti atsaucīga, unikāla personība. Arī "Karmelīšu dialoga" sakarā viņas dzīves gājums ir līdzīgs - Edīte augusi mūķeņu vidē ārpus Latvijas, Vācijā - tas ir īpašs stāsts.

Visus dialogus Operā iestudēju kopā ar Edīti, kura ļoti jūt līdzi visai mūzikas un kultūras dzīvei un ir vienkārši apburoša un iedvesmojoša sieviete."