Pēc ārkārtējās situācijas beigām “Klasikā” sveicam pirmo studijas viesi – diriģentu Gunti Kuzmu!

12. jūnijā pulksten 19.00 Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris piedāvā iegrimt vasarīgā muzikālā noskaņā, klausoties koncertu "LNSO un Mocarta "Mazā nakts mūzika" vasaras vakarā". Tiešraidē to piedāvās "Klasika".

Programmā skanēs Mocarta, Ķeniņa, Brāmsa un Stravinska skaņdarbi, bet solists būs klausītāju iemīļotais pianists Reinis Zariņš, savukārt diriģenti – Andris Poga un Guntis Kuzma.

Koncerts skanēs gan klātienē, gan tiešsaistē. Klātienē būs pieejamas 50 klausītāju vietas, savukārt tiešsaistes koncertu neierobežotā skaitā ikviens aicināts baudīt savā vasarīgajā noskaņā – pie jūras, vasarnīcas paēnā vai mājās pie atvērta loga. Digitālā biļete ļaus koncertu noskatīties līdz 20. jūnijam.

Vaicāts, kā radusies ideja, ka vienā koncertā pie diriģenta pults stāsies divi diriģenti, Guntis atklāj: “Uz šo ideju mūs piespieda pandēmijas apstākļi un sanitārais protokols –

bija jāmeklē risinājumi, kā varētu dažādot sastāvus, lai vienlaicīgi uz skatuves nepulcētos liels skaits mūziķu, un tie, kas iesaistīti vienā, otrā vai ceturtajā skaņdarbā, arī varētu mainīties, tāpēc mums ir četri dažādi sastāvi.

Sākumā, kad bija pirmās ziņas par to, ka drīkst pulcēties 25 cilvēki, mēs faktiski ar šo skaitu arī rēķinājāmies. (..) Ievērojam divu metru distanci un bieži vien pat vairāk. Kamerorķestra sastāvs būs izkaisīts pa visu skatuves platformu."

Kā tas ir - mūziķiem saklausīt vienam otru, ievērojot šādu distanci, un – kā šķiet diriģentam no pults: vai skaņa veidojas labāk vai sliktāk?

"Es teiktu, ka šie mums ir absolūti zināmi apstākļi, jo arī lielākā sastāvā mēdz būt tieši šādas distances starp mūziķu grupām, kas sēž dažādos flangos. Šajā situācijā vienkārši bija drusku jāpierod gan man kā diriģentam, gan arī pašiem mūziķiem saspēlējoties. Lai ievērotu divus metrus, izvietojums radikāli mainījies."

Četri sastāvi, četri skaņdarbi, un divi no tiem būs Gunta Kuzmas pārziņā. Tās būs divas vakarīgas serenādes. "Brāmsa Otrā serenāde netiek bieži atskaņota, lai gan to pats esmu spēlējis, kad vēl strādāju Sinfonietta Rīga sastāvā. Pagājuši vairāk nekā desmit gadi, šis atskaņojums aizmirsies, un varu ķerties klāt pie jaunām idejām. Otrs būs absolūts hīts, kuru var nodungot jebkurš – nu, vismaz sākumu – Mocarta "Mazā naktsmūzika",” pasmaida Guntis un piekrīt, ka šie skaņdarbi būs gan atslodze no Tālivalža Ķeniņa un Igora Stravinska opusiem, kurus diriģēs Andris Poga, gan gādās par vasarīga vakara noskaņojumu.

“Vispār jau vēsturiski Brāmsa abas serenādes muzikologi vērtē kā ieskriešanās ceļu uz viņa lielajiem simfoniskajiem opusiem, jo Brāmss esot ārkārtīgi baidījies ķerties klāt simfonijai -

gribējis nogaidīt un būt absolūti pārliecināts gan par formveidi, struktūru un instrumentāciju - visu, kas saistās ar lielās būves – simfonijas - arhitektūru, bet es gan neteiktu, ka šis būtu kaut kāds ieskriešanās ceļš – arī šajās serenādēs varam redzēt visas šķautnes, ko vēlāk redzam Brāmsa mūzikā."

Interesentiem jādodas uz “Biļešu Paradīzes” mājaslapu, kur var nopirkt gan klātienes biļetes, gan atrast saiti, kas tālāk novirza uz digitālās biļetes kodu. Tātad bus trīs iespējas – vērot koncertu klātienē Lielajā ģildē, otra – klausīties tiešraidi "Klasikas" ēterā vai tīmeklī, un trešā - izmantojot digitālo biļeti jeb digitālo pieejas kodu, koncertu noklausīties vairākkārt īdz 20. jūnijam.