"Jānis Porietis latviešu kultūrā atstājis ļoti labu devumu. (..) Viņš bija īstajā vietā," uzskata Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskolas direktors Vigo Račevskis.

Šodien, 14. novembrī, komponista, pedagoga, Latvijas Radio skaņu režisora un savulaik arī Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas direktora Jāņa Porieša (1953-2021) 69. dzimšanas dienas atcerē pulksten 16 skolā notiks svinīgs un saviļņojošs brīdis: Jāņa Porieša ģimene skolai dāvinās komponista klavieres, pie kurām tapušas daudzas skaistas kompozīcijas. Instrumentu būvējis leģendārais klaviermeistars Juris Kļaviņš, bet restaurējis – klavierbūvētāja Jāņa Kalniņa skolnieks Kārlis Kokarēvičs. Uz sirsnīgo ceremoniju īpaši tiek gaidīti komponista audzēkņi, draugi, kolēģi, laikabiedri.

Dina Dūdiņa-Kurmiņa: Šodien jūsu vadītajā skolā gaidāms skaists notikums – tiks  dāvinātas Jāņa Porieša klavieres, un tas notiks tieši viņa dzimšanas dienā. Kāda ir šī dāvinājuma priekšvēsture?

Vigo Račevskis: Jāņa Porieša ģimene ieradās pie mums ar jautājumu, kur lai liek komponista klavieres, jo ģimenē tās vairs neviens nespēlē. Nolēmām, ka klavieres ar prieku esam gatavi pieņemt mūsu skolā!

Instrumentu novērtēja un restaurēja klaviermeistars Kārlis Kokarēvičs, kurš ir Jāņa Kalniņa skolnieks: kad klavieres atveda pie mums, izmēģinājām tās un sapratām, ka tās patiesi ir ļoti labas. Šis ir viens ļoti labs dāvinājums, ko ar sirsnīgu pateicību no Poriešu ģimenes esam pieņēmuši.

Šis dāvinājums Cēsu Mūzikas vidusskolai nav nejaušs, jo Jānis Porietis savulaik bija šīs skolas direktors.

Jā, tieši lielajā pārmaiņu laikā – no 1991. gada līdz 2000. gadam. Turklāt Jānis Porietis ne tikai vadīja šo skolu, bet arī komponēja. Tas bija ļoti sarežģīts laiks… Vadīt skolu un komponēt – tās ir divas dažādas lietas, kas jāsavieno – radošais ar birokrātisko. Bet domāju, ka

Jānis Porietis latviešu kultūrā atstājis ļoti labu devumu.

Un jums jau jābūt arī mazliet lepnam, ka komponista klavieres būs tieši jūsu skolā, jo Jānis Porietis taču savulaik strādāja arī Gulbenē, Ērgļos, arī Dārziņskolā, tomēr instruments nonācis tieši pie jums. Kurā telpā tas atradīsies? 

Tā būs teorijas klase – otra lielākā telpa mūsu skolā, kur ik dienu nepieciešamas labas klavieres.

Tās ir patiešām skanīgas un ļoti labas, savulaik tās būvējis leģendārais klavieru būvētājs Juris Kļaviņš. Tāpēc teorijas klasē tās ļoti, ļoti labi noderēs un tiks lietotas visu laiku.

Šīs dienas svinīgais pasākums nebūs domāts plašai publikai. 

Lai gan teorijas klase ir otra lielākā telpa aiz ērģeļzāles, tās ietilpība ir ierobežota – aptuveni trīsdesmit cilvēki. Tāpēc gribu teikt tā: īpaši aicināti ir tie, kuri bijuši ciešā saskarē ar Jāni Porieti – viņa skolēni, studenti, kolēģi, laikabiedri, draugi.

Kāds, jūsuprāt, ir Jāņa Porieša kā Cēsu Mūzikas vidusskolas vadītāja galvenais devums? 

Tas bija laiks, kad vidusskolas pārveidoja par koledžām un pēcāk atkal atpakaļ par vidusskolām. Tās bija ļoti daudzas izmaiņas, un birokrātiskais slogs, kas bija uz direktora pleciem, bija milzīgs. Domāju, ka

Jānis Porietis godam noturēja šo skolu šajā laikā – viņa skolnieki, mani šībrīža kolēģi ar ļoti pateicīgu vārdu vienmēr atceras Jāni Porieti. Viņš bija īstajā vietā.