Jau šovakar notiks "Lielās mūzikas balvas 2022" pasniegšanas ceremonija un laureātu koncerts, ko tiešraidē no Latvijas Nacionālās operas piedāvās "Klasika", turklāt tieši "Klasikas" klausītāji būs tie, kuri pirmie uzzinās laureātu vārdus...

Par to, kā šogad tiek rīkota ceremonija un kādi pārsteigumi tajā gaidāmi, svētku rītā telefonintervijā stāsta "Lielās mūzikas balvas" pasniegšanas ceremonijas rīkotājinstitūcijas "Latvijas Koncerti" vadītājs, ceremonijas idejas autors un producents Guntars Ķirsis.

Liene Jakovļeva: Lai gan ierasts, ka daudzas lietas, kas saistītas ar ceremonijas norisi, pirms tām nedrīkstam atklāt, jautāšu tev, kāds šis vakars veidosies no muzikālā aspekta? 

Guntars Ķirsis: To lielo noslēpumu, protams, mēs nezinām neviens - arī mēs, balvas rīkotāji, nezinām, kuri būs "Lielās mūzikas balvas 2022" ieguvēji. Bet noslēpums nav paši mākslinieki, kuri nominēti Lielajai mūzikas balvai. Un tieši viņi šovakar būs galvenie varoņi uz Operas skatuves. Žūrija strādājusi ārkārtīgi intensīvi: apjoms, kas bijis jānoklausās, bijis milzīgs, un mūsu Latvijas mūzikas kopainu, kāda tā šobrīd izskatās, koncentrētā veidā šovakar redzesim uz opernama skatuves. Dzirdēsim gan Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri ar fragmentu no Vāgnera operas "Tanheizers", dzirdēsim arī orķestri "Sinfonietta Rīga", un pirmo reizi Latvijā jau "Berlīnes filharmoniķu" pirmās vijoles statusā uz skatuves kāps Vineta Sareika: mūsu zvaigzni pēc godpilnā posteņa ieņemšanas Latvijā redzēsim pirmoreiz. Otrajā daļā Latvijas Nacionālās operas orķestris būs tas, kurš ar dažādiem priekšnesumiem veidos muzikālo mugurkaulu: skanēs fragmenti gan no Vāgnera un Pučīni operām, gan Jāņa Kalniņa "Hamleta". Ļoti, ļoti būtiska iezīme šajā gadā ir tāda, ka diezgan daudzi nominanti pārstāv džeza mūzikas nozari: žūrija, vērtējot aizvadīto gadu, bijusi labvēlīga džezam. Līdz ar to uz Operas skatuves izveidosim improvizētu džeza klubiņu, kurā satiksies gan Latvijas džeza meistari, gan no Ņujorkas īpaši uz "Lielās mūzikas balvas" ceremoniju atbraukusī Arta Jēkabsone.

Vai arī šogad varam sagaidīt nominantu aizraujošās vizītkartes video formātā?

Protams! Vienmēr liels prieks un gandarījums strādāt kopā ar režisoru Robertu Rubīnu, kurš vizītkartes par māksliniekiem allaž veido ar ārkārtīgi lielu mīlestību. Īsā laikā parādīt visu mākslinieka varēšanu un daudzveidīgo darbību ir sarežģīti, bet šīs mazās mākslinieciskās epizodes ar Oresta Silabrieža trāpīgajiem tekstiem arī šogad varēsim redzēt pirms katras balvas pasniegšanas.

Zinu, ka personības, kuras pasniegs balvas, tu noteikti neatklāsi - tā vienmēr ir viena no lielajām intrigām. Taču zinām, ka Intam Teterovskim, kuru sirsnīgi varam dēvēt par "Lielās mūzikas balvas" pasniegšanas ceremonijas veterānu, līdzās būs mūsu "Klasikas" kolēģe.

Jā, brīnišķīgā Anete Ašmane-Vilsone, kura strādā gan "Klasikā", gan Latvijas Televīzijā. Ir patīkami, ka ceremoniju vadīs divi mūzikas jomā zinoši cilvēki un darīs to ar vislielāko cieņu un sirsnību pret potenciālajiem balvas ieguvējiem. Taču pašas balvas pasniedzēju sakarā varu atklāt: šogad svinam balvas pasniegšanas 30. jubileju, tāpēc pasniegšanas koncepts paredz gan atskatu pagātnē, gan skatu nākotnē - kāda varētu izskatīties Lielā mūzikas balva, piemēram, pēc trīsdesmit gadiem. Un kas ir ārkārtīgi patīkami: gatavojoties ceremonijai, uzrunājām arī pašus pirmos Lielās mūzikas balvas laureātus, kuri saņēma balvas 1994. gadā, un liela daļa no laureātiem būs klātesoša - gan Pēteris Vasks, gan Aija Kukule, gan Arnis Mednis. Arī viņus mēs varēsim šovakar sastapt Baltajā namā.

Vai klātienē varēsim sastapt arī abas mūža balvas ieguvējas?

Klātienē gan varēsim sastapt tikai vienu balvas ieguvēju - tā būs Aina Bajāre, bet otrai laureātei - Lilijai Greidānei - balvu un ziedus nogādāsim: ticu, ka viņa ceremonijas norisi vēros televīzijas ekrānā.