7. jūnijā pulksten 20 Lielajā ģildē Rīgas festivāla atklāšanas koncertā "Bezgalības krelles" Latvijas Radio koris diriģenta Kaspara Putniņa vadībā, piedaloties arī sitaminstrumentālistam Guntaram Freibergam un kontrabasistam Viktoram Veļičko, pirmatskaņos astoņu latviešu komponistu jaundarbus, kuru vidū – arī Annas Fišeres kompozīcija "Zeme" jeb "Gaia", kas pasaules pirmatskaņojumu jau piedzīvojusi maijā Latgales vēstniecībā "Gors", bet nu tā iekļausies koncertā "Bezgalības krelles".

Anete Ašmane-Vilsone: Tev šajā konceptuālajā programmā tikusi mums vistuvākā planēta – Zeme, kuru apdzīvojam. Taču, lasot tava skaņdarba aprakstu, ir skaidrs, ka tu to Zemi esi iztēlojusies bez cilvēkiem. Kādas bija tās sajūtas? Vai jums iedalīja šīs planētas, vai jūs paši varējāt izteikt savas vēlmes? Kā tu nonāci pie Zemes?

Anna Fišere: Man Zeme tika iedalīta – to izdarīja Sigvards Kļava, un esmu ļoti priecīga, ka man tikusi tieši Zeme. 

Kāpēc tu esi priecīga par to?

Jo tā ir planēta, uz kuras mīt dzīvība; tā ir mājvieta dabas un dzīvo būtņu daudzveidībai, tā ir planēta, uz kuras iespējams elpot, pa kuru varam staigāt un kuru varam sajust. 

Tomēr tu savā mūzikā izvēlējies to atbrīvot no cilvēkiem, atstājot tikai dabu un dzīvniekus. Vai tev šķiet, ka tā būtu labāk? Vai dabai būtu labāk, ja cilvēks neiejauktos visā procesā?

Jā. Pēdējos gados man tāda sajūta ir radusies, ka cilvēki kļūst arvien mazāk šīs planētas cienīgi. Kad domāju par mūsu planētu bez cilvēkiem, tā man šķiet harmoniskāka. Jā – tas atslēgas vārds ir "harmoniska".

Esam dzirdējuši tavu "Koku operu" un operu "Vēsā", arī kordarbus, instrumentālo kamermūziku un plašāka sastāva mūziku. Bet kas muzikāli varētu raksturot tieši šo tavu darbu ar nosaukumu "Gaia"?

Tas varētu būt tāds vienmērīgs plūdums un arī miers. 

Vai toreiz maijā biji klāt Latgales vēstniecībā "Gors", kad Latvijas Radio koris pirmatskaņoja tavu opusu? Un kādas bija sajūtas?

Šī ir mana pirmā sadarabība ar Latvijas Radio kora lielo sastāvu, kas jau pats par sevi ir liels notikums... Pirmatskaņojums izskanēja ļoti labi, un interesanti bija klausīties arī kolēģu darbus. Manuprāt, šis būs izcils koncerts!

Vairāk – audioierakstā.

***