Ar ērģeļmūzikas koncertu piektdien, 14. aprīlī pl. 19.00 Rīgas Domā notiks jaunā nacionālā ierakstu kompānijā "SKANI" izdotā dubultalbuma (CD) un arī izdevniecībā Musica Baltica izdotā ilgi gaidītā Alfrēda Kalniņa ērģeļmūzikas nošu krājuma atklāšanas svētki, par kuriem telefonintervijā plašāk vēsta Rīgas Doma mūzikas direktors, ērģelnieks AIGARS REINIS, kurš ir gan šī nošu izdevuma sastādītājs un redaktors, gan jaunajā albumā ieskaņojis visu Alfrēda Kalniņa ērģeļmūziku. 

Kādreizējā Rīgas Doma ērģelnieka Alfrēda Kalniņa ērģeļmūziku abu izdevumu atklāšanas koncertā izspēlēs tieši viņš – Aigars Reinis.

Šis ir ilgi gaidīts un nepieciešams notikums, jo pilns A. Kalniņa ērģeļmūzikas izdevums līdz šim nav piedzīvots. Iepriekšējais izdevums iznācis tālajā 1979. gadā, kurā visa mūzika pat netika apkopota, kādēļ daļa tās vēl joprojām bija pieejama tikai rokrakstos arhīvu krājumos. Savukārt noklausīties izcilā ērģeļvirtuoza mūziku ērģelēm kopumā vispār nebija iespējams. Nu mums ir lieliska iespēja apzināt visu A. Kalniņa devumu, izsakot cerību, ka līdz komponista jubilejai 2029. gadā tā nonāks ērģelnieku pastāvīgā repertuārā un varēs skanēt Latvijas un pasaules koncertzālēs. Abi izdevumi iznākuši pateicoties VKKF atbalstam un ieraksts arī sadarbībā ar Rīgas Domu.

Alfrēds Kalniņš ir viens no izcilākajiem un daudzpusīgākajiem latviešu komponistiem – viņa daiļrade ar tuvu pie 900 skaņdarbiem ir viens no bagātākajiem devumiem latviešu mūzikas vēsturē. Ievērojamākais latviešu solodziesmas meistars, viens no nacionālās operas pamatlicējiem. Radījis simfonisko mūziku, skatuves mūziku, kordarbus, klaviermūziku un ērģeļdarbus. Bijis Dziesmu svētku virsdiriģents, Latvijas konservatorijas rektors, mūzikas kritiķis, publicists, pedagogs, pianists koncertmeistars un ērģelnieks. Neparasti plaša ir A. Kalniņa dzīvesvietu ģeogrāfija – dzimis Cēsīs, mācījies Rīgā, studējis Sanktpēterburgas konservatorijas ērģeļu klasē, strādājis Pērnavā, Liepājā, Tērbatā (tagad – Tartu), Rīgā un arī Ņujorkā.

Būdams sava laika spožākais Latvijas ērģeļu virtuozs, Alfrēds Kalniņš ir arī viens no ērģeļmūzikas žanra pamatlicējiem latviešu mūzikā. Ziemeļnieciska izjūtu bagātība saskarē ar dabu – tā ir viena no Alfrēda Kalniņa romantiskās muzikālās individualitātes lielākajām īpatnībām. Viņš atrod šai savai smalkjūtīgās lirikas dominantei vietu arī ērģeļmūzikas tradicionāli grandiozajā, plašo mūzikas dimensiju skaņu celtnē. Albumā hronoloģiskā secībā virknēti visi A. Kalniņa ērģeļdarbi – no pirmās kompozīcijas ērģelēm – Fantāzijas solminorā (1901) –, kas sacerēta, mācoties Sanktpēterburgas konservatorijā, līdz pat mūža nogalē radītajām monumentālajām Variācijām par Jāzepa Vītola tēmu (1949), kas tapušas pēc Latvijas otrreizējās sovjetiskās okupācijas un kurās komponista bagātā harmoniju un ērģeļu faktūras tehnika 12 variācijās lietota ar lakonisku izteiksmību. Albumā dzirdamas gan muzikālas pastorāles, kas ir pats raksturīgākais Kalniņa ērģeļmūzikas izteiksmes tips (iezīmīgs ar gleznainām skaņu krāsām, mīkstām melodiskajām kontūrām un vijīgu ritmiku), gan mūzika ar patētisku, dinamiski dramatisku vēstījumu ar dziļiem kontrastiem starp itin kā trauksmainas urbānistiskas pasaules tēlu un gandrīz vai idilliska apmiera piepildītām pastorālām epizodēm.

Aigars Reinis kopš 2019. gada ir Rīgas Doma mūzikas direktors un Katedrāles ērģelnieks, daudzus gadus bijis Latvijas Radio kora mākslinieks un solists, vokālo grupu Schola Cantorum Riga un Ars Antiqua Riga dalībnieks. Studējis J. Vītola Latvijas Mūzikas Akadēmijā profesora T. Dekšņa ērģeļklasē, kur 2001. gadā ieguvis maģistra grādu, koncertējis daudzviet Eiropā, ASV, Kanādā un Japānā. Divkārtējs Lielās Mūzikas balvas laureāts – 2019. gadā par izcilu darbu ansamblī un 2021. gadā par izcilu sniegumu gada garumā. Šis ir jau trešais izdevniecības “SKANi” albums, kura ieskaņojumu veicis ērģelnieks A. Reinis. Musica Baltica kā redaktors izdevuma tapšanā piedalījies pirmo reizi.

Abi izdevumi būs pieejami atklāšanas koncertā piektdien, 14. aprīlī Rīgas Domā pl. 19.00, kā arī no 14. aprīļa veikalos Rīgā, nošu izdevums - Musica Baltica veikalā. No 26. maija albums būs pieejams gan CD formātā, gan digitāli populārākajās mūzikas straumēšanas un lejupielādes platformās.

Abos izdevumos ietverto Alfrēda Kalniņa ērģeļskaņdarbu saraksts:

CD 1

1. Fantāzija | Fantasia

2. Pastorāle nr. 1 | Pastorale No. 1

3. Introdukcija un allegro | Introduzione et Allegro

4. Klostera idille | Cloister Idyll

5. Scherzo

6. Ziemassvētku šūpuļdziesma | Christmas Lullaby

7. Kāzu maršs | Wedding March

8. Procesija | Procession

9. Variācijas par Jāņa Kalniņa tēmu | Variations on a Theme by Jānis Kalniņš

 

CD 2

1. Agitato

2. Svētvakars | Sabbath Eve

3. Svinīgs ievads no operas Baņuta (autora transkripcija) | Stately Overture from the opera Baņuta (transcription by the composer)

4. Sēru maršs no operas Baņuta (autora transkripcija) | Funeral March from the opera Baņuta (transcription by the composer)

5. Prelūdija | Prelude

6. Pastorāle nr. 2 | Pastorale No. 2

7. Variācijas par Jāzepa Vītola tēmu | Variations on a Theme by Jāzeps Vītols

8. Himna manai dzimtajai zemei (Tālivalža Dekšņa transkripcija) | A Hymn to My Native Land (1908–1911) (transcription by Tālivaldis Deksnis)