Ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu atsākam pārraižu ciklu Post factum, un šīs sezonas pirmajā raidījumā  Maruta Rubeze aicinājusi trīs ekspertus – Borisu Avramecu, Laumu Mellēnu un Armandu Znotiņu atsaukt atmiņā aizvadītās vasaras spilgtāko pieredzi.

Borisam Avramecam tā saistīta gan ar seno mūziku Mazajā ģildē (programmā „Itāļu baroka šedevri” 7. jūlijā muzicēja viesi kontrtenors Marniks De Kats, Romina Liška pārsteidza ar voirtuozo viola da gamba spēli, un brīnišķīgi sastāvā iekļāvās vijolniece Agnese Kanniņa un klavesīniste Ieva Saliete), gan ar diriģenta Andra Pogas vadītajiem koncertiem – pasaules līmeņa virsotnēm – R. Vāgnera operas „Tristans un Izolde” koncertuzvedumu Cēsu Mākslas festivālā 9. jūlijā, "LNSO vasarnīcas" piedāvājumu  Ventspils koncertzālē „Latvija” programmā „LNSO un Prometejs” 20. augustā (solists A. Skrjabina mūzikā - Andrejs Korobeiņikovs), kā arī 31. augusta koncertu 25. Starptautiskajā Garīgās mūzikas festivālā Sv. Pētera baznīcā ar A. Cemlinska, O. Mesiāna opusiem, bet īpaši – Ģerģa Ligeti „Rekviēmu” (solisti soprāns Jerī Sū, mecosoprāns Virpi Raisanena, VAK Latvija, LNSO).

19. augustā Ventspilī mūsu pieredzes bagāto ekspertu sajūsmināja Stīva Reiha „Tuksneša mūzika” diriģenta Gunta Kuzmas vadītajā priekšnesumā. B. Avrameca komplimenti nonāca arī pie mūsu izcilā soprāna un jubilāres Ingas Kalnas, kura līdzās Verdi koncertprogrammai 14. augustā kopā ar LNO orķestri Mārtiņa Ozoliņa vadībā, vēl arī tandēmā ar pianisti Diānu Ketleri sniedza bezgala skaistu un bagātīgu programmu (G. Pelēča vokālā cikla pirmatskaņojums, latviešu klasikas, vācu romantisma, angļu baroka, franču, norvēģu vokālās kamermūzikas pērles) Mazajā Mežotnes pilī 3. septembrī.

Labi vārdi adresēti notikumiem brīvdabā - gan „Jūrmalas festivālam” un tā tradicionālajam gala koncertam „Dzimuši Latvijā” (izceļot čellistes Margaritas Balanas, sitaminstrumentālistes Sonjas Misiņas un jo īpaši diriģenta Aināra Rubiķa interpretētās B. Britena „Četras jūras interlūdijas” no operas „Pīters Graimss”),  „Rīgas ritmiem” un īpašajiem viesiem Modern Standards Supergroup (sastāvā bundzinieks Billy Cobham, trompetists Randy Brecker, saksofonists Bill Evans).

Lauma Mellēna uzbur pārsteidzošo gaisotni divās muzikālā teātra pirmizrādēs -  komponistes Annas Ķirses operā „Vēsā” Valmieras vasaras teātra festivālā, kā arī pirms 100 gadiem tapušās Alfrēda Kalniņa operas „Baņuta” dekonstruēto un mūsdienu kontekstiem apaudzēto versiju Tallinas ielas kvartālā „Tu jau zini kur”.

Armands Znotiņš, savukārt, saliek akcentus Orķestra „Rīga” 50. jubilejas koncertam un pirmatskaņojumiem 3. septembrī (viena no LR3 Klasika aizvadītās vasaras tiešraidēm), kādā no ceturtdienām dodas klausīties Matīsa Čudara un Platona Buravicka jaundarbus uz „Totaldobži”, daudz laba un būtiska tikšanās laikā Armandam sakāms arī par notikumiem mākslas centrā ZUZEUM, bet… pārraide jau tuvojas noslēgumam, kurā vēlreiz atgriežamies VAK "Latvija" Garīgās mūzikas festivālā, lai pagodinātu iepazīšanas vērto ukraiņu mūziku, kas bagātīgi izskanēja viesdiriģenta Oleksandra Vaceka vadītajā programmā Sv. Pētera baznīcā 8. septembrī, kā arī justu gandarījumu un pat lepnumu par to, ko radām paši: festivāla atklāšanas koncertā „Pirmatskaņojumi” Rīgas Domā (meklējiet arhīvā 18. augusta tiešraidi LR Klasika!), kad Māra Sirmā vadītajam kora kolektīvam un instrumentālajam sastāvam savus svaigos nošu rakstus uzticēja Lauma Kazaka, Jēkabs Bernāts, Raivis Misjuns, Jēkabs Jančevskis un Rihards Dubra.