2021. gada 12. gada septembrī atzīmējām poļu esejista, literāta, pasaulslavena zinātniskās fantastikas romānu un īsstāstu autora, Staņislava Lema simtgadi. Viņa darbu ekranizējumi iegūluši kino klasikas sarakstos: starp 44 filmām un televīzijas seriāliem rodami arī Andreja Tarkovska Solaris un Mareka Piestraka "Pilota Pirksa Tests".

Lema jubilejai par godu novembra sākumā pieci Gētes institūti – Bratislavā, Budapeštā, Krakovā, Prāgā un Rīgā – organizēja Antidistopijas kongresu, kura tēma tika pieteikta ar šādu ievērojamā vācu kino kritiķa Georga Zēslena uzsaukumu: "Mūs ieskauj pastardienas scenāriji: klimata pārmaiņas, sugu izmiršana, demokrātijas pretreakcija un nehumāna pasaules tehnoloģizēšana, kas norāda uz ne visai iepriecinošu nākotni. Mēs vēlamies pārvarēt vienkāršoto duālismu starp utopiju un distopiju, netiecoties uz nesasniedzami perfektu utopiju, bet gan aktīvi pretojoties distopiskiem nākotnes naratīviem. Starp utopiju un distopiju atrodas antidistopija, sacelšanās pret necilvēcīgu un negatīvu nākotni."

Antidistopijas kongresa filmu cikla "Nākotnes cilvēks – cilvēks nākotnē" ietvaros tika izrādīti būtiski pieturpunkti zinātniskās fantastikas kino vēsturē, ieskaitot jau minēto "Pilota Pirksa testu" un Rainera Vernera Fasbindera daudzsēriju filmu "Pasaule vada galā". Filmu ciklu pavadīja divas diskusijas – "Rītdienas cilvēks – stāsti par nākotni filmās" un – Sapņi par kosmosu austrumos un rietumos", ko rīkoja Gētes institūts Rīgā.

Uz sarunu par zinātniskās fantastikas kino, tā vēsturi un idejām studijā aicināti šo sarunu dalībnieki – kultūrpētnieks Deniss Hanovs un "Kino Rakstu" līdzredaktore Elīna Reitere.