Šonedēļ raidījumā "Piejūras klimats" atzīmējam Denija Boila leģendārās filmas “Vilcienvakte” 25. gadskārtu un pievēršamies nupat kā Netflix platformā iznākušajam seriālam “Halstons” - arī tajā titullomā redzams Jūens Makgregors (Ewan McGregor).

Šis seriāls vienlaikus iezīmē gadsimta ceturksni, kurā Makgregors apliecinājis sevi kā vienu no spilgtākajiem Britu salu aktieriem. Par to, kas bija Rojs Halstons un kā mode jūtas seriālos, raidījumā plašāk stāsta modes mākslinieks Bruno Birmanis.

Bet kā īsti viss sākās? 1993. gadā klajā nāca Ērvina Velša romāns “Vilcienvakte”. Gadu vēlāk uz ekrāniem parādījās Denija Boila filma “Seklais kaps” ar jauno skotu aktieri Jūenu Makrgegoru vienā no galvenajām lomām. Režisora un aktiera sadarbība turpinājās, un vēl pēc diviem gadiem tapa Velša romāna ekranizācija.

“Vilcienvaktes” kino versija ar Makgregoru narkomāna Marka Rentona lomā nogranda kā sprādziens jauniešu apziņā. Deju klubos un reivos, kurp puiši turpmāk devās, tērpušies kā Rentons - šauros džinsos, īsiem matiem un sporta apavos ar svītrām,

neiztrūkstoši skanēja Underworld kompozīcija Born Slipy, bet sapņiem – kā parastiem, tā halucinogēniem –, piemita Braiena Īno Deep Blue Day meditatīvā noskaņa.

Denija Boila radītā heroīna atkarīgo pasaule, kurā saplūda Edinburgas ielu brutālā faktūra, narkomānu mitekļu smārds, absistences murgi un jaunības maksimālisms līdztekus ideālismam bija perfektās sastāvdaļas kulta filmai.

25 gadus vēlāk Makgregors atkal iejūtas nakts dzīvnieka lomā, šoreiz heroīnu nomainījis kokaīns, un Edinburgas smirdošās dzertuves - Ņujorkas klubs Studio 54. Šopavasar, trīsdesmit gadus kopš grāmatas “Vienkārši Halstons” iznākšanas, Netflix platformā redzama tās ekranizācija piecās sērijās. Seriāls “Halstons” izstāsta modes dizainera Roja Halstona dzīves gājumu, sākot no bērnības, kuru apēnoja alkoholiķa tēva vardarbība un karjeras pirmsākumiem cepuru salonā, līdz pat žilbinošajai slavai valkājamās modes industrijā un tās rietam.

Par to, kas bija Rojs Halstons, un kā mode jūtas seriālos, plašāk stāsta modes mākslinieks Bruno Birmanis.