Jaunais gads solās būt kinematogrāfiski piepildīts jau no pirmajām tā dienām – 9. janvārī ar Duglasa Sērka 1955. gada filmu “Viss, ko debesis atļauj” un Ditas Rietumas lekciju sāksies kinolektorija “Tas, ko tu nedrīksti nezināt” četrpadsmitā sezona.

Rīgas Kino muzeja un kinoteātra “Splendid Palace” rīkotais kinolektorijs pirmajos trīs gada mēnešos jau tradicionāli piedāvās sešas filmas no kino vēstures. Katru no šiem seansiem ievadīs cits lektors – to vidū gan kino zinātnieki un kritiķi, gan režisori un vēsturnieki.

Ko īsti mēs nedrīkstam nezināt šoreiz?

"Mēs nedrīkstam nezināt to, ka Eiropā ir daudz brīnišķīgu klasiķu, par kuru veikumu un iluzoro lidojumu mēs ļoti maz ko zinām,” pauž kino kritiķe Daira Āboliņa, kura būs viena no lektorēm.

Šoreiz lektorija vadmotīvs – ilūzija par ilūziju.

"Viss sākās ar to, ka gribējām rādīt filmas par vilšanos, par izaugšanu no vilšanās un sajūtu, ka kaut kas nav tā, kā biji gaidījis, stāsta projekta vadītāja un kuratore Agnese Logina.

"Šajā gadījumā ilūzijas saistītas ar sajūtu, ka esi daļa no sabiedrības, un vienā brīdī tu saproti, ka rāmis, kurā sabiedrība tevi mēģina ielikt, tev krietni kļuvis par mazu. Tā ir tēma, kas jo sevišķi spilgti parādās pirmajā filmā – Duglasa Sērka brīnišķīgajā melodrāmā "Viss, ko debesis atļauj”. Tā vēsta par atraitni, kura pēc vīra nāves mēģina atgriezties sabiedrībā, bet pēkšņi izrādās, ka viņai ir cits statuss…”

***

7. decembra raidījumu "Piejūras klimats" pilnā apjomā aicinām klausīties šeit!