15. novembrī pirmizrādi piedzīvojusi vēl viena jauna Simtgades filma - animācijas pilnmetrāžas kinolente "Saule brauca debesīs", kuru veidojusi mūsu animācijas klasiķe Roze Stiebra, kolēģu vidū mīļi saukta par Rozīti.

Filmai ir krāšņs attēls (māksliniece Ilze Vītoliņa), asprātīgi un dzīvelīgi tēli, kurus ieskaņojuši Guna Zariņa, Kaspars Znotiņš, Ainārs Ančevskis, Zane un Vilis Daudziņi, Dita Lūriņa, kā arī daudz suģestīvas un enerģētiskas mūzikas – to pēc tautasdziesmu motīviem radījis un mūsdienīgās skaņās kopā ar folkgrupu "Jauno Jāņu orķestris" ietērpis Juris Kaukulis.

Rozes Stiebras dzīvesbiedrs, animācijas vecmeistars Ansis Bērziņš saskaitījis, ka "Saule brauca debesīs" esot Rozītes 66. filma. Pati māksliniece atzīst – kaut pieredze dara savu, tik un tā pirms pirmizrādes uztraukums esot gan. "Pieredze nomierina...

Taču īpašs satraukums, kas allaž ir nemainīgs – tas ir pirms filmas pirmās noskatīšanās, kad esi salicis visu kopā un filmu pirmo reizi noskaties ar vēl dažiem cilvēkiem. Tajā brīdī tu nezini – būs vai nebūs.

Tikai pēc pirmās skatīšanās redzi – vai tas, ko gadiem ilgi esi mēģinājis tajā ielikt, strādā vai nestrādā.”

Ar tautas dziesmu pamatā Roze Stiebra veidojusi vairākas filmas, taču pirmo reizi izveidota tik ļoti plaša pilnmetrāžas kinolente, turklāt filmas stāstījumu lielā mērā veido arī dziesmas.

Vaicāta, kā izvēlējusies radošo komandu, režisore neslēpj: "Diezgan ilgi bija jādomā – pārliku visus iespējamos variantus. Daži rādītāji bija nepārprotami – vajadzēja mākslinieku, kas jau būtu strādājis pie animācijas. Laiks bija īss, un Ilze Vītoliņa ir augstas klases profesionāle.

Bet Juris vienkārši ir ļoti labs komponists!

Tolaik viņš jau bija sācis rakstīt dziesmas ar tautas dziesmu tekstiem, un tas viņam izdevās īpaši labi – gan pašas dziesmas, gan interesantās aranžijas. Dziesmiņās, kuras viņš izvēlējās, bija mistika un dziļa pievilcība – man ļoti iepatikās. Tiklīdz dzirdēju viņa disku "Kālabad", likās – tas būtu labākais, kas vajadzīgs. Jurim konkurentu nebija…”

Tikām pats Juris Kaukulis atzīst – tas bijis jauna ceļa sākums viņam pašam. "Līdz tam ar tautasdziesmām biju iepazinies tuvāk, bet šī pieredze bija tik dzirksteļojoša! Guvu ne tikai jaunu muzikālu pieredzi, bet, skatoties uz tēliem un runājot ar Rozi, ļoti daudz kas izmainījās manos priekšstatos. Kopā sadarbojāmies veselu gadu – bieži braucu ciemos pie Rozes uz studiju, sarunās pavadījām ļoti ilgu laiku. Man tika atraisītas rokas un fantāzija – nebija robežu, kam jābūt. Pareizāk sakot, tā robeža bija ceļš – scenārijs, ko bija uzzīmējusi Roze: tas mums visiem kopā bija jānoiet.

Un tik interesanti: Roze teica, lai nesteidzos ar pēdējo dziesmu – tā pati atnāks. Un tā arī notika!

Mana pieredze vispār ir tāda, ka cilvēkam vajag pateikt īstos vārdus – lai viņš kādā brīdī nepārsteidzas."

Kādi ir tie īstie vārdi, kā runāt ar komponistu, ja pats neesi mūziķis? „To nevar atstāstīt,” nopūšas Roze Stiebra. „Tas ir process, kurā iekļāvāmies, un mums kaut kā labi saskanēja! Juris māk ļoti labi uzklausīt – viņš izliekas, ka visu dzird pirmo reizi, un man jau arī ir interesanti stāstīt,” sirsnīgi pasmejas režisore. "Tas ir tik svarīgi – ja māk uzklausīt, ko tu stāsti. Un tālāk jau faktiski mums palīdzēja Kosmoss…”

"Patiešām – sešdesmit sešas filmas ir diezgan traks skaitlis, bet tāda sadarbība ar komponistu, kāda bija ar Juri pie šīs filmas – tāda man bija pirmoreiz,” gandarīta atzīstas Roze Stiebra.

"Komponistam jau parasti nekad nav bijis laika nākt un runāties. Viņš savu uzraksta, un ar to arī sadarbība beidzas. Šoreiz bija savādāk – ar Juri pa šo laiku kļuvām draugi, pārrunājām filmas saturu, jēgu. Tas ir diezgan svarīgi, ja ir kāds, ar ko vari pārrunāt. Tādā ziņā Juris bija ne tikai komponists, bet klātesošs grupas cilvēks.”

"Man ļoti, ļoti patīk filmas tēli un dzirkstošā atmosfēra visas filmas garumā – un man ļoti patīk ziedi… Ziedi un debesis ir visu filmas laiku. Ja tev šķiet, ka tēli ir pārāk intensīvi, vari atslēgties un skatīties uz debesīm,” sajūsmu par filmu neslēpj Juris Kaukulis.

Un kādi būtu abu mākslinieku ceļavārdi filmai?

Roze Stiebra: "Tā gribētos, lai filma patīk bērniem – ceru, ka tā būs...”

Juris Kaukulis: "Filmas pirmizrādei izvēlēts ļoti labs laiks – ir pats tumšākais laiks, saulīte devusies tālu projām. Filma ir par sauli, gaismu, ko gaidām.

Lai kas notiks, saule uzlēks un siltums būs pār mums. Noskatoties filmu, jūs to sajutīsiet. Filma visu laiku dzirksteļo!

Tas ir tieši tas, kas vajadzīgsšajā laikā. Un filma, protams, ir mūsu dāvana Latvijai dzimšanas dienā.”